تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسهتحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه ، تحصیل در فرانسه و به طور کلی مهاجرت به فرانسه با توجه به امکانات و شرایط خاص این کشور مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور می باشد. شما با تحصیل پزشکی در فرانسه می توانید به عنوان پزشک در این کشور مشغول به کار شوید. در ابتدا نیاز دارید تا بدانید که چه مدارکی جهت تحصیل پزشکی در فرانسه مورد نیاز است و چه پیش نیاز هایی باید داشته باشید تا بتوانید در این کشور تحصیل کنید.

آیا می دانید که تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان فرانسوی است، یا امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم وجود دارد؟
موسسه حقوقی ملکپور با همکاری تیم مشاوره ای MIE اتریش به شما تمامی اطلاعات لازم در خصوص تحصیل پزشکی در فرانسه را می دهد. مشاوران حرفه ای و باتجربه ما در موسسه حقوقی ملکپور در خدمت شما هستند تا شما را با تمامی ابعاد تحصیل پزشکی در فرانسه و مدارک و شرایط لازم آن آشنا کنند و به شما اطلاعات درست و دقیق در این زمینه بدهند.

کشور فرانسه یکی از پیشرفته ترین سیستم های مراقبتی در جهان را داراست و کمترین میزان مرگ و میر در اروپا را به خود اختصاص داده است و همچنین امید به زندگی زنان در این کشور بالاتر از مردان است. به همین دلایل، تحصیل پرشکی در فرانسه مورد توجه زیادی واقع است زیرا این کشور از رتبه بالایی جهت سلامت برخوردار است. رشته پزشکی در فرانسه تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت این کشور است و جنبه های عملی و نظری دارد. یعنی دانشجویان پس از تحصیل در این رشته، نیاز است که دوره های کارآموزی را نیز بگذرانند.

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه در سه دوره صورت می گیرد :

 • چرخه اولیه یک تا دو ساله که با نام PCEM شناخته می شود.
 • چرخه دوم ۴ ساله که با نام DCEM شناخته می شود.
 • چرخه سوم که شامل پزشکی عمومی و یا سایر تخصص ها می باشد.

تشریح چرخه های تحصیل پزشکی در فرانسه

در اولین چرخه، در پایان سال اول، پس از یک آزمون رقابتی، تنها نهایتا تا ۲۰% از دانشجویان به چرخه دوم راه پیدا می کنند. این دوره برای دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی، داروسازی، پرستاری و دندان پزشکی مشترک است. لازم به ذکر است که به دلیل تقاضای زیاد شهروندان فرانسوی و همچنین ساکنین اتحادیه اروپا جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، تنها ۸% از ظرفیت تحصیل پزشکی در فرانسه به دانشجویان بین المللی داده می شود و دانشجویان بین المللی باید در یک رقابت سخت، پذیرفته شوند.

بدین صورت که نمره دریافتی دانشجوی خارجی باید برابر یا بالاتر از آخرین نمره دانشجوی فرانسوی باشد تا بتواند به این رشته ورود پیدا کند. امکان شرکت در این آزمون و ثبت نام در آن، بیش از دو بار وجود ندارد. پس اصلی ترین نکته جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، سختی ورود به این رشته است که این خود تضمین با کیفیت بودن مدرک پزشکی این کشور است.

در چرخه سوم، مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه در مقطع تخصص، بستگی به تخصص خاصی دارد که شخص انتخاب
می کند. برای پزشک عمومی این مدت زمان ۳ ساله و برای تخصص، بسته به رشته، بین چهار تا پنج سال می باشد. شخص جهت ورود در چرخه سوم، باید چرخه دوم را سپری کرده باشد و همچنین دوره های نظری و بیمارستانی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد.

کارآموزی برای رشته پزشکی به مدت سه سال طول می کشد و دانشجو باید طرح را در بیمارستان و همچنین در کنار یک پزشک دیگر بگذراند. کارآموزی برای سایر تخصص ها، بسته به نوع تخصص، بین چهار تا پنج سال طول می کشد.

