بررسی تحصیل پزشکی در ترکیه

 • مقدمه ای بر تحصیل پزشکی در ترکیه
 • شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه
 • بررسی وضعیت خوابگاه و دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه
 • بررسی هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه و شرایط بورسیه تحصیل در ترکیه
 • شرایط مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی
 • شرایط مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی
 • راه های دریافت مشاوره کامل برای تحصیل پزشکی در ترکیه

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

مقدمه ای بر تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه که یکی از راه های مهاجرت به ترکیه می باشد و مورد توجه بسیاری از متقاضیانی قرار گرفته است که قصد تحصیل پزشکی در خارج از ایران را دارند. در ابتدا امر سوالات فراوانی برای متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه ایجاد می شود که تعداد از آن ها را در ادامه مشاهده می کنیم.

 •  آیا مدارک دانشگاه­ های تحصیل پزشکی در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد؟
 • هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه حدوداً چقدر خواهد شد؟
 • مزایا و تفاوت های تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به تحصیل پزشکی در روسیه ، تحصیل پزشکی در اروپا و تحصیل پزشکی در بلاروس چیست؟

تمام اطلاعات مورد نیاز در ارتباط با نحوه و شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه و هزینه های تحصیل در ترکیه را در ادامۀ این مقاله به صورت مفصل برای خوانندگان شرح خواهیم داد. همچنین در صورت تمایل جهت دستیابی به اطلاعات کامل تر در زمینۀ تحصیل پزشکی در ترکیه با موسسه مشاوره ای و مهاجرت MIE تماس حاصل فرمایید.

فایل تصویری موسسه MIE در مورد تحصیل پزشکی در ترکیه که حاوی تمام نکات اصلی است در زیر برای شما ارائه شده است. همچینی فایل صوتی نیز که برگرفته از فایل تصویری است برای سهولت در امر دانلود در ادامه در اختیار شما قرار گرفته است.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل پزشکی در ترکیه

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

در اکثر دانشگاه های ترکیه زبان تدریس به زبان ترکی یا انگلیسی می باشد. تحصیل پزشکی در ترکیه می تواند فرصت مناسبی برای کسانی باشد که علاوه بر علاقه به رشته پزشکی و تسلط بر زبان ترکی مشتاق به یادگیری زبان انگلیسی نیز هستند. جهت پذیرفته شدن در دانشگاه های درجه ممتاز و درجه یک برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه نیاز می باشد که تمامی داوطلبین در آزمونی با نام SAT و یا YOS شرکت کنند و حداقل نمرۀ مورد نیاز که توسط دانشگاه های ترکیه تعیین می شود را کسب کنند. در این راستا باید اشاره نمود که طبیعتاً دانشگاه ­های برتر نمره بالاتری را نیز برای پذیرش تحصیل پزشکی در ترکیه از بین داوطلبین تعیین می کنند.

در حال حاضر در ترکیه آزمون SAT در سال معمولا چها بار برگزار می شود که به زبان انگلیسی می باشد و از دروس مربوط به ریاضی و زبان انگلیسی امتحان گرفته می شود. این در حالی است که آزمون YOS به زبان انگلیسی و یا ترکیه ای بوده و دروس گسترده تری همانند ریاضی، هندسه و تست هوش را شامل می شود.

برای بسیاری نحوۀ کسب امتیاز لازم از آزمون های فوق و همچنین گرفتن پذیرش از دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل پزشکی در ترکیه مورد سوال قرار گرفته است. به همین دلیل برای آسان تر شدن روند کسب امتیاز جهت پذیرفته شدن تحصیل رشته پزشکی در ترکیه کالج هایی در کشور ترکیه دوره­های آمادگی یک ساله ای ارائه می دهند که در طی این دوره متقاضیان با پرداخت مبلغ ۴۵۰۰ دلار آمریکا برای آزمون­های فوق آماده خواهند شد. همچنین این کالج ها برای پذیرش متقاضی در دانشگاه های پزشکی ترکیه پس از اتمام این دوره نیز اقدام خواهند کرد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه
بورسیه تحصیلی در ترکیه
هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه

بررسی وضعیت خوابگاه و دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه

همچنین تهیۀ خوابگاه در حین گذراندن دورۀ تحصیل پزشکی در ترکیه امکان پذیر است. البته با وجود آنکه امکان تهیۀ خوابگاه نیز وجود دارد ولی بسیاری از دانشجویان اجاره خانۀ شخصی را ترجیح می دهند. بدین ترتیب می توان گفت به طور متوسط هزینۀ خوابگاه ماهانه در حدود ۲۱۰ دلار آمریکا می شود، در حالی که این مبلغ مقداری برای اجارۀ یک خانه افزایش خواهد داشت.

