مقایسه کشورهای رایگان در اروپا

مقایسه کشورهای رایگان در اروپا

بسیاری از علاقمندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور، در جست و جوی کشورهایی هستند که به صورت رایگان یا با هزینه ای ناچیز، بهترین خدمات آموزشی را ارائه دهند. در قاره اروپا، چند کشور چنین امکانی را فراهم می کنند که با توجه به مزیت های چشمگیر کشورهای اروپای غربی نسبت به اروپای شرقی، ما در این مقاله بیشتر بر کشورهای گروه نخست تمرکز می کنیم.

یادآوری می شود که کمبود امنیت داخلی و اعتبار اندک مدارک صادر شده از کشورهای اروپای شرقی و همچنین ناممکن بودن اخذ اقامت از این کشورها سبب می شود آنها گزینه چندان مناسبی برای ادامه تحصیل نباشند.

در میان کشورهای اروپای غربی، کشورهای فنلاند، نروژ، آلمان، فرانسه و اتریش کشورهایی هستند که امکان تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه نزدیک به رایگان را فراهم می کنند. در این مقاله، هدف مؤسسه حقوقی ملک پور ( MIE) این است که با مقایسه این کشورها، امکان تصمیم گیری را برای مخاطبان سایت فراهم کنیم.

کشورهای اسکاندیناوی

در میان کشورهای اسکاندیناوی، دو کشور نروژ و فنلاند همچنان تحصیل رایگان را برای دانشجویان خارجی ممکن می کنند. این دو کشور، از نظر رفاه اجتماعی برای اتباع خود، جایگاه بالایی دارند و هزینه تحصیل نیز در آنها اندک است.

با این همه، بسیاری از مؤسسات مشاوره این نکته مهم را به مخاطبان خود نمی گویند که خدمات رفاهی این کشورها، برای اتباع خود آنهاست و برای دانشجویان خارجی، چنین خدماتی ارائه نمی شود. در هر دو کشور فنلاند و نروژ، هزینه های زندگی بسیار بالاست و به ویژه، شهر اسلو نروژ یکی از گران ترین شهرهای جهان به شمار می آید.

کشور فنلاند این عیب را نیز دارد که برای پذیرش در دانشگاه های این کشور، گذراندن امتحان ورودی مشابه کنکور ایران ضروری است. برای این امتحان ورودی، باید ویزایی کوتاه مدت گرفته شود و در صورت قبولی در این آزمون، باید دوباره برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام شود.

از سوی دیگر، آب و هوای کشورهای اسکاندیناوی برای ایرانیان و دیگر مردم خاورمیانه، نامطلوب است. این کشورها که با سرمای شدید خود در جهان شناخته شده اند، در بسیاری از روزهای سال از نعمت آفتاب تابان و روشنایی روز محرومند. ثابت شده است که تاریکی روزها و سرمای فرساینده، مشکلاتی همچون دلتنگی، ضعف اعصاب و افسردگی را به همراه خواهند داشت.

افزون بر این ها، گرفتن ویزا برای همراهان فرد متقاضی ادامه تحصیل در این کشورها بسیار دشوار هست. این مسئله به ویژه برای افراد متأهل بسیار نگران کننده است. این نکته را نیز یادآور می شویم که برای ارتباط با مردم در خارج از دانشگاه ها، تسلط به زبان های نروژی یا فنلاندی ضروری است زیرا مردم این کشورها انگلیسی زبان نیستند.

در اروپای غربی، کشورهایی دیگر هستند که با آب و هوای بهتر، هزینه زندگی پایین تر خدمات تحصیل رایگان را ارائه می کنند و برای صدور ویزا برای همراهان شما نیز سختگیری نمی کنند.

فرانسه

هزینه های زندگی در فرانسه، با کشورهای اسکاندیناوی تفاوت چندانی ندارد و در مقایسه با آنها، این کاستی بزرگ را دارد که تحصیل به زبان انگلیسی در آن ممکن نیست. شما باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول شوید.