الزامات لازم جهت تحصیل پزشکی در فرانسه :

دانشجویانی که مایل به ثبت نام در آموزش ابتدایی تحصیل پزشکی در فرانسه هستند، باید حتما مدارک زیر را داشته باشند :

 • مدرک لیسانس فرانسوی یا مدرک تحصیلی دبیرستان
 • مدرک زبان فرانسه حداقل B2
 • درخواست جهت ورود به این رشته

 هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه :

دانشجوی خارجی که مایل به تحصیل در فرانسه می باشد، باید بتواند ثابت کند که در طول دوران تحصیل، می تواند از پس هزینه های زندگی و تحصیل خود برآید و تمکن مالی کافی را دارد. که مبلغ تمکن مالی در کشور فرانسه حدود ۸۰۰-۷۰۰  یورو در ماه برای زندگی در خارج از پاریس، و حدود ۱۱۰۰ یورو برای زندگی در پاریس است. که قاعدتا اگر مکانی را جهت زندگی انتخاب کنید که اجاره آن بالاتر از حد معمول باشد، میزان هزینه شما بیشتر از مبالغ گفته شده خواهد بود.

هزینه تحصیل پزشکی در کشور فرانسه کمتر از ۱۰۰۰ یورو در سال است. که البته واضح است که اگر قصد دارید در دانشگاه های خصوصی این کشور تحصیل کنید، این هزینه ۱۰٫۰۰۰ یورو در سال و حتی بالاتر خواهد بود.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه :

 • گذرنامه معتبر به همراه کپی گذرنامه های قبلی
 • دو عدد عکس گذرنامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • نامه رسمی پذیرش از دانشگاه
 • مدارک کافی جهت ارائه تمکن مالی در طی دوران تحصیل
 • بلیط پرواز
 • بیمه درمانی
 • مدارک تحصیلی دبیرستان به همراه ریز نمرات و ترجمه آن
 • مدرک زبان فرانسه
 • عدم سوپیشینه کیفری

 مجوز اقامت در فرانسه :

جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، شما باید برای سالیان متمادی در این کشور حضور داشته باشید تا بتوانید تحصیلات خود را به اتمام برسانید. شما در طول سال اول تحصیل خود فقط به یک ویزای دانشجویی به عنوان یک مدرک جهت اعلام وضعیت اقامت خود نیاز دارید. پس از ورودتان به فرانسه، نیاز است که در اداره مهاجرت فرانسه ثبت نام کنید و معاینات پزشکی جهت تائیدیه ویزای خود را انجام دهید. اگر قصد تمدید ویزای خود را به بیش از یک سال دارید، از سال دوم شما باید برای دریافت یک کارت رسمی جهت اقامت طولانی مدت در فرانسه درخواست دهید.

سخن پایانی در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه

همانگونه که مطالعه فرمودید، پروسه تحصیل پزشکی در فرانسه با توجه به ورود سخت برای دانشجویان بین المللی، پروسه ای بسیار سخت است و همواره دانشجویان مستعد و دارای تسلط کافی به زبان فرانسه را می طلبد. اگر قصد تحصیل پزشکی را دارید، موسسه حقوقی ملکپور به شما پیشنهاد می کند تا شرایط تحصیل پزشکی در کشورهای دیگر مانند اتریش، کانادا، هلند و … را بررسی نمایید.

همچنین باید توجه داشته باشید که سال های تحصیل در فرانسه، به عنوان سال های اقامت شما حساب نمی شود. تا زمانی که شما کار پیدا نکنید و درآمد کسب نکنید و بیمه و مالیات پرداخت نکنید، پروسه اقامتی شما شروع نخواهد شد. موسسه حقوقی ملکپور با همکاری تیم MIE اتریش در خدمت شما عزیزان است تا راهنمایی های لازم و به روز را درخصوص تحصیل پزشکی در فرانسه و دیگر کشورها در اختیار شما قرار دهد.

هم اکنون شما می توانید با کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی ملکپور در وین و سایر دفاتر همکار ما تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه برخوردار شوید. شما می توانید در بخش پرسش و پاسخ همگانی تمام سوالات و تجربیات خود را در مورد تحصیل پزشکی در فرانسه و تحصیل در فرانسه مطرح کنید. امیدوار است که مقاله تحصیل پزشکی در فرانسه مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (4 نظرات, میانگین: 4٫25 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