اقامت بلژیک و راه های اخذ آن

اقامت بلژیک
 • اقامت بلژیک و شرایط عمومی آن
 • اقامت بلژیک از طریق کار
 • اقامت بلژیک از طریق تحصیل
 • اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت بلژیک از طریق ازدواج
 • اقامت بلژیک و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت بلژیک از طریق پناهندگی
 • اقامت بلژیک و هزینه های زندگی در بلژیک
 • اقامت بلژیک و اخذ تابعیت بلژیک

اقامت بلژیک و مقدمه ای بر آن

پرچم بلژیک

اقامت بلژیک ، شرایط و راه های قانونی اخذ اقامت و تابعیت بلژیک طبق قوانین بین المللی و راه های مختلف مهاجرت به بلژیک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. اخذ اقامت بلژیک مستلزم چه شرایطی است؟ راه های اخذ اقامت بلژیک و تابعیت بلژیک کدام اند؟ در این مقاله، به صورت ساده و خلاصه مهم ترین و اصلی ترین نکات را در این خصوص برای شما عزیزان گرد آورده ایم. بلژیک ممکن است یک کشور کوچک از لحاظ مساحت باشد، اما در صحنه بین المللی جایگاه قابل توجهی دارد و به طور مداوم در میان مکان های برتر برای زندگی در جهان قرار می گیرد. آرایش چند فرهنگی بلژیک در پایتخت آن بروسل مجموعه ای از خدمات و امکانات جهانی را در جهت زندگی آسان در رابطه با اقامت بلژیک در اختیار افراد قرار می دهد تا حتی جدیدترین مهاجران را نیز از آن برخوردار شوند.

 قبل از هر اقدامی برای مهاجرت می توانید با وکلای معتبر ما در این زمینه مشورت نمایید. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای (MIE) در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و از خدمات مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید.

 • راههای اخذ اقامت بلژیک در هنگام مهاجرت به بلژیک ۲۰۱۹ پس از گرفتن وکیل مهاجرت چگونه است ؟
 • آیا با سرمایه گذاری در بلژیک و یا خرید ملک در بلژیک می توان به راههای اخذ اقامت بلژیک ۲۰۱۹ رسید؟
 • شرایط اخذ تابعیت بلژیک از طریق تحصیل در بلژیک و یا کار در بلژیک چیست؟
 • آیا ثبت شرکت در بلژیک و یا تمکن مالی در بلژیک ، روشی برای راههای اخذ اقامت بلژیک می باشد ؟
 • تحصیل در بلژیک چگونه منجر به راههای اخذ اقامت بلژیک خواهد شد.؟
 • هزینه های تحصیل در بلژیک چقدر است؟
 • آیا تولد فرزند در بلژیک و یا ازدواج در بلژیک منجر به اخذ اقامت بلژیک می گردد؟

اگر علاقمند به راههای اخذ اقامت بلژیک هستید، مقاله حاضر را مطالعه فرمایید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با همکاران ما در موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل نمایید.

در مقاله پیش رو، مباحث کلی زیر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد:

مهاجرت به بلژیک
درباره بلژیک

اقامت بلژیک و شرایط عمومی آن

نقشه بلژیک

بلژیک با استانداردهای زندگی مناسب دارای شاخص های زندگی بهتر OECD است و ثروت متوسط ​​خانوار بالاتر از میانگین OECD است. دارای سه زبان رسمی (فرانسوی، هلندی و آلمانی) و جامعه بین المللی قابل توجه است. همچنین استاندارد مناسبی در زمینه مراقبت های بهداشتی در بلژیک وجود دارد. مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و ارزانتر از آمریکا به طور گسترده ای در دسترس هستند. این یعنی بلژیک در حال تبدیل شدن به مرکز سفرهای درمانی و پزشکی در منطقه است. تابعیت دوگانه در قانون بلژیک تعریف شده و مجاز است. پس از پنج سال زندگی بی وقفه و قانونی در بلژیک بدون اینکه کشور بلژیک را برای دوره مداوم بیش از شش ماه ترک کنند، شهروندان اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA – EU plus Iceland، Liechtenstein and Norway) و سوئیس به طور خودکار اقامت بلژیک را بصورت دائم دریافت می کنند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا ، EEA و سوئیس نیز پس از پنج سال واجد شرایط هستند، اما باید برای دریافت اقامت دائمی درخواست خود را به شهرداری خود ارسال کنند.

