اقامت چک و بررسی راه های اخذ آن

اقامت چک، اخذ اقامت و تابعیت چک و شرایط مورد نیاز برای اخذ پاسپورت چک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. مراحل اخذ اقامت چک چیست؟ آیا امکان دریافت اقامت چک از طریق ازدواج وجود دارد؟ بهترین راه اخذ اقامت چک چیست؟ در این مقاله سعی شده است اقامت چک، از زوایای مختلف بررسی می شود. اساسی ترین نکات مربوط به مهاجرت به جمهوری چک را به صورت ساده و جامع مورد بحث قرار گیرد و راه های جایگزین آن معرفی شود. امید است مقاله پیش رو که توسط متخصصین مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور به نگاریده شده است، ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید و به تمامی پرسش های شما پاسخ دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تمکیلی با  مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش؛ تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمائید.

موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE اتریش راههای اخذ اقامت کشور چک را برای شما عزیزان بررسی می نماید همچنین به سوالات شما در مورد راههای اخذ اقامت کشور چک پاسخ خواهد داد .

اقامت جمهوری چک
 • اقامت چک و شرایط عمومی آن
 • اقامت چک از طریق کار
 • اقامت چک از طریق تحصیل
 • اقامت چک از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت چک از طریق ازدواج
 • اقامت چک و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت چک از طریق پناهندگی
 • اقامت چک برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • اقامت چک و هزینه های زندگی در چک
 • اقامت چک و اخذ تابعیت چک

اقامت چک و مقدمه ای بر آن

راههای اخذ اقامت کشور چک برای اشخاصی که در اندیشه مهاجرت به کشور چک ۲۰۱۹ و گرفتن وکیل مهاجرت هستند متفاوت است و هر فرد با توجه به شرایطی که دارد می تواند یکی از راههای اخذ اقامت کشور چک را انتخاب نماید. از جمله راههای اخذ اقامت کشور چک ۲۰۱۹ عبارتند : مهاجرت تحصیلی به کشور چک ، مهاجرت از طریق کار در کشور چک ، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کشور چک و ثبت شرکت در کشور چک ، اخذ اقامت کشور چک از طریق پناهندگی ، اخذ اقامت کشور چک از طریق ازدواج و اخذ اقامت کشور چک از طریق تولد فرزند که هرکدام از این روش ها شرایط و ویژگی های خاص خود را دارد که شخص متقاضی می تواند بهترین روش را برای مهاجرت خود و خانواده خویش انتخاب نماید .

اقامت چک و شرایط عمومی آن

نقشه جمهوری چک

کشور چک در اروپای مرکزی قرار دارد و از تجزیه چکسلواکی سابق در سال ۱۹۹۲ اعلام موجودیت کرد. چک عضو اتحادیه اروپا است و در همسایگی کشورهای آلمان، اتریش، اسلواکی و لهستان قرار دارد. چک طبیعت بسیار زیبای خدادادی دارد و دیدنی های طبیعی و گردشگری این کشور شهرت جهانی دارند. بر اساس سرشماری هایی که در سال ۲۰۱۷ انجام گرفته است، جمعیت چک ۱۰٫۵۸ میلیون نفر است که در مساحتی حدود ۷۹ هزار کیلومترمربع جای گرفته اند. چک آب و هوای معتدل قاره ای و اقیانوسی دارد.

چک یکی از قویترین اقتصادها در بین دیگر کشورهای جهان را دارد و از نظر اقتصادی و فرهنگی در سطح بالایی قرار دارد. بیمه درمانی و تحصیلات در این کشور رایگان است. سیستم سیاسی حاکم بر چک دموکراتیک است و به عنوان یک کشور صلح جو در حل و فصل منازعات بین المللی شناخته می شود. از همین رو چک یکی از گزینه های جذاب برای کسانی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت در یک کشور پیشرفته را دارند، به شمار می رود.

اقامت چک وشرایط عمومی

دقت بفرمایید منظور ما در این مقاله از اقامت ٬اقامت دائم کشور چک است زیرا اقامت می تواند کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد٬ به طور مثال شما اگر با ویزای توریسیتی نیز وارد یک کشور بشوید در طول این مدت شما اقامت کوتاه مدت توریستی را در این کشور دارید .دقت بفرمایید که اقامت با تابعیت و یا شهروندی دو امر کاملا متفاوت است. هرچند معمولا فردی که اقامت دایم یک کشور را دارد از تمام مزایای تابعیت و شهروندی این کشور به جز حق دخالت سیاسی در این کشور مانند حق رای ٬ بهره مند است. شهروندی و یا تابعیت مرحله ی آخر این امر است و با اخذ آن به فرد پاسپورت کشور مورد نظر داده خواهد شد.