از آنجا که تحصیل در این کشور به زبان فرانسوی است، کشورهای اندکی هستند که این تحصیلات و مدارک صادر شده از این کشور را بپذیرند و بیشتر کشورها، تحصیلات انگلیسی را ترجیح می دهند.

از سوی دیگر، با توجه به این که حتی در صورت اقامت بلند مدت در این کشور، شما از حق اقامت در آن برخوردار نمی شوید. بنابراین، برای کسانی که مدرک دانشگاهی فرانسوی دارند، دورنمای شغلی بین المللی، چندان درخشان نیست.

آلمان

آلمان کشوری صنعتی، منظم و پیشرفته است که از نظر امنیت و رفاه اجتماعی، در سطحی بسیار بالا قرار دارد. هزینه تحصیل در این کشور، نزدیک به رایگان است و برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور، کافی است ۴ تا ۶ میلیون تومان هزینه ثبت نام پرداخت شوید و برای شهریه، هیچ هزینه ای گرفته نمی شود.

آب و هوایی بسیار بهتر از کشورهای اسکاندیناوی، هزینه کمتر زندگی نسبت به این کشورها، امکان بیشتر برای یافتن کار و اعتبار  تحصیلات به زبان آلمانی در بسیاری از کشورهای اروپایی، از مهمترین مزیت های این کشور برای داوطلبان ادامه تحصیل به شمار می آیند.

آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز برای مخاطبان خود فراهم می کند و بسیاری از دانشگاه های انگلیسی زبان در این کشور فعالیت می کنند. رتبه علمی دانشگاه های آلمان نیز بسیار بالاست و ناگفته پیداست که این کشور از پیشتازان علم و فناوری در جهان به شمار می آید.

با این همه، تحصیل در آلمان این عیب را دارد که متقاضی باید حسابی بانکی در این کشور باز کند و سپرده وی در آن حساب بلوکه می شود. وی در ماه تنها حق برداشت ۶۷۰ یورو از این حساب خواهد داشت. البته با توجه به تحریم های سال های اخیر اتحادیه اروپا، گشایش حسابی برای ایرانی ها در این کشور با چالش های زیادی همراه است. کشورهای اسکاندیناوی و اتریش، چنین شرطی را به متقاضیان تحمیل نمی کنند.

اتریش

شرایط تحصیل در اتریش، شباهت بسیار با شرایط تحصیل در آلمان دارد. دانشگاه های این کشور، امکان تحصیل رایگان را فراهم می کنند. سطح رفاه در اتریش، دست کمی از سطح رفاه در کشورهای اسکاندیناوی ندارد. اگرچه آلمان در کنار اتریش، بهترین مقصد در میان کشورهایی به شمار می آید که تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم می کند، باید اعتراف کرد که اتریش نسبت به آلمان برتری های قابل توجهی دارد.

برای نمونه، برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان، برخورداری از مدرک زبان آلمانی با درجه B2 ضروری است اما در اتریش چنین شرطی برای اخذ پذیرش وجود ندارد و می توان پس از اخذ پذیرش، یادگیری زبان آلمانی را در این کشور آغاز کرد.

یادآوری می شود که این مسئله، مزیت بزرگی به شمار می آید، زیرا تحصیل زبان آلمانی در ایران، شاید چند سال طول بکشد اما در محیط بومی آلمانی زبان اتریش، می توان ظرف چند ماه به این هدف دست یافت.

از دیگر مزیت های اتریش به آلمان این است که در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی، در آلمان باید پیشاپیش مدرک آیلتس ارائه شود اما در این مورد هم اتریش اجازه می دهد دانشجو پس از اخذ پذیرش، برای تکمیل زبان انگلیسی و اخذ مدرک آیلتس در اتریش اقدام کند.

اتریش نسبت به کشورهای اسکاندیناوی نیز این برتری را دارد که برنامه دانشگاه های آن انعطاف بیشتری دارد. شما در دو مقطع از سال، می توانید برای پذیرش اقدام کنید و بر خلاف کشوری همچون نروژ، فرصت شما برای این کار محدود نیست.