علاوه بر این، نباید بیش از یک سال در بلژیک غایب بوده باشید، ترکیب تمام سفرهای خود به خارج از کشور نباید بیش از یک سال در دوره پنج ساله باشد تا بتوانید اقامت بلژیک را دریافت کنید . اگر شخصی بلوکارت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته باشد و در جای دیگری در اتحادیه اروپا زندگی کرده باشد، این می تواند به دوران پنج ساله او اضافه شود.

درباره ی بلژیک

 • بلژیک دارای بالاترین مالیات بر درآمد هر کشور OECD است. کاخ سلطنتی بروکسل بزرگتر از کاخ باکینگهام است.
 • بلژیک اولین کشور در جهان همراه با ایتالیا بود که در مارس ۲۰۰۳ کارت های شناسایی الکترونیکی را معرفی کرد. همچنین اولین کشور اروپایی برای صدور شناسه الکترونیکی برای کل جمعیت خواهد بود.
 • بلژیک اولین کشور در جهان بود که گذرنامه های الکترونیکی را مطابق با توصیه های سازمان بین المللی هوانوردی بین المللی (ICAO) صادر کرد.
 • بالاترین درصد وزرای زن در جهان را بلژیک داراست (۵۵٪ در سال ۲۰۰۰) و یکی از اولین زنان پارلمانی (در سال ۱۹۲۱) است.
 • بلژیک یکی از کشورهای نادری است که تحصیلات اجباری تا ۱۸ سالگی دارند (بالاترین در جهان).
 • بلژیک یکی از چندین کشور در سراسر جهان با رأی گیری اجباری (و اجرای آن) است.
 • سطح مالیات در بلژیک یکی از بالاترین در جهان است و تقریبا ۴۰ درصد از درآمد ناخالص در مالیات بر خانواده ای با درآمد تک نفره است. یک مطالعه سال ۲۰۰۵ نشان داد که بلژیک از ۳۰ کشور عضو OECD بالاترین نرخ مالیات بر درآمد را دارد. کل مالیات ۴۵٫۶٪ از تولید ناخالص داخلی کشور را نشان می دهد. این کشور است که شهروندی جدید را در سرتاسر جهان پس از کانادا به ارمغان می آورد.

بررسی راه های اخذ اقامت بلژیک

اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، همیشه باید یک پرونده خاص برای اقامت دائم در اداره شهرداری خود (در بلژیک) بفرستید. درخواست شما به اداره مهاجرت فدرال برای بررسی ارسال می شود. اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، به شما کارت اقامت مربوطه داده می شود. این مجوزها به مدت پنج سال معتبر هستند و قابل تجدیدنظر هستند

اقامت بلژیک از طریق کار

نرخ بیکاری در بلژیک

در صورت استخدام و کار در بلژیک شما می توانید پس از ۳ تا ۵ سال با شرط پرداخت بیمه و مالیات اقامت بلژیک را دریافت کنید.  اتحادیه اروپا / EEA و شهروندان سوئیس می توانند بدون اجازه کار در بلژیک کار کنند. با این حال، شهروندان کشور های دیگر به طور معمول نیاز به اجازه کار برای مشارکت در فعالیت های اقتصادی دارند.

سه نوع مجوز کار در بلژیک وجود دارد:

 • اجازه کار نوع A اجازه می دهد تا شما را به طور نامحدود برای هر کارفرما کار کنید. برای دریافت اجازه کار نوع A ، شما باید ثابت کنید که

در مدت اقامت قانونی بدون وقفه ۱۰ ساله در بلژیک، مدت چهار سال با اجازه کار نوع B کار کرده اید. “بدون وقفه” به این معنی که فرد برای مدت بیش از یک سال در زمان دوره اقامت خود در بلژیک از بلژیک خارج نشده باشد.

