اعزام دانشجو به سوئد و بررسی آن

اعزام دانشجو به سوئد
 • اعزام دانشجو به سوئد و مؤسسه معتبر MIE (ملک پور)
 • اعزام دانشجو به سوئد و شرایط عمومی
 • اعزام دانش آموز به مدارس سوئد
 • اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی
 • اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی ارشد
 • اعزام دانشجو به سوئد در مقطع دکتری
 • اعزام دانشجو به سوئد و دانشگاه های برتر سوئد
 • اعزام دانشجو به سوئد و هزینه های تحصیل در سوئد
 • اعزام دانشجو به سوئد و بورسیه تحصیلی سوئد
 • اعزام دانشجو به سوئد و پذیرش تحصیلی
 • اعزام دانشجو به سوئد و زمان اعزام دانشجو به سوئد
 • اعزام دانشجو به سوئد و وضعیت اقامت پس از تحصیل

اعزام دانشجو به سوئد و مقدمه ای بر آن

اعزام دانشجو به سوئد ، شرایط اعزام دانشجو به سوئد و تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. موعد اعزام دانشجو به سوئد در چه زمانی است؟ هزینه های اعزام دانشجو به سوئد و تحصیل در سوئد چقد است؟ وضعیت اعطای بورسیه در مقاطع عالی در دانشگاه های سوئد چگونه است؟ بهترین دانشگاه های سوئد کدام ها هستند؟ ما در این مقاله به این سؤالات و سوالات دیگر در زمینه اعزام دانشجو به سوئد پاسخ داده و نکات حائز اهمیت دیگری در این مورد بیان می کنیم. کشور سوئد در شمال اروپا قرار دارد  و از غرب با کشور نروژ و از شمال شرق با فنلاند و از شرق با خلیج بوتنی و از جنوب شرقی دریای بالتیک و از جنوب غرب با دانمارک همسایه است. پایتخت آن استکهلم است. جمعیت سوئد بیش از ۱۰ میلیون نفر است و بیشتر این جمعیت در جنوب سوئد مستقر هستند. حکومت سوئد پادشاهی مشروطه می باشد. کیفیت زندگی شهروندان سوئد بالا و نرخ بیکاری آن بسیار پایین و در حدود ۵/۶  درصد می باشد. زبان رسمی این کشور سوئدی بوده و البته ۸۹ درصد مردم سوئد به زبان انگلیسی در سطح بسیار خوب آشنایی دارند. گذرنامه سوئد در کنار گذرنامه های بریتانیا و فنلاند و آلمان از معتبرترین گذرنامه های جهان می باشد و دارنده ی آن بدون ویزا می تواند به اکثر کشورهای جهان سفر کند. تحصیل در دانشگاههای سوئد تا پیش از سال ۲۰۱۱ میلادی مجانی بود اما پس از آن برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا غیر رایگان اعلام شد. هر چند میزان این شهریه نسبت به سایر نقاط اروپا اندک می باشد اما تقاضای اعزام دانشجو به سوئد پس از ان با روندی نزولی روبرو شد. با این مقدمه در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مقاله مرتبط

بهترین راه مهاجرت به سوئد

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد مهاجرت به سوئد

اعزام دانشجو به سوئد و مؤسسه معتبر MIE (ملک پور)

اعزام دانشجو به سوئد و تحصیل در سوئد مبحثی است که سالهاست مورد علاقه افراد بسیاری می باشد و موسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش با بیش از ۱۵ سال سابقه در امر مهاجرت، همواره آماده کمک و مشاوره به شما عزیزان جهت اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اعزام دانشجو به سوئد و پذیرش تحصیلی سوئد می توانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس برقرار کرده و از مشاوره رایگان در زمینه اعزام دانشجو به سوئد بهره مند شوید. همچنین پس از خواندن این مقاله می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین صفحه مطرح کرده تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