به طور کلی برای اخذ اقامت چک میتوان چند راه را پیشنهاد نمود که در زیر به توضیح آنها خواهیم پرداخت:

 1. اخذ اقامت چک از راه تحصیل
 2. اخذ اقامت چک از راه پناهندگی
 3. اخذ اقامت چک از راه ازدواج
 4. اخذ اقامت چک از راه ثبت شرکت
 5. اخذ اقامت چک از راه تولد
 6. اخذ اقامت چک از راه ویزای کار
راه های مهاجرت به جمهوری چک

شرایط عمومی جمهوری چک

اقامت چک از طریق کار

یکی از راه های کسب اقامت چک، از طریق یافتن کار در این کشور است. نرخ بیکاری چمهوری چک کمتر از ۴ درصد است.

نمودار نرخ بیکاری در چک

نمودار نرخ بیکاری در چک

در حال حاضر میانگین حقوق ماهیانه پرداختی در چک بالغ بر ۳۴۰۰ یورو و حداقل حقوق ماهیانه ناخالص بالغ بر ۵۰۰ یورو است.

میانگین حقوق ماهیانه در چک

میانگین حقوق ماهیانه در چک

کمترین حقوق ناخالص ماهیانه

کمترین حقوق ناخالص ماهیانه

برای کسانی که قصد دارند بیش از ۳ ماه در چک کار کنند، می بایست کارت کارمندی (Employee Card) دریافت کنند که در واقع یک نوع اقامت چک به صورت بلند مدت است.

برای درخواست کارت کارمندی ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • پر کردن فرم درخواست
 • ۲ قطعه عکس
 • مشخصات بیومتریک و اثر انگشت
 • سند سفر (پاسپورت)
 • پرداخت ۱۰۰۰ کرون چک
 • هدف از اقامت (قرارداد کاری- در صورت لزوم)
 • معرفی محل اقامت در چک
 • صورت حساب بانکی شخص
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • ارائه اسناد مبنی بر انجام اقدامات برای جلوگیری از بیماری های عفونی (در صورت درخواست)
ویزای کار جمهوری چک

اخذ اقامت چک از راه کار:

برای اینکه شما بتوانید اقامت کشور چک را از طریق کار در یافت نمایید نیاز دارید تا یک پیشنهاد شغلی در کشور چک از یک کارفرمای معتبر داشته باشید. به این معنی که اگر یک کار فرما در چک نیاز به نیروی کاری مشابه شما داشته باشد ابتدا باید به دولت چک ثابت کند که این نیروی کار را نتوانسته است در کشور چک و یا اتحادیه ی اروپا یافته و استخدام کند و بعد از آن مجاز خواهد بود که برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا قرار دارید دعوتنامه ی شغلی ارسال کند و شما با در دست داشتن این دعوتنامه می توانید به سفارت کشور چک در ایران مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری جمهوری چک بنمایید . و بعد از  ۳ تا ۵ سال کار کردن در کشور چک نیز می توانید اقامت دایم خود را از این کشور دریافت کنید.

اقامت چک از طریق تحصیل

چک یکی از زیباترین کشورهای اروپا است. این کشور اولین کشور از کشورهای بلوک شرقی سابق است که توسط بانک جهانی به عنوان یک کشور توسعه یافته شناخته شد.

در حال حاضر، چک یکی از مقاصد پر طرفدار برای دانشجویان بین المللی است؛ به طوری که در حال حاضر بالغ بر ۴۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی در چک حاضر هستند. دانشجویانی که تحصیل در چک را انتخاب می کنند، از مزایای بسیاری بهره مند می شوند. از جمله: دانشگاه های معتبر، هزینه های تحصیلی و زندگی پایین بابت اقامت چک و زندگی فرهنگی پر جنب و جوش.