 • اجازه کار نوع B اجازه می دهد تا شما با داشتن پیشنهاد شغلی برای یک کارفرمای خاص برای یک سال (قابل تجدید) کار کنید. در این نوع ویزا کارفرما باید برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند و باید موقعیت شغلی مورد نظر در بلژیک و اتحادیه اروپا آگهی شود و تنها درصورتی ویزا و اجازه کار برای شما صادر می شود که فردی با مشخصات شما در اتحادیه اروپا برای آن کار وجود نداشته باشد.
 • اجازه کار نوع C اجازه می دهد کسانی که دارای اقامت بلژیک بصورت موقت هستند – مانند دانش آموزان – در طول دوره تحصیلی تا ۲۰ ساعت در هفته در صورتی که کار شما با تحصیل شما تداخل نداشته باشد برای یک کارفرما تا یک سال (قابل تجدید) کار کنند.
 • نیروهای بسیار کارآمد و متخصص نیز می توانند با دریافت کارت آبی اروپایی برای کار در بلژیک به کار خود ادامه دهند.

این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع از نظر قانونی و شرعی ایراد دارد. برای کسب اطلاعات کامل درباره اقامت بلژیک از طریق کار و مدارک لازم، شروط و چگونگی الحاق همراه در ویزای کار بلژیک به لینک زیر مراجعه نمایید. همانطور که مشاهده می فرمایید نرخ بیکاری در این کشور در ژانویه سال ۲۰۱۹ برابر با ۵٫۶ درصد گزارش شده است که بسیار مناسب می باشد.

در حال حاضر تنها از طریق دریافت پیشنهاد شغلی می توانید ویزای کار کشور بلژیک را اخذ کنید. چرا که این کشور ویزای جستجوی کار را ارائه نمی دهد. بنابراین اگر فردی بتواند از کارفرمایی در این کشور پیشنهاد شغلی دریافت کند، اجازه ی اقامت کاری این کشور را دریافت کرده و پس از ۵ سال کار قانونی در این کشور می تواند برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهد.

جهت یادآوری مجدد باید عرض شود که سه نوع مجوز کار A، B و C وجود دارد:

اجازه کار نوع A اجازه می دهد تا به طور نامحدود برای هر کارفرما کار کنید.

اجازه کار نوع B اجازه می دهد تا شما برای یک کارفرمای خاص برای یک سال (قابل تجدید) کار کنید.

اجازه کار نوع C اجازه می دهد کسانی که در بلژیک تنها به طور موقت حضور دارند – مانند دانش آموزان – برای هر یک از کارفرمایان تا یک سال کار کنند(نیز قابل تجدید).

کار در بلژیک
ویزای کار بلژیک

اقامت بلژیک از طریق تحصیل

دانشگاه های بلژیک به ویژه بروکسل در سطح بین المللی فعالیت می کنند: به ویژه، مشارکت های جدیدی با نهادهای خارجی را برای تسهیل و ارتقاء انتقال دانشجویان و محققان ادامه می دهند: حدود ۲۰ درصد از دانش آموزان (۴۰ درصد در سطح دکترا ) در بلژیک در دانشگاه های بلژیک تحصیل می کنند. تحصیل در بژیک به سه زبان فرانسوی، هلندی، آلمانی و انگلیسی امکان پذیر است.

برای تحصیل در بلژیک شما می توانید برای مقاطع مختلف تحصیلی این کشور اقدام بفرمایید. طبیعتا دانش زبان انگلیسی و یا سایر زبان های رایج این کشور تاثیر بسزایی در پروسه پذیرش شما دارد. شما برای دریافت اطلاعات جامع در خصوص تحصیل در بلژیک می توانید مقالات مختلف ارائه شده بر روی وبسایت های مختلف ملک پور را مطالعه بفرمایید.