اعزام دانشجو به سوئد و شرایط عمومی

جهت شرکت در پروسه اعزام دانشجو به سوئد ، در هر دانشگاهی که در این کشور علاقه‌مند به تحصیل باشید، می بایست از طریق سایت رسمی آن دانشگاه ثبت نام کرده و سپس ۹۰۰کرون جهت APPLICATION FEE بصورت آنلاین  پرداخت کنید. سپس در صورت پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های مورد تقاضا نسبت به پرداخت شهریه نیمسال اول اقدام نمایید. دانشگاه های کشور سوئد، بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین الملل نیز ارائه می دهند. امکان دریافت بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر می باشد و برای دریافت آن بهتر است فرد ابتدا از یکی از دانشگاه های سوئد پذیرش دریافت کرده سپس نسبت به دریافت بورس اقدام نماید. ویزای دانشجویی در سوئد به دو نوع است. یکی برای گذراندن کورس ها و دوره های آموزشی کوتاه مدت، مانند زبان که شش ماهه می باشند و دوم برای گذراندن دوره های بلند مدت تحصیلی که معمولا یک ساله و قابل تمدید می باشد. تحصیل در دانشگاههای سوئد به دو زبان انگلیسی و سوئدی امکان پذیر است و فرد باید دارای مهارت کافی در زبان باشد تا بتواند از دانشگاه پذیرش بگیرد. افرادی که به کشور سوئد می آیند فرصت یادگیری زبان سوئدی به مدت ۶ ماه را دارا هستند. هزینه این دوره در کالج های زبان سوئدی حدود ۴۶ تا ۵۰ هزار کرون است. فرد پس از دریافت پذیرش از دانشگاه می تواند نسبت به دریافت این نوع ویزا اقدام نماید تا مهارت زبان خود را در صورت نیاز تقویت نماید.

اعزام دانش آموز به مدارس سوئد

نظام آموزشی و تحصیل در سوئد، دارای چهار سطح می باشد که در ذیل ذکر می گردد و در بخش جداگانه هرکدام مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

۱-سطح پیش دبستانی (۴سال )

۲-سطح آمادگی (۱سال )

۳-سطح آموزش اجباری (۹سال )

۴-سطح آموزش غیر اجباری (۳سال)

 • سطح پیش دبستانی

  اين سطح از آموزش كه از سن يك سالگى آغاز مي شود مربوط به مراكز پيش دبستانى و مراكز مراقبت مى باشد و هدف از آموزش در اين سطح، تشویق به کارهای گروهی، رشد ذهنی، ایجاد حس مسئولیت پذیری، ایجاد زمینه ها برای رشد کودک است كه اين اهداف با وجود همكارى والدين با مراكز امكان پذير است. برنامه هاى اين مراكز در زمينه آواز موسيقى، نقاشى، بازي هاى گروهى، كاردستى و… مي باشد اين مراكز در تمام طول سال داير و برنامه آنها با والدين هماهنگ مى باشد.

 • سطح آمادگی

  اين سطح مربوط به يك سال قبل از ورود به مقطع ابتدايى مى باشد که معمولا از سن ۶ سالگی شروع می شود و در این سطح کودک با کتاب و معلم و درس آشنا می شود تا برای دوره بعد آمادگی لازم را کسب نماید.

 • سطح آموزش اجباری

  طول مدت اين سطح ٩ سال مى باشد كه شامل پايه ابتدايى به مدت ٦سال و سه سال ديگر مربوط به آموزش متوسطه اجبارى است که تحصیل در این سطح کاملا رایگان است و برای تمام افراد اجباری می باشد. در سه سال اول تحصیل در سوئد، در این سطح دانش آموز با همان معلمی خواهد بود که در ابتدا با آن هست و به همین دلیل رابطه بسیار قوی بین معلم و شاگرد ایجاد می شود و خصوصیت بسیار جالب در نظام آموزشی سوئد  در این سطح این می باشد که نمره دادن ممنوع می باشد و معلمان به دانش آموزان ضعیف کمک می کنند که موجب گوشه نشینی و ترد فرد از جامعه نشود و در صورتی که سخت گیری خانواده باعث افسردگی و نا آرامی دانش آموز شده باشد مدرسه موظف است به اداره اجتماعی اطلاع دهد تا خانواده فرد مورد بررسی قرار گیرد. در مدارس سوئد، دختران و پسران در کنار هم به صورت مختلط تحصیل می کنند که این باعث می شود فرد زودتر به جامعه ورود پیدا کند. روز دوشنبه روز آغاز مدرسه می باشد که افراد موظف هستند که در کلاس هم گرد هم نشینند و از تجربیات و تفریحات خود در جمع دوستان صحبت کنند که این امر به آنها هنر صحبت کردن در جمع آموزش داده شود و معلم حق ندارد در مورد شغل ،مذهب و خصوصیات خانوادگی دانش آموزان سوال پرسد که موجب تحقیر او گردد و اصل بر برابری تمام افراداست.