اقامت چک از طریق تحصیل

۱۸ عدد از دانشگاه های چک در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. در ادامه مشهورترین دانشگاه های این کشور، معرفی می شود:

 • Charles University
 • Czech Technical University in Prague
 • Masaryk University
 • Brno University of Technology

تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان چک، برای تمام دانشجویان بین المللی رایگان است اما در صورتی که مایل به شرکت در دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی باشید، می بایست شهریه پرداخت کنید. خوشبختانه امکان یافتن بورسیه (اسکالرشیپ) در چک وجود دارد که باعث جذاب تر شدن اقامت چک از طریق تحصیل شده است:

 • Charles University in Prague Scholarships
 • Czech Government Scholarships for Developing Countries
 • The South Moravian Centre for International Mobility

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل پزشکی در جمهوری چک

مقاله مرتبط

تحصیل در جمهوری چک

اخذ اقامت چک از راه تحصیل:

یکی از راه های اخذ اقامت کشور های خارجی و مخصوصا اروپایی راه تحصیل است .بدین معنی که چنانچه شما بتوانید مدتی طولانی را در یک کشور خارجی به صورت قانونی مانده و تحصیل و پس از آن کار کنید می توانید اقامت آن کشور را اخذ نمایید. برای اخذ اقامت چک از راه تحصیل شما می باید در ابتدا بتوانید از یکی از دانشگاه های کشور چک پذیرش تحصیلی دریافت کنید٬ بعد از این اقدام شما با در دست داشتن پذیرش تحصیلی خود به انضمام مدارک دیگری از جمله مدارک مالی٬ هویتی و… به سفارت این کشور در ایران مراجعه نموده و درخواست ویزای تحصیلی نمایید. چنانچه سفارت مربوطه با درخواست صدور ویزای شما موافقت نمود می توانید به کشور چک مهاجرت تحصیلی نمایید و در این کشور مشغول به تحصیل شوید. افرادی که بتوانند بعد از پایان مقطع تحصیلی خود در کشور چک کار پیدا کنند می توانند بعد از ۳ تا ۵ سال کار کردن و پرداخت مالیات به دولت چک  (بسته به حقوق و شرایط) می توانند درخواست اقامت دایم نمایند.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک را می توان یکی از بهترین گزینه های برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور دانست.

تحصیل پزشکی در جمهوری چک

اقامت چک از طریق سرمایه گذاری

اقتصاد قوی و روبه شد چک موجب جذابیت این کشور برای خیل عظیمی از سرمایه گذاران جهت کسب اقامت چک از طریق سرمایه گذاری شده است. نرخ تورم در چک، کمتر از ۳ درصد است. در حال حاضر نرخ رشد تولید نالص داخلی حدود ۲٫۵ درصد است و سرانه تولید نالص داخلی حدود ۲۲۷۰۰ دلار آمریکا است.

اخذ اقامت چک از راه سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت امکان پذیر است؛ که از طریق دو ویزای کار بلند مدت کارآفرینان و ویزای سرمایه گذاری امکان اقدام برای آن وجود دارد. از راه های دیگر سرمایه گذاری در چک، خرید اوراق قرضه دولتی و خرید ملک است؛ اما این دو سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت چک نمی شود.

سرانه تولید ناخاص داخلی

سرانه تولید ناخاص داخلی

نرخ تورم در چک

نرخ تورم در چک

اخذ اقامت چک از راه ثبت شرکت:

اگر شما یک شرکت رسمی در کشور چک ثبت کنید و بتوانید دولت این کشور را مجاب نمایید که شرکت شما برای این کشور سود ده است٬ می توانید کارت اقامت کاری یک ساله توسط شرکت خود دریافت کنید و مانند ویزای کاری اگر بتوانید ۳ تا ۵ سال کارت اقامت کاری خود را تمدید کنید –به شرط اینکه شرکت شما دایر باشد- می توانید درخواست اقامت دایم نمایید.

سرمایه گذاری در جمهوری چک

اخذ اقامت چک از راه ثبت شرکت: اگر شما یک شرکت رسمی در کشور چک ثبت کنید و بتوانید دولت این کشور را مجاب نمایید که شرکت شما برای این کشور سود ده است٬ می توانید کارت اقامت کاری یک ساله توسط شرکت خود دریافت کنید و مانند ویزای کاری اگر بتوانید ۳ تا ۵ سال کارت اقامت کاری خود را تمدید کنید –به شرط اینکه شرکت شما دایر باشد- می توانید درخواست اقامت دایم نمایید.

نمودار رشد سالانه نرخ GDP

اقامت چک از طریق ازدواج

ازدواج در جمهوری چک

در صورتی که یک شهروند چک با فردی خارجی ازدواج کند (ازدواج هم به صورت مدنی و هم مذهبی قابل قبول است.)، جهت اخذ اقامت چک از طریق ازدواج می بایست موارد زیر در نظر گرفته شود:

 • محل و تاریخ ازدواج از قبل برنامه ریزی شود.
 • در ازدواج مذهبی باید با کلیسا یا جامعه مذهبی مورد نظر، هماهنگی صورت گیرد.
 • در ازدواج مدنی می بایست با اداره ثبت حیاتی (Office of Vital Records) واقع در حوزه ای که ازدواج انجام می شود، تماس گرفته شود.