با توجه به این ویژگی ها، مؤسسه برگزیدگان ملک پور (MIE) اتریش را بهترین گزینه برای کسانی می داند که در پی تحصیل رایگاه در کشورهای اروپای غربی هستند.

باید توجه داشته باشید که قوانین مهاجرت و آموزش عالی کشورها، به سرعت در معرض تغییر قرار دارد. برای نمونه، تحصیل در دانشگاه های سوئد تا سال ۲۰۱۰ میلادی رایگان بود اما اکنون حدود سالانه ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های سوئد است. به همین دلیل، بهتر است هر چه زودتر درباره آینده تحصیلی خود تصمیم گیری کنید.

در پایان، یادآور می شود که تصمیم گیری درباره راه ادامه تحصیل، با شما مخاطبان محترم است و مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE) در هر صورت، خدمات مشاوره خود را در اختیار شما قرار خواهد داد.

Rating: 5
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (10 نظرات, میانگین: 3٫10 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

52 پاسخ
 1. امید گفته:

  سلام خسته نباشید
  یه سوال دارم
  من ۲۵سال سن دارم ،مدرک کارشناسی مهندسی نفت معدل ۱۵/۳۰از دانشگاه ازاد
  بدون مدرک زبان
  آیا امکان پذیرش در دانشگاه های آلمان یا فرانسه ویا کشور دیگه ای هست که بتونم بدون مدرک به اونجا برم و دوره زبان ببینم و همچنین ادامه تحصیل بدم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 2. سارا گفته:

  سلام.من دانشجوی سال اخر دکتری دامپزشکی هستم با معدل ۱۶ و در حال گذروندن دوره ایلتس.برای ادامه تحصیل در مقطع تخصص میخوام اقدام کنم و بورسیه و فاند بگیرم.بین کشورهای اروپایی شما چه کشوری رو پیشنهاد میدین که من از طریق موسسه اقدام کنم?

  پاسخ
  • mansoor soltani گفته:

   سلام و عرض ادب، مقالاتی که هر دو کشور رو به صورت جدا بررسی کرده در سایت های ملک پور وجود داره، تحصیل در کشور ایتالیا رایگان نبوده و در صورت استفاده از بورسیه می توان به صورت رایگان تحصیل کرد. لطفا برای دریافت اطلاعات کاملتر با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس جاصل فرمایید و یا از طریق صفحه مشاوره مهاجرتی رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

   پاسخ
 3. سيد ياسر مايلي گفته:

  سلام من در هند زندگي ميكنم ، و ميخواستم براي ويزاي تحصيلي اتريش اقدام كنم .
  ايميل ، يا شماره واتس آپ ، ايمو… دارين كه ازون طريق كسب اطلاعات کنم.
  با تشكر
  ياسر

  پاسخ
 4. علی گفته:

  سلام من به همراه یکی از دوستانم قصد تحصیل در یکی از کشور های اتریش المان و نروژ را داریم خواستم بدونم کدوم بهتره واسه تحصیل درسمون هم چندان خوب نیس چون امیدی نداشتیم ولی اگه بشه میخوایم ببینیم کدوم کشور بهتره از پس هزینه هاش برمیایم؟ چقدر حداقل باید داشته باشیم نفری. ممنون میشم کمک کنین (قانونی) امسال مدرک پیش دانشگاهیم رو میگیرم

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام
   دوست عزیز امکان مهاجرت به کشورهای مختلفی را که می توانید به ادامه تحصیل بپردازید اما باید شرایط خود را به طور کامل ذکر بفرمایید که بتوانید اطلاعات دقیقی را داشته باشید که می توانید با دفاتر mie تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 5. الی گفته:

  سلام میخواستم بدونم برای تحصیل تو اتریش حق کار هم داریم یا باید از ایران ساپورت شیم و اینکه تحصیل در هنر چه شرایطی داره؟

  پاسخ
 6. firoozeh گفته:

  سلام من سی سالمه ومیخوام پزشکی بخوونم وزیست گیاهی شبانه خوندم ومعدل پیشم ۱۷/۲۵ومیخوام تواون کشور کارکنم ودرس بخونم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 7. احمد گفته:

  سلام
  با توجه به روادید امروزه در سطح دنیا.
  برای من که مدرک لیسانس دارم و می خواهم در کشوری ادامه تحصیل کنم که هم هزینه پایین و هم برای کار و اقامت مناسب باشه ۳ کشور برتر از نظر شما برای این کار کدام است؟
  با تشکر

  پاسخ
 8. الهه گفته:

  سلام .دانشجوی ترم آخر ارشد پژوهش هنر هستم متأهل و متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در رشته تاریخ هنر و فلسفه هنر در کشور هلند یا یکی از کشورهای اروپایی.معدلم ۱۸/۴۵٫دوره ایالتس هم میخوام بگذرونم.لطفا راهنمایی کنید…

  پاسخ
 9. yaghoub گفته:

  با سلام.
  بنده ۲۶ ساله دارای مدرک فوق لیسانس برق با معدل۱۹ و همسرم یک پزشک فیزیوتراپی میباشن. قصد مهاجرت به آلمان و اقانت دائم داریم. آیا بنده به عنوان دکتری اقدام کنم بعد درخواست اقامت بدیم یا درخواست از طریق تخصص بدیم.
  با تشکر. لطفا جواب به ایمیلم بفرستید.

  پاسخ
 10. Sevda گفته:

  سلام ،خسته نباشید ،من دیپلم تجربی با معدل کتبی ۱۹،۳۴ هستم ، میخواستم بدونم شرایط بورسیه چه کشوری رو دارم ؟ لطفا راهنمایی کنید
  واینکه چه کشوری برای رشته های پزشکی دندانپزشکی بورسیه میکنه ؟اصلا این رشته ها شامل بورسیه میشه یا نه ؟شرایط بورسیه چطوره ؟

  پاسخ
 11. حامد گفته:

  سلام
  من لیسانس مهندسی صنایع از امیرکبیر گرفتم
  فوق لیسانس صنایع – سیستم از علم و صنعت
  برای دکتری کدوم کشور اروپایی رو پیشنهاد میکنید ؟؟؟

  پاسخ
 12. rason گفته:

  سلام وقتون بخیر
  میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا چه کشور اروپایی خیلی خوب میباشد
  هم برای تحصیل و زندگی و کار
  کشور مدنظر خودم نروژ میباشد
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 13. Mohammad hosein گفته:

  سلام برای کسی که برای کارشناسی ارشد میخواد اقدام کنه در رشته مهندسی عمران با مدارک زبان و سایر مدارک مرتبط با عمران کدوم کشور خوبه از همه لحاظ.تحصیل و کار ؟

  پاسخ
 14. siavash گفته:

  سلام
  کارشناسی رشته عکاسی از دانشگاه آزاد با معدل ۱۶ و نمره تافل ۹۵ دارم
  جایی هست که بتونم ارشد عکاسی رو به صورت رایگان بخونم؟
  ممنون

  پاسخ
 15. طاهره گفته:

  سلام ممنون فقط یک سوال میشه اول رفت اتریش درهمان یک سالی که زبان میخونیداقدام کردارشدراالمان خوندبجای اتریش ؟؟؟؟این اجازه رومیدن

  پاسخ
 16. سعید گفته:

  با سلام و خسته نباشید.با توجه به قرار دادهای زیادی که المان اتریش با هم دارن میشه دانشجو که در اتریش تحصیل میکنه ضمانت کننده مالی او از المان باشه؟؟؟
  با تشکر

  پاسخ
 17. سعید گفته:

  سلام.خسته نباشید.از اونجایی که اتریش المان قرار دادهای زیادی دارن میشه برای یه فرد دانشجو در اتریش یه شخص از المان ضمانت مالی کنه؟؟
  با تشکر

  پاسخ
 18. سحر گفته:

  با سلام
  من کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی (medical physics) از دانشگاه علوم پزشکی با معدل ۱۸٫۵ و همسرم کارشناسی مهندسی عمران هست. با توجه به شرایط ویژه کاری برای رشته بنده در کشور آلمان و از طرفی برای همسرم در دانمارک بر اساس لیست اعلامی خودشون کدام کشور موقعیت مناسبتری را فراهم خواهد کرد برای زندگی. البته با توجه به تمایل من برای ادامه تحصیل در مقطع PHD .