اقامت بلژیک از طریق تحصیل در صورتی امکان پذیر است که فرد پس از تحصیل مشغول به کار شود و پس از۳ تا ۵ سال با شرط پرداخت بیمه می تواند اقامت بلژیک را دریافت کند. همسر یا همسر و فرزندان وابسته شما می تواند در هنگام تحصیل همراه شما باشند و می توانید از سفارت بلژیک برای ویزا و اجازه اقامت آنها درخواست کنید.

لیست دانشگاه های برتر این کشور را طبق رده بندی شانگهای در ادامه می توانید مشاهده بفرمایید.

دلایل زیادی برای تحصیل در بلژیک وجود دارد:

 • دانشگاه های مشهور دنیا
 • فرصت های عالی برای حضور در شبکه های بین المللی
 • شهرت شهرها از بابت چند فرهنگی و چند زبانه بودن
 • مجموعه ای از غذاهای منطقه ای و تخصص ها
 • حومه های زیبا
 • کیفیت بالای زندگی
 • و البته این فوق العاده وافل بلژیکی

رنکینگ دانشگاه در بلژیک

پایتخت بلژیک بروکسل، مرکز بسیاری از سازمان های تجاری و بین المللی است. متقاضیان تحصیل در کشور بلژیک در جریان باشند که در طول دوره ی تحصیلی شان در این کشور اقامت تحصیلی بلژیک را دریافت می کنند. منتهی برای اخذ اقامت دائم این کشور باید پس از اتمام دوره ی تحصیل مشغول به کار شده و اجازه ی اقامت کاری این کشور را دریافت کنید. سپس بعد از ۵ سال کار کردن در این کشور می توانید برای دریافت اقامت دائم بلژیک درخواست دهید.

تحصیل در بلژیک
تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در بلژیک
بورسیه تحصیلی در بلژیک

اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

نرخ تولید ناخالص داخلی در بلژیک

با وجود اندازه کوچک آن، بلژیک نقش بزرگی در صادرات جهان دارد: صادرات بلژیک به بیش از ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی خود و در سال ۲۰۱۴، به گفته سازمان تجارت جهانی، این کشور جزء ۱۳ کشور مهم صادر کننده در جهان با صادرات ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد یورو بوده است. این در حدود ۲٫۵ درصد از کل صادرات کالاهای جهان است که برای یک کشور با جمعیت کمتر از ۰٫۲ درصد از جمعیت جهان مناسب است. بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر در اروپا بلژیک یک ویزای طلایی را نیز به نام “برنامه ویزای سرمایه گذار” جهت اخذ اقامت بلژیک ارائه می دهد.

متقاضیان می توانند با ثبت یک شرکت بلژیکی درخواست اقامت دائم بدهند. برنامه های سرمایه گزاری در بلژیک به وضوح برنامه های golden visa  دیگر کشورهای اروپایی تعریف نشده است. مسیرها و ساختارهای مختلف جهت سرمایه گذاری در بلژیک و اخذ اقامت بلژیک وجود دارد که شامل ایجاد یک شرکت بین المللی، سرمایه گذاری در یک شرکت بلژیکی یا سرمایه گذاری در یک شرکت خارجی از طریق یک شرکت در بلژیک.

سرمایه گذاری و پروسه ثبت شرکت در بلژیک، شرایط و مدارک لازم مبحثی تخصصی و مفصل است پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات دقیق در این خصوص  به لینک زیر مراجعه کنید.

اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

بر خلاف برخی از کشورهای دیگر (انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند)، بلژیک برنامه مهاجرت تجاری و یا مهاجرت را از طریق برنامه سرمایه گذاری ندارد. با این وجود، هر کارآفرین خارجی می تواند یک نهاد قانونی (شرکت) را اداره کند و برای اقامت براساس پروژه تجاری درخواست دهد. به عنوان مثال، در بلژیک مراحل فرایند مهاجرت معمول عبارتند از: در ابتدا مجوز اقامت برای یک سال صادر می شود و پس از آن هر ساله تمدید می شود. پس از پنج سال اقامت در کشور، یک بازرگان میتواند برای اجازه اقامت دائم درخواست دهد ثبت نام خودکار در تابعیت بلژیک پس از ده سال اقامت در کشور ممکن است. شرکت شما باید مالیات را پرداخت کند. در صورتی که حقوق سالانه شما به ۳۵۰۰۰ یورو باشد، بار مالیاتی مربوط به سالانه حدود ۱۲۰۰۰ یورو خواهد بود. علاوه بر این برای کسب اجازه اقامت باید یک دفتر برای شرکت اجاره کنید.