اخذ اقامت چک از راه ازدواج:

طبق قانون کشور چک ٬ چنان چه شما با یک فرد که تبعه ی کشور چک است ازدواج کنید می توانید به وسیله ی این ازدواج اقامت دایم و در نهایت حق شهروندی کشور چک را از آن خود نمایید. گفتنی است که شما باید دارای حداقل سن ۱۷ سال بوده و سند ازدواج رسمی داشته باشید.

اقامت چک و اخذ تابعیت از طریق تولد

افراد زیادی با توجه به سطح بالای رفاه عمومی و امکانات پیشرفته بیمارستان ها در چک مایل هستند تا نوزاد خود را در این کشور به دنیا آورند. اما نکته حائز اهمیت این است که سیستم اعطای تابعیت در جمهوری چک بر اساس سیستم خون می باشد و کسانی تابعیت و اقامت چک را از طریق تولد دریافت می کنند، که یکی از والدین، پدربزرگ یا مادربزرگ آن ها اهل چک یا باشد. بنابراین اگر شخصی قصد اخذ تابعیت چک برای نوزاد خود را داشته باشد؛ در حالی که هیچ کدام از والدین تابعیت چک را نداشته باشند، جمهوری چک مقصد مناسبی نیست.

اخذ اقامت چک از راه تولد:

اگر شما دارای پدر و یا مادر و همین طور پدر بزرگ و یا مادر بزرگی باشید که پاسپورت کشور چک و یا چک اسلواکی را داشته باشند می توانید به واسطه ی آنها اقامت دایم و پاسپورت کشور چک را دریافت کنید. اما تنها متولد شدن یک فرد در خاک کشور چک منجر به دریافت اقامت وی نمی شود.

اقامت چک از طریق پناهندگی

به موجب این که کشور چک عضو کنوانسیون ژنو است، در صورتی فردی بواسطه دین، نژاد، ملیت، عقاید سیاسی و عضویت در گروه های اجتماعی ممکن است مورد اذیت و آزار قرار گیرد، واجد شرایط دریافت پناهندگی است. اخذ اقامت چک از طریق پناهندگی با توجه به خطرناک بودن مسیر، امکان بروز آسیب های جانی و معنوی جبران ناپذیر در این روش وجود دارد. همچنین شانس اخذ پناهندگی در چک بسیار پایین است و این کشور در اکثر موارد درخواست پناهجویان را رد می کند؛ به طوری که در سال ۲۰۱۶ از ۱۴۷۵ فرد متقاضی پناهندگی، تنها درخواست ۱۴۵ نفر از آنها مورد پذیرش قرار گرفت.

پناهندگی در جمهوری چک

اخذ اقامت چک از راه پناهندگی:

پناهندگی بعد از تصویب کنوانسیون ژنو بین کشور های عضو شکل گرفت. بعد از تصویب این کنوانسیون پس از پایان جنگ جهانی دوم کشور های عضو متعهد شدند چنان چه فردی در کشور خود از لحاظ جانی ٬ مالی ٬ اعتقادی و… در خطر باشد به این شخص پناه دهن. به این معنی که به عنوان مثال اگر یک فرد افغان که در کشور خود به دلیل وجود جنگ و قحطی و خشک سالی و… در خطر جانی باشد و به یکی از کشور های عضو پناه برده و از آن کشور درخواست پناهندگی نماید ٬ کشور مورد نظر مکلف است در صورت اثبات ادعای شخص به وی اجازه ی اقامت در خاک آن کشور٬مکان زندگی٬ غذا و… دهد. البته در سال های اخیر با زیاد شدن تعداد پناهجویان از کشور های جنگ زده ٬ معمولا کشور های اروپایی به سختی درخواست پناهندگی افراد را قبول می کنند. و کشور چک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

پناهندگی جمهوری چک

اقامت چک برای هنرمندان و افراد فوق موفق

هنرمندان و افراد فوق العاده ماهری که قصد اخذ اقامت چک را دارند، می توانند برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنند؛ که در واقع یک نوع اجازه اقامت برای افرادی است که توانایی و مهارت بالایی در حوزه تخصصی خود را دارند. فرد دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا، نیاز به اخذ اجازه کار جداگانه ندارد.