  پاسخ
 19. Ali گفته:

  سلام من على هستم و ۱۷سالمه داراى ديپلم هستم و همچنين در اين سن داراى مقاله isi با ifبالا هستم و نفر اول مسابقات علوم اعصاب در سطح كشورى و نماينده ايران در مسابقات جهانى هستم و همچنين داراى مدرك ielts هستم .مى خواستم بدونم كه با اين شرايط چه كشورى براى ادامه تحصيل در رشته پزشكى عمومى براى من بهتر است؟و اينكه مى تونم بورسيه بگيرم؟ خيلى ممنون

  پاسخ
  • رسول صفری گفته:

   با سلام و عرض ادب.
   با توجه به رزومه عاالی و سن مناسب شما بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی برای شما انگلستان می باشد.
   کشورهایی نظیر امریکا و استرالیا نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.
   https://telegram.me/parsiaanlaw

   ۸۸۵۶۷۳۴۰
   ۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۸۸۰۸۸۶۱۴

   پاسخ
  • رسول صفری گفته:

   با عرض سلام و ادب.
   اطلاعاتی که مد نظر شماست در سایت و کانال ما موجود است.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.
   https://telegram.me/parsiaanlaw

   ۸۸۵۶۷۳۴۰
   ۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۸۸۰۸۸۶۱۴

   پاسخ
 20. زاگرس گفته:

  با عرض سلام ی
  من لیسانس علوم آزمایشگاهی هستم از دانشگاه دولتی علوم پزشکی تبریز میخواستم بدونم که شرایط ادامه تحصیل در مقطع ارشد یا دکترا در اسلواکی هم مثل اتریشه یعنی هیچگونه مدرک زبانی نمیخواد و تحصیل در اسلواکی مثل اتریش رایگانه
  و کشور اسلواکی امنیتش در چه حدیه
  واز لحاظ کاری من میتونم حین تحصیل کار کنم واز پس هزینه های اسلواکی بر میام من متاهل هستم و فرزند ندارم
  ودر آخر لنظر شما بعد از تحصیل اگر من برا اقامت ذابم از اسلواکی در خواست کنم چند وقت طول میکشه و در آخر بنظر شما من برا اسلواکی اقدام کنم یا اتریش چونکه برا من هزینه کمتر امنیت و شغل بسیار بسیار بسیار مهمه سپاسگزار

  پاسخ
  • رسول صفری گفته:

   با عرض سلام و ادب.
   شانس اخذ پذیرش برای رشته های علوم آزمایشگاهی در اتریش پایین می باشد زیرا رشته های گرایش پزشکی در اتریش یا آزمون وزودی همراه هستند برای کشور اسلواکی و دیگر کشورهای اروپایی شانس اخذ پذیرش برای مقاطع بالاتر برای شما وجود خواهد داشت همچنین اجازه کار برای دانشجویان محیا می باشد.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.
   https://telegram.me/parsiaanlaw

   ۸۸۵۶۷۳۴۰
   ۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۸۸۰۸۸۶۱۴

   پاسخ
  • admin گفته:

   باسلام دوست عزیز به طور کلی تحصیل در کشور اتریش تقریبا رایگان است و در حدود سالی ۳ تا ۵ میلیون هزینه ی ثبت نام است برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس حاصل فرمایید

   پاسخ
 21. شیرین گفته:

  با سلام
  ما در حال حاصر مقیم کشور امارات هستیم و پسر برزگم ۱۸ساله است و امسال از دبیرستان (مدرسه امریکن سیستم) فارع التحصیل شده است و صمنا ورزشکار است و دارای مدرک مربیگری در رشته ورزشی اسکیت نیز میباشد میخواستم بدانم در چه کشورهایی امکان ثبت نام رایگان و یا گرفتن بورسیه تحصیلی شرایط فراهم است