اگر پول کافی برای ورود به اتحادیه اروپا به عنوان یک سرمایه گذار فعال نداشته باشید، ما به شما توصیه نمی کنیم که با مهاجرت تجاری کار کنید. یکی دیگر از جنبه های محدود کننده، نیاز به اقامت فیزیکی است (در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتظار می رود تعداد قابل توجهی از روز / ماه سالانه برای واجد شرایط بودن برای تمدید مجوز اقامت موقت خود باشد). در بسیاری از موارد، بهترین راه حل، شهروندی دوم (پاسپورت دوم) توسط برنامه های سرمایه گذاری است.

همانطور که در تصویر نشان داده شده است تولید ناخالص داخلی در این کشور رشد مناسبی داشته است و به ۴۹۲٫۷ میلیارد دلار رسیده است.

سرمایه گذاری در بلژیک

اقامت بلژیک از طریق ازدواج

برای ازدواج در بلژیک و اخذ اقامت بلژیک ، شما یا همسر آینده شما باید یک شهروند بلژیکی باشد یا حداقل سه ماه در بلژیک اقامت داشته باشید. به گفته دولت بلژیک، بلیط هواپیما و قراردادهای اجاره خانه می تواند به عنوان مدرک اقامت استفاده شود.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در بلژیک:

 •  پاسپورت
 • گواهی تولد؛
 • توافق اولیه (در صورت لزوم)؛
 • اثبات آدرس (به عنوان مثال: قرارداد اجاره، صورتحساب اخیر)؛
 • اثبات ملیت؛
 • مدارک مدنی (مثلا گواهی طلاق یا مرگ، اگر قبلا ازدواج کرده اید)؛

ازدواج با یک شهروند بلژیک به طور خودکار به شما تابعیت بلژیکی نمی دهد. پروسه درخواست بطور استاندارد اعمال می شود. به طور معمول، قبل از درخواست باید اقامت بلژیک را به مدت سه سال داشته باشید. شما باید حداقل شش ماه (اگر شما حق دارید در کشور بیش از سه ماه باقی بمانید) یا سه سال(اگر حق ندارید در کشور بیش از سه ماه باقی بمانید) با شریک زندگیتان در بلژیک زندگی کنید.

اخذ اقامت بلژیک از طریق ازدواج

در صورتی که یک فرد خارجی با شهروند بلژیکی ازدواج کند تحت شرایطی می تواند اقامت دائم این کشور را کسب کند. مهم ترین نکته این است که شهروند بلژیکی که با فرد خارجی ازدواج کرده است باید ثابت کند که یک شغل ثابت با حقوق مکفی برای گذران زندگی خود و همسرش دارد. در غیر اینصورت این شخص نمی تواند در خواست الحاق همسرش را از کشوری دیگر دهد. فرد خارجی نیز پس از ازدواج با فرد بلژیکی می تواند پس از یک سال زندگی در بلژیک درخواست اقامت دائم این کشور را بدهد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک

اقامت بلژیک و اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت بلژیک از طریق تولد به این صورت است که اگر پدر یا مادر و یا والدین کودک اقامت دائم بلژیک را داشته باشند فرزند هم مقیم بلژیک خواهد شد اما باید به این نکته توجه کرد که اگر اقامت والدین کوتاه مدت باشد زمانی که به اقامت دائم تبدیل شود فرزند هم اقامت دائم دریافت خواهد کرد به شرطی که تا قبل از ۱۸ سالگی ۷ سال در بلژیک تحصیل کرده باشد و برای او بیمه ومالیات پرداخت شده باشد.