 • سطح آموزش غیر اجباری

  پس از پایان آموزش اجباری دانش آموزان سوئدی به اختیار خود می توانند در این سطح، تحصیلات خود را ادامه دهند که این سطح هم رایگان می باشد که در اصطلاح به آن متوسطه سطح بالا اطلاق شده و  مدت آن ۳سال می باشد. این سطح شامل ۱۷رشته تحصیلی از قبیل ( علوم اجتماعی ،علوم طبیعی ،موسیقی ،صنایع دستی ،صنایع غذایی ،منابع طبیعی ،کسب و کار ،رستوران، هتل داری ) را شامل می شود.

برای ورود به دانشگاه های سوئد باید فرد دارای شرایطی از قبیل ذیل باشد :

 • مدرک پیش دانشگاهی و پایان دوره متوسطه
 • مدرک زبان تافل یا آیلتس
 • گذراندن دوره یکساله زبان سوئدی برای دانشجویان غیر سوئدی
 • در صورت تقاضای زیاد گزینش بین دانشجویان از طریق نمرات ،مصاحبه و مهارت های تجربی
تحصیل در سوئد بدون محدودیت سنی
تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان انگلیسی

اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی، همانند اکثر کشورهای اروپایی به زبان همان کشور می باشد. البته دانشگاه ها و کالج هایی وجود دارند که رشته های مختلفی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. طول دوره تحصیل در این مقطع بین ۳ تا ۴ سال می باشد. هزینه ی تحصیل در دانشگاههای این کشور بسته به رشته و دانشگاه متغیر و حدودا بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو برآورد می شود که این هزینه شامل هزینه خوابگاه و اسکان نیست وصرفا  شامل هزینه تحصیل در دانشگاه می باشد. همچنین در اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی، دانشجو می تواند به میزان ۱۰ ساعت در هفته به صورت پارت تایم مشغول بکار شود. درآمد هر ساعت کار بطور میانگین ۸ تا ۱۰ یورو است که می تواند بخشی از هزینه های دانشجو را تحت پوشش قرار دهد. بعلاوه فارغ التحصیلان این امکان را دارند که پس از اتمام تحصیلات بدنبال یافتن شغل بروند. شخص علاوه بر دارا بودن شاخص فرصت برای یافتن شغل در کشور سوئد با توجه به ارزش مدرک تحصیل اش و همینطور اگر مدرک او به زبان انگلیسی  باشد، امکان کار در کشورهای اتحادیه اروپا، انگلستان، کانادا، استرالیا، آمریکا را نیز دارند چراکه در بسیاری از این کشورها دارا بودن مدرک دانشگاهی معتبر اروپایی جهت اخذ اقامت و کار بسیار تاثیر گذار خواهد بود . مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی :

 • مدرک دیپلم
 • قبولی در ازمون ورودی دانشگاه
 • داشتن مهارت زبان سوئدی و برخورداری از مهارت زبان انگلیسی ۵/۵ ایلتس
 • مدرک پذیرفته شدن دردانشگاه دولتی ایران
 • تمکن مالی
کار در سوئد برای دانشجویان