اقامت چک و هزینه های زندگی در چک

هزینه زندگی در چک نسبت به کشورهای اروپا؛ خصوصا اروپای غربی نسبتا پایین است. متوسط هزینه زندگی ماهیانه در چک بسته به محل زندگی، نوع اقامت، شیوه زندگی و عادت شخصی فرد در خرج کردن بین ۳۵۰ تا ۷۵۰ دلار متغیر است.

۲٫۳ دلار آمریکا ناهار در سالن غذاخوری دانشجویی
۵ دلار آمریکا پیتزا
۵٫۹ دلار آمریکا وعده رستوران
۱٫۴ دلار آمریکا آبجو
۱٫۴ – ۰٫۵ دلار آمریکا محصولات لبنی
۰٫۹ دلار آمریکا قرص نان
۴٫۵ دلار آمریکا یک کیلوگرم گوشت مرغ
۲٫۷ – ۱٫۸ دلار آمریکا یک کیلوگرم سیب
۰٫۷ دلار آمریکا یک و نیم لیتر آب معدنی
۱۵۰ دلار در هر ماه اجاره خوابگاه دانشجویی
۲۵۰ دلار در هر ماه اجاره اتاق در یک فلت
۴۵۰ دلار در هر ماه اجاره فلت شخصی

اقامت چک و اخذ تابعیت چک

پاسپورت کشور چک، هشتمین پاسپورت قدرتمند در بین دیگر کشورهای دنیا است و با اخذ تابعیت چک و پاسپورت چک می توان به ۱۸۳ کشور بدون اخذ ویزا یا با اخذ ویزای فرودگاهی سفر کرد. بنابراین اخذ تابعیت چک مزایای قابل توجهی برای فرد به همراه دارد.

 • اولین شزط اخذ تابعیت چک برای شهروندان خارجی این است که متقاضی اقامت چک را به صورت دائم داشته باشد. لازم به ذکر است افراد فاقد تابعیت نیز در صورتی که اقامت چک به صورت دائم را داشته باشند، می توانند برای دریافت تابعیت چک اقدام کنند.
 • اگر متقاضی تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را داشته باشد، برای کسب تابعیت چک، می بایست در گذشته حداقل ۳ سال، اقامت چک به صورت دائم را داشته باشد.
 • اگر متقاضی تابعیت یکی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را داشته باشد، برای کسب تابعیت چک، می بایست در گذشته حداقل ۵ سال، اقامت چک به صورت دائم را داشته باشد.
 • فرد متقاضی که بین ۱۵ تا ۶۵ سال سن دارد، نیاز به اثبات دانش زبان چک دارد.
 • متقاضی باید در مورد سیستم مشروطه حاکم بر جمهوری چک، موضوعات تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و جغرافیای کشور چک اطلاعات داشته باشد.
 • مدارک داشتن درآمد در چک باید ارائه شود.
 • متقاضی توسط دادگاه محکوم نشده باشد.

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

اقامت چک و سخن پایانی

موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE اتریش در این مقاله تمامی راههای اخذ اقامت کشور چک و یا مهاجرت به کشور چک را بررسی نموده است تا در صورت اقدام بتوانید اطلاعات درست و جامعی داشته باشید همچنان برای اخذ اطلاعات بیشتر در مورد راههای اخذ اقامت کشور چک از جمله تحصیل در کشور چک و یا کار در کشور چک و یا سرمایه گذاری در کشور چک و یا ثبت شرکت در کشور چک و یا خرید ملک در کشور چک و یا تمکن مالی در کشور چک و یا ازدواج در کشور چک و یا تولد فرزند در کشور چک می توانید از راهنمایی مشاورین برجسته موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE اتریش در سراسر دنیا و یا با تماس مستقیم با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت تماس مستقیم بهره مند گردید. اقامت چک، اخذ تابعیت چک و شرایط مورد نیاز برای اخذ پاسپورت چک مورد بررسی دقیق قرار گرفت. با توجه به فرهنگ غنی و اقتصاد قوی و روبه رشد کشور چک، این کشور مقصدی ایده آل برای افرادی است که قصد مهاجرت به یک کشور توسعه یافته را دارند؛ خصوصا این که هزینه تحصیل و اقامت چک برای دانشجویان نسبتا پایین است. همچنین به موجب پایین بودن نرخ تورم و بیکاری در چک، اخذ اقامت چک از طریق کاری، دارای جذابیت خاص خود است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های مختلف چک می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