 • اگر شخص در خاک بلژیک متولد شده باشد و وضعیت او مشخص نباشد و قبل از ۱۸ سالگی هیچ تابعتی نداشته باشد ، تابعیت بلژیکی به وی اعطا می گردد.
 • اگر شخص در بلژیک متولد شده باشد و به واسطه آن تابعیت قبلی خود را از دست دهد ، تابعیت بلژیک به وی منتقل می شود.
 • اگر شخص در بلژیک متولد شده باشد و والدین تابعیت غیر از بلژیک داشته باشند ولی در بلژیک متولد شده باشند و ۵ سال از ۱۰ سال اخیر را در این کشور زندگی کرده باشند ، تابعیت بلژیکی به فرزند اهدا می شود.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تولد

مقاله مرتبط

تولد فرزند در بلژیک

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد

اقامت بلژیک از طریق پناهندگی

با ورود به بلژیک و اظهار پناهندگی به پلیس از پناهجو اثر انگشت گرفته می شود. پس از تکمیل ثبت نام ، تاریخ مصاحبه تعیین می شود. در عمل، همه پناهجویان حداقل یک بار مصاحبه می شوند تا تعیین شود که آیا واجد شرایط پناهندگی هستند. در صورتی که درخواست پناهندگی شخصی رای مثبت دریافت کند و با پرونده او موافقت شود به شخص اقامت موقت کشور بلژیک داده می شود. اعطای اقامت بلژیک بصورت دائم از طریق پناهندگی زمان مشخصی ندارد و معمولا سالها طول می کشد.  اگر درخواست پناهندگی شخص رد شود، شخص باید سریعا خاک کشور بلژیک را ترک نماید. البته امکان اعتراض و تجدید نظر در مورد رای صادر شده نیز وجود دارد.

موسسه حقوقی ملک پور یا MIE اتریش هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد افرادی که قصد دریافت اقامت بلژیک  را دارند می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرق قانونی با مشاورین ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنند.

اقامت بلژیک و هزینه های زندگی در بلژیک

یکی از مراحل مهم قبل از هرگونه تصمیم برای مهاجرت تحقیق درباره هزینه زندگی یا تحصیل در کشور ها می باشد. بهتر است برای تصمیم گیری منطقی درباره اقامت بلژیک در مورد هزینه های زندگی در این کشور بدانید. طبق تحقیقات Mercer’s 2018 بلژیک از نظر کیفیت زندگی رتبه ۲۷ ام را دارد. کیفیت زندگی در بروسل بالاست و هزینه مسکن و حمل و نقل نسبت به کشورهای همسایه کمتر است. در جدول زیر برخی هزینه های زندگی در بلژیک آورده شده.

آپارتما ن ۳خوابه مرکز شهر €۱,۵۰۰ ماهانه
آب برق گاز €۱۲۵ ماهانه
حمل و نقل €۳۵–۵۰ ماهانه
شهریه مدارس بین المللی €۶,۰۰۰ to €۳۰,۰۰۰
خوار و بار €۱۵۰ ماهانه
بیمه درصورت استخدام در یک کمپانی بلژیکی ۲۵% درآمد ماهانه
بیمه ۱۳% درآمد ماهانه
مالیات ۵۰% درآمد ماهانه

اقامت بلژیک و اخذ تابعیت بلژیک

روش استاندارد برای به دست آوردن ملیت بلژیک پس از اقامت بلژیک از طریق “اعلامیه ملی” است. اعلامیه بر اساس یکی از دلایل مندرج در قانون است، مانند ازدواج با یک ملیت بلژیکی، اقامت قانونی، یا والدین یک کودک متولد شده در بلژیک. هر کدام از این دلایل به مجموعه قوانین سختگیرانه از معیارهای واجد شرایط بودن مرتبط است.

این شرایط شامل، اقامت بلژیک بصورت قانونی بین ۵ تا ۱۰ سال است. برای مثال، برای به دست آوردن شهروندی از طریق محل اقامت شما باید در بلژیک پنج سال زندگی کرده باشید، بتوانید ثابت کنید که شما یکی از سه زبان اصلی بلژیک را صحبت می کنید و از نظر اجتماعی و اقتصادی تطبیق پیدا کرده اید. حتی اگر میخواهید از طریق ازدواج با یک ملیت بلژیکی برای تابعیت بلژیک اقدام کنید، باید سه سال با هم زندگی کرده، و شرایط اقامت ۵ ساله را هم برآورده کرده باشید و همچنین به یکی از سه زبان اصلی مسلط باشید.