تحصیل پزشکی در ترکیه فرصت مناسبی برای بسیاری از داوطلبینی است که قصد تحصیل ارزان رشته پزشکی را دارند. نزدیکی کشور ترکیه به ایران از دیگر دلایلی است که توجه بسیاری از متقاضیان رشته های پزشکی را به خود جلب می کند. همچنین از مزیت های دیگر تحصیل پزشکی در ترکیه می توان به مورد تایید بودن مدرک بسیاری از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه توسط وزارت بهداشت و درمان ایران نیز اشاره کرد. در ادامۀ این مقاله لیست دانشگاه های مورد تایید کشور ترکیه جهت تحصیل رشته پزشکی در ترکیه برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ آورده شده است.

 • Koc University – دانشگاه کوچ

 • Hacettepe University – دانشگاه حاجت تپه

 • Istanbul University- دانشگاه استانبول

 • Ankara University- دانشگاه آنکارا

 • Ege University- دانشگاه اگه

 • Ataturk University- دانشگاه آتا تورک

بررسی هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه و شرایط بورسیه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در تناسب با توجه به کیفیت دانشگاه­ها متفاوت می باشد که می توان گفت هزینۀ آن سالیانه در دانشگاه های دولتی نهایتاً ۱۵۰۰ دلار آمریکا و در دانشگاه های خصوصی از حدود ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا متغیر می باشد. همچنین امکان اخذ بورسیۀ تحصیلی پزشکی ترکیه نیز وجود دارد. باید اشاره نمود که جهت تحصیل پزشکی در ترکیه فرد متقاضی باید مدرک دیپلم را گرفته باشد و نیازی به داشتن مدرک پیش دانشگاهی نیست. این در حالی است که جهت تحصیل رشته پزشکی در روسیه و یا تحصیل رشته پزشکی در بلاروس نیاز به مدرک پیش دانشگاهی می باشد.

این مسئله بدان معنی می باشد که افراد زیر ۱۸ سال می توانند برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیز ثبت نام کنند. متقاضیان محترم توجه کنند که بسیاری از دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون شرط گرفتن امتیاز از آزمون­های ورودی SAT یا YOS جهت تحصیل پزشکی در ترکیه دانشجویان را می پذیرند ولی مدرک این دانشگاه های ترکیه مورد تایید کشورهای دیگر و همچنین وزارت بهداشت و درمان ایران نمی باشد.

شرایط مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی:

شهروندان ایرانی می توانند هر ساله به مدت ۹۰ روز بدون داشتن ویزا در خاک کشور ترکیه اقامت داشته باشند. این در حالی است که ایرانیانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه و یا به طور کلی تحصیل در ترکیه را دارند، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. در طی روند اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ضمن پر کردن فرم های مورد نیاز سفارت ترکیه، شخص متقاضی باید پاسپورت معتبری که تاریخ اعتبار آن حداقل شش ماه بیشتر از تاریخ اتمام برنامۀ تحصیلی مورد نظر است، داشته باشد.

همچنین حتما باید حداقل یک ماه زودتر از شروع دورۀ تحصیلی پزشکی پذیرفته شده، جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کند. تمامی متقاضیان ویزاهای تحصیلی نیز موظف هستند برای مدت اقامت خود در ترکیه بیمۀ درمانی تهیه کنند. باید خاطر نشان کرد که افراد زیر ۱۸ سال جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید اجازه نامۀ رسمی از پدر و مادر به سفارت ارائه دهند.

در ارتباط با مدرک مورد نیاز زبان جهت تحصیل پزشکی در ترکیه می توان گفت افرادی که مدرک زبان آیلتس (IELTS) حداقل ۶٫۵ یا مدرک تافل (TOFLE) معادل نمرۀ ۲۱۳ داشته باشند، می توانند بدون گذراندن دوره­ های زبان و به صورت مستقیم تحصیل پزشکی در ترکیه را آغاز کنند. در صورتی که نداشتن مدرک زبان انگلیسی منعی برای شروع دورۀ تحصیل پزشکی در ترکیه به حساب نمی آید، اما دانشجویانی که مدرک زبان ندارند باید در ابتدا در دوره­ های زبان انگلیسی شرکت کنند.

راه های دریافت مشاوره کامل برای تحصیل پزشکی در ترکیه

جهت اطلاع از شرایط اخذ بورسیۀ تحصیلی پزشکی ترکیه با وکلای مجرب موسسه مشاوره ای و مهاجرت MIE تماس بگیرید و از مشاوره رایگان در ارتباط با اخذ بورسیۀ تحصیلی پزشکی ترکیه بهره مند شوید. لازم به ذکر است دانشگاه­های ترکیه علاوه بر ارائۀ برنامۀ تحصیل پزشکی در ترکیه، از بین داوطلبین مشتاق در زمینۀ رشته های علوم تجربی و پزشکی جهت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و تحصیل داروسازی در ترکیه نیز دانشجو می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینۀ تحصیل رشته ­های مرتبط با پزشکی در ترکیه به وب سایت موسسه مشاوره ای و مهاجرت MIE مراجعه فرمایید. همچنین جهت اطلاع از روش های قانونی برای مهاجرت به ترکیه لطفاً با موسسه مشاوره ای و مهاجرت MIE در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس بگیرید و مشاوره دریافت نمایید .

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