  پاسخ
  • رسول صفری گفته:

   با سلام و عرض احترام.
   از آنجایی که بورس گرفتن در مقاطع کارشناسی امر پیچیده های است پیشنهاد می گردد برای کشورهایی اقدام فرمایید که هزینه های تحصیل /انها رایگان باشد.
   مانند کشورهای اتریش و آلمان.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.
   https://telegram.me/parsiaanlaw

   ۸۸۵۶۷۳۴۰
   ۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۸۸۰۸۸۶۱۴

   پاسخ
 22. saman گفته:

  ضمنا من دو فرزند دارم دخترم ۱٫۵ سالشه و پسرم ۳ ساله است اونجا شرایط برای نگهداری بچه هامون( مهد کودک) هست چون همسرم دانشگاه بره منم سرکار دیگه نگهداری از بچه ها برامون سخت میشه با تشکد

  پاسخ
  • عاطفه سلطانی گفته:

   با سلام و عرض ادب
   بله. امکان نگهداری از فرزندان در مهد کودک وجود دارد مهدها با هزینه های متفاوت خدما نگهداری از فرزندان را ارائه خواهند داد
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
   شماره های تماس موسسه اریکه برگزیدگان پارسیان:
   ۸۸۵۶۷۳۴۰-۰۲۱
   ۸۸۵۶۷۳۲۶-۰۲۱
   ۸۸۰۸۸۶۱۴-۰۲۱

   پاسخ
 23. محمد گفته:

  سلام
  من لیسانس معماری دارم و می خوام برم ایتالیا تازه می خوام برم مدرسه ایتالیاییا برا زبان
  ایتالیا رو با توجه به شرایط مالیم انتخاب کردم یعنی همون کمک هزینه ی تحصیلی و هزینه ی پایین زندگی .
  می خواستم بدونم برای آلمان با چه مقدار پس انداز میتونم برم ؟

  پاسخ
  • عاطفه سلطانی گفته:

   با سلام و عرض ادب
   گزینه ی ایتالیا برای شما گزینه ی مناسبی می باشد زیرا می توانید تقاضای بورس نمائید
   در آلمان نیز در صورت وجود شرایط می توانید در دانشگاه های رایگان تحصیل نمائید
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
   شماره های تماس موسسه اریکه برگزیدگان پارسیان:
   ۸۸۵۶۷۳۴۰-۰۲۱
   ۸۸۵۶۷۳۲۶-۰۲۱
   ۸۸۰۸۸۶۱۴-۰۲۱

   پاسخ
  • admin گفته:

   با سلام دوست عزیز می توانید برای کشور اتریش اقدام نمایید برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید به طور رایگان مشاوره می شوید

   پاسخ
 24. متین گفته:

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی دانشگاه اراک هستم با رتبه ۱۰۰ . میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در رشته علوم اعصاب شناختی در مقطع دکتری شانس پذیرش از کدوم دانشگاههای اروپا و امریکا را دارم

  پاسخ
 25. حسين گفته:

  سلام عرض مي كنم. رتبه ۳ كنكور و دانشجوي ارشد روانشناسي شناختي فردوسي هستم. شانس پذيرش براي رشته روانشناسي شناختي يا علوم اعصاب شناختي در مقطع دكتري تو كدوم يك از اين كشور ها بيشتر هست؟
  متشكرم.

  پاسخ
 26. editor گفته:

  salam doste aziz eshon mitonand baraie fogh eghdam konanad va shoma ham visaie hamrah beheton taalogh migire va shoma mitonid ba moasese tamas begirid be tor raygan moshavare telehoni khahid dasht va rahnamieeton mikonim

  پاسخ
 27. editor گفته:

  salam tahsil dar otrish dar maghtaee doktora bishtar be zabane englisi ast va shoma baraie paziresh ya visa niazi be madrake zaban nadarid va shoma mitonid ba moasese tamas begirid be tor raygan moshavare telehoni khahid dasht va rahnamieeton mikonim

  پاسخ