چهار ماه طول می کشد تا جواب درخواست تابعیت بلژیک داده شود گرچه بعضی از خارجی ها مدت زمان انتظار بیشتری را گزارش کرده اند. هنگام تهیه اسناد و مدارک، اسناد باید اصل و یا نسخه های گواهی شده و در شش ماه گذشته صادر شده باشد. آنها همچنین باید توسط مترجم رسمی به زبان شهرداری که در آن درخواست می کنید (هلندی، فرانسوی یا آلمانی) ترجمه شوند. با این حال، در سالهای اخیر، قوانین اخذ تابعیت بلژیک تطبیق پذیری در اجتماع و شرایط زبان سخت تر شده است، در نتیجه، افراد کمتری در حال تبدیل شدن به شهروندان بلژیکی هستند.

هزینه های تحصیل در بلژیک
هزینه های زندگی در بلژیک
کار ضمن تحصیل در بلژیک

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

اقامت بلژیک و سخن پایانی

بر اساس رتبه بندی موسسه اقتصادی سوئیس (Kof) ، بلژیک چندین سال است که در میان ۳ کشور برتر دنیا قرار گرفته است. اما در رابطه با اخذ اقامت بلژیک باید نکات مهمی را در نظر داشته. در بلژیک به ۴ زبان رسمی فرانسوی، هلندی، آلمانی و انگلیسی صحبت می کنند که تطبیق پذیری در محیط را مشکل می سازد. مالیات در بلژیک بسیار بالاست حتی از سوییس هم بیشتر. بوروکراسی و نظام پیچیده دولتی در بلژیک، روابط بین گروه های مختلف با زبان های مختلف می تواند در اخذ اقامت بلژیک بسیار چالش برانگیز باشد. اگر قصد اخذ اقامت دائم یک کشور اروپایی را دارید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره MIE در زمینه اقامت بلژیک و تمامی زمینه های مرتبط با مهاجرت مشاوره تخصصی داشته و همچنین از ویدیو ها و مقالات موسسه دیدن فرمایید.
در خصوص راههای اخذ اقامت بلژیک از طرق مختلف از جمله تحصیل در بلژیک و یا کار در بلژیک و یا سرمایه گذاری در بلژیک و یا شرایط ثبت شرکت در بلژیک و یا خرید ملک در بلژیک و یا تمکن مالی در بلژیک و یا ازدواج در بلژیک و یا تولد فرزند در بلژیک با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس گرفته و از روند و جزییات راههای اخذ اقامت بلژیک مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 پاسخ
 1. زهره سلیمان نژاد گفته:

  سلام بنده ۳۴ ساله متاهل و دارای کارشناسی نرم افزار و خانه دار و فرزندم ۶ساله و همسرم ۴۰ ساله و کارمند ارگان دولتی اند لطفا بفرمائید که با سرمایه ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون تومن از کدام کشور اروپایی میتونم اقامت دائم اخذ کنم لطفا راهنماییم بفرمائید.. تشکر زهره سلیمان نژاد

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، برای اقامت دائم شما باید در ابتدا از یکی از طرق تحصیل یا کار وارد بشین. برای تحصیل میشه اقدام کرد. همسر هم اگر مدرک زبان داشته باشند برای کار ایشون هم میشه اقدام کرد. باید سرمایه رو افزایش بدین اگر قصد دارین کال خانواده مهاجرت کنند.