اعزام دانشجو به سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

پس از اعزام دانشجو به سوئد ، مدت زمان لازم برای گذاراندن مقطع کارشناسی ارشد در این کشور بین ۱ تا ۲ سال می باشد. هزینه تحصیل برای دانشجو در این مقطع سالانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو برآورد می شود. دانشجویانی که دارای معدل بالا در رشته خود از دانشگاه معتبر هستند و شرایط ویژه ای نظیر مقاله بین المللی دارند شانس اخذ بورسیه تحصیل را نیز دارا می باشند. دانشجو در این مقطع مجاز به ۲۰ ساعت کار با حقوق ۷ تا۸ یورو به ازای هر ساعت می باشد که این درآمد میتواند هزینه زندگی دانشجویی را تحت پوشش دهد. هزینه زندگی دانشجویی در سوئد ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در این مقطع شامل سوابق تحصیلی دانشجو ، مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی (ایلتس ۵/۶) ، گواهی اثبات تمکن مالی مناسب و مدارک شناسایی می باشد.

اعزام دانشجو به سوئد در مقطع دکتری

حدود ۶۴ درصد از دانشجویان مقطع دکترا در کشور سوئد را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های سوئد به دو صورت تحصیل با بورسیه و تحصیل با شرط پرداخت شهریه انجام می پذیرد. کشور سوئد همچنان تحصیل در مقطع دکترا را به صورت شغل محسوب کرده و برای دانشجو در این مقطع حقوق ماهیانه حدود ۲۳۰۰ دلار مشخص می کند. بدیهی است که با وجود این شرایط رقابت بسیار سختی برای اخذ بورسیه دکترا وجود دارد. دارا بودن آیتم های زیر نقش به سزایی در افزایش شانس فرد جهت اخذ بورسیه دارد:

 • فرد ایلتس ۷ به بالا دارا باشد
 • فرد مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه معتبر را دارا باشد (شاخص اخذ بورسیه برای افرادی که فارغ التحصیل سوئد میباشند مسلما بیش تر خواهد بود)
 • جلب نظر یکsupervisor یا استاد راهنما که دانشجو را پشتیبانی کند
 • داشتن مقالات بین المللی

شایان ذکر است که  دانشجویان مقطع دکترا مجوز کار حدود ۳۰ ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق دریافتی آن ها ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درامد حاصله از کار و حقوق دریافتی از دانشگاه می تواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در سوئد
شرایط کار دانشجویان در کشور سوئد
تحصیل لیسانس، فوق لیسانس، دکترا در سوئد

اعزام دانشجو به سوئد و دانشگاه های برتر سوئد

یکی از انگیزه های اعزام دانشجو به سوئد ، تحصیل در بهترین دانشگاه های این کشور می باشد. در بین دانشگاه های مختلف سوئد ۹ دانشگاه این کشور دارای رتبه های برتر در رنکینگ جهانی دانشگاه ها هستند که در جدول زیر مشاهده می کنید و این امر به علت پژوهش محور بودن تحصیل در سوئد می باشد. پروسه تحصیل در دانشگاه های سوئد را می توانید با  ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های ذیل که راه های برقراری ارتباط با هر دانشگاه را نیز ارائه کرده ایم، آغاز نمایید.

لیست دانشگاه های سوئد
نام دانشگاه شهر رشته تحصیلی سال تاسیس تعداد دانشجو رتبه جهانی وب سایت
استکهلم استکهلم علوم طبیعی

علوم اجتماعی

حقوق

۱۸۷۸ ۲۷۵۰۰ ۱۴۳ www.su.se/english
 اوپسالا اوپسالا پژوهشی ۱۴۷۷ ۲۳۰۰۰تمام وقت

۲۲۰۰دکتری

۸۶ www.uu.se
 صنعتی چالمرز یوتبوری فنی مهندسی

علوم پایه

معماری

۱۸۲۹ ۱۱۰۰۰دانشجو

۱۱۱۰دکتری

۲۰۱-۲۵۰ http://www.chalmers.se/
علوم کشاورزی اوپسالا کشاورزی

منابع طبیعی

۱۷۷۵ ۳۵۰۰لیسانس

۷۷۰کارشناسی ارشد و دکتری

http://www.slu.se
لولئو لولئو ۱۹۷۱ ۱۷۰۰۰دانشجو

۶۰۰دکتری

www.ltu.se
لوند لوند –اسکانیا ۸دانشکده ۱۶۶۶ ۴۴۰۰۰ ۹۳ www.lunduniversity.lu.se
لینه وکشو وکلمر ۲۰۱۰ www.lnu.se
سوئیدن اوسترشوند