   پاسخ
 2. م آ گفته:

  سلام.من و همسرم حدود ۵سال و نیم در بلژیک دوره دکترای تخصصی رو گذراندیم.فرزندم متولد بروکسل هست الان ۱۲ سالشه و وقتی ۲سال و نیمش بود به ایران برگشتیم.خواستم بدونم از چه طریق می تونیم برای گرفتن تابعیت برای فرزندم اقدام کنیم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، قوانین تابعیتی کشور بلژیک بر اساس خون هست و باید پدر و مادر تابیعت داشته باشند که بشه برای فرزند اقدام کرد. اگر مجدد والدین برای تحصیل یا کار اقدام کنند شانس اقامت بیشتر هست.

   پاسخ
 3. Ashkan گفته:

  با سلام من و همسرم از دو ماه آینده برای حدود یک سال برای فرصت مطالعاتی من در بلژیک زندگی خواهیم کرد و انشاا… فرزندمان در آنجا متولد خواهد شد. میخواستم بدانم راهی وجود دارد تا فرزندمان تابعیت آنجارا بگیرد؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام و عرض احترام، برای اینکه فرزند تابیعت بگیره باید یا والدین پاسپورت اون کشور رو داشته باشند یا قانون تابعیت اون کشور براساس خاک باشه. در خصوص بلژیک نیز تابیعت براساس خون هست و حتما باید یکی از والدین تابعیت یا پاسپورت این کشور رو داشته باشند که بشه برای فرزند اقدام کرد. بهترین پیشنهاد می تونه این باشه که دنبال کار باشید و بمونید در بلژیک

   پاسخ
 4. لاله حسن پور گفته:

  با سلام من کارشناسی ارشد پرستاری از دانشگاه شهید بهشتی و ۱۲ سال سابقه کار دارم، زبان فرانسه را در سطح B2 میدانم، آیا مدرک تحصیلی من در بلژیک دارای اعتبار است و امکان کاریابی برای من وجود دارد؟؟؟؟

  پاسخ
 5. مهران گفته:

  سلام بنده لیسانس تربیت بدنی و دبیر ورزش آموزش و پرورش هسم در رشته والیبال هم مربی گری میکنم یعنی کارت مربی گری دارم امکان اقامت گرفتن هست با شرایط من؟

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، برای دانمارک اگر از طریق کار اقدام کنید باید پیشنهاد شغلی داشته باشید و برای تحصیل نیز باید شرایط شما به صورت کامل بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد. لطفا با دفاتر تماس بگیرید.

   پاسخ
 6. عبدالله زرین گفته:

  سلام من ازچه طریق میتونم از ایران بروم
  لیسانس مکانیک ماشین الات دارم و میخام فوق لیسانس را در انجا بخوانم و در صورت امکان مهاجرت کنم سربازی هم رفتم

  پاسخ
 7. مجید گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  من فوق لیسانسم رو قبلا از بلژیک اخذ کرده ام در رشته مدیریت حمل و نقل دریایی. به زبان انگلیسی مسلط هستم. ۲۶ سال سابقه کاری در ایران رو دارم. همسرم در بلزیک دانشجوی دکتری زبان شناسی ( انگلیسی ) هستند. سن خودم ۵۱ همسرم ۳۶ . خودم یادگیری زبان هلندی رو شش ماه است شروع کرده ام و فعلا در سطح B1.1 هستم. در بلژیک زندگی می کنیم با اقامت دانشجویی همسرم. به من اجازه کار C نمی دهند می خواستم ببینیم بهترین پیشنهاد شما برای انجام کاردراین کشور و کسب درآمد برای من چیست و چگونه ؟ و به نظرتون فرصت دیگر یا بهتر در کشور دیگر اروپایی برای خودم یا همسرم چیست و چگونه میشود اقدام کرد؟ متشکرم

  پاسخ
 8. عباس جمالی بخش گفته:

  با درود فراوان بر شما
  من قصد دارم کارت اقامت بلژیک را دریافت کنم. سوال من اینست که آیا حضور من در بلژیک یا کشور دیگری جز ایران الزامی است؟ یا میتوانم از ایران اقدام کنم و هزینه را در ایران پرداخت کنم و کارت اقامت را در ایران تحویل بگیرم؟

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام در ابتدا باید رزومه کامل خود را بفرمایید تا امکان راهنمایی وجود داشته باشد برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