سونسوال

هرنوساند

۱۹۹۳ www.miun.se
کارولینسکا استکهلم تمرکزپزشکی ۱۸۱۰ ۳۸ www.ki.se
یوتبری یوتبری ۱۸۹۱ www.
 سلطنتی فناوری استکهلم ۱۸۲۷ ۹۲ www.kth.se
کوتنبرگ کوتنبرگ ۱۹۸ www.gu.se
اومئو اومئو ۲۵۱-۳۰۰ www.umu.se
لینشو پینگ ۳۳۱ www. liu.se

اعزام دانشجو به سوئد و هزینه های تحصیل در سوئد

در بحث  هزینه های اعزام دانشجو به سوئد باید گفت که هزینه های ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های این کشور و همچنین هزینه شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا و دانشجویانی که تبعه کشورهای نوردیک ( دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد و همچنین قلمروهای خودمختار الند، گرینلند، سوالبار و فاروئه ) نیستند،‌ اخذ می گردد. هزینه ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه های سوئد ۹۰۰ کرون می باشد که این هزینه بعنوان بخشی از روند درخواست آنلاین شما در وبسایت Universityadmissions.se پرداخت می شود. شایان ذکر است که هزینه های تحصیل در سوئد بستگی به رشته تحصیلی متقاضی بوده و این هزینه ها برای رشته های مختلف، متفاوت است. میانگین هزینه ها برای دوره کارشناسی ارشد در سوئد ۱۲۹۰۰۰ دلار در سال می باشد، این در حالی است که دوره های کارشناسی به طور معمول ارزان تر هستند. طیف استاندارد هزینه های تحصیل برای رشته های مختلف در زیر ارائه شده است که البته مقدار دقیق آن ممکن است متفاوت باشد.

 • علوم اجتماعی و علوم انسانی از ۸۰،۰۰۰ کرون تا  ۱۱۰،۰۰۰ کرون در سال است.
 • رشته های فنی و علوم طبیعی از ۱۲۰،۰۰۰ کرون تا ۱۴۵،۰۰۰ کرون در سال است.
 • معماری و طراحی از ۰۰۰،۱۹ کرون تا ۰۰۰،۲۷۰ کرون در سال است.

لازم به ذکر است که متوسط هزینه دانشجویان در سوئد، ماهانه حدود ۸۰۰۰ کرون در ماه است. البته هزینه های متقاضی بسته به محل زندگی وی و اولویت های شخصی اش متفاوت خواهد بود.

هزینه های زندگی در کشور سوئد

اعزام دانشجو به سوئد و بورسیه تحصیلی سوئد

در رابطه با شرایط اعزام دانشجو به سوئد و اخذ بورسیه تحصیلی این کشور، به جرأت می توان گفت که دریافت بورسیه، قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد برای دانشجویان ایرانی غیر ممکن است. در حال حاضر، دانشجویان کشورهای کم درآمد و یا دانشجویان کشورهایی که دچار بحران اقتصادی یا جنگ هستند، مشمول اخذ بورسیه تحصیلی سوئد قبل از پذیرش می باشند. برای دانشجویان ایرانی که دارای شرایط تحصیلی عالی بوده و روزمه قوی دارند، نیز این امکان فراهم است که پس اخذ پذیرش و شروع ترم تحصیلی از دانشگاه های سوئد بورسیه دریافت نمایند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه شده و هر گونه کپی برداری و انتشار آن بدون ذکر منبع شرعا حرام و از لحاظ قانونی قابل پیگیری می باشد. لذا بهترین راه برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های سوئد این است که دانشجو پس از شروع ترم تحصیلی، با ارائه روزمه قوی خود به دانشگاه به این امر اقدام نماید. بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های سوئد انواع مختلفی دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • بورس تحصیلی Guest scholarship program

  بورس تحصیلی Guest scholarship program که برای دانشجویان مهمان در رشته زبان و ادبیات سوئدی در نظر گرفته شده است که دانشجویان کشورهای کم درآمد و جنگ زده مثل لبنان، غزه، بوسنی و…در اولویت این بورس تحصیلی هستند. شایان ذکر است که این بورس در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا قابل دریافت است.

 • بورس تحصیلی Visby

  بورس تحصیلی ویسبی ( Visby ) این بورس مختص به داوطلبان کشورهای حوزه دریای بالتیک مثل استونی، لیتوانی و لاتویا و همچنین کشورهای بلاروس، اوکراین، روسیه و لهستان است که سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را نیز شامل می شود.

 • بورس تحصیلی Swedish-Turkish program

  بورس تحصیلی Swedish-Turkish program که فقط رشته های علوم اجتماعی مثل رشته های قضایی و حقوق را پوشش می دهد. همانطور که از نامش پیداست برای دانشجویان کشور ترکیه است.

 • بورس تحصیلی دانشجویان بلوک شرق اروپا

  بورس تحصیلی که مختص دانشجویان کشورهای بلوک شرق اروپا مثل آذربایجان، بلاروس، گرجستان ، یوگسلاوی و…است.

 • بورس تحصیلی دانشجویان پاکستانی

  بورس تحصیلی که مختص دانشجویان پاکستانی است که برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا از دانشگاههای سوئد پذیرش می گیرند.

 • بورس تحصیلی بین قاره ای

  بورس تحصیلی بین قاره ای سوئدی_آمریکایی با شرایط خاصی برای مدت دو تا چهار هفته برای داوطلبان آمریکایی تحصیل در سوئد ارائه می شود.

تحصیل رایگان در سوئد

اعزام دانشجو به سوئد و پذیرش تحصیلی

برای اعزام دانشجو به سوئد و پذیرش تحصیلی این کشور، نیاز است که دانشجو، قبل از همه چیز با مکاتبه با دانشگاه مورد نظرش، درخواست پذیرشش را در رشته مربوطه و استاد راهنمای مورد نظر اخذ نماید. پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های سوئد وارد فاز بعدی یعنی روال مهاجرتی تصمیم خود می شود که در این زمینه بهتر است با یک وکیل مهاجرتی آشنا به قوانین بین المللی و علی الخصوص تحصیل در خارج از کشور جهت پروسه اعزام دانشجو به سوئد اقدام نماید. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش با داشتن وکلای مجرب می تواند شما را در هر چه بهتر در زمینه تحصیل در سوئد یاری نماید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی در سوئد به شرح ذیل است :

 • ترجمه مدارک تحصیلی از سال اول دبیرستان تا آخرین مقطع تحصیلی به همراه ریز نمرات به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • تصویر گذرنامه متقاضی
 • رزومه متقاضی

از سال ۲۰۱۵ اداره مهاجرت سوئد اعلام نموده است دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در سوئد را دارند می بایست بابت هزینه زندگی خود صرف نظر از داشتن همراه برای هر ماه ۸۰۱۰ کرون در حساب بانکی خود به مدت ۳ ماه پیش از مراجعه سفارت و انجام مصاحبه داشته باشند. همچنین شخص اصلی علاوه بر هزینه زندگی در سوئد هزینه تحصیل یکسال را می بایست در حساب بانکی خود داشته باشد.

اعزام دانشجو به سوئد و زمان اعزام دانشجو به سوئد

زمان اعزام دانشجو به سوئد و شروع فرایند ارسال درخواست پذیرش در دانشگاه های این کشور در زمان های مشخصی از سال انجام می شود و هر کدام از این زمان های تعیین شده در هر کدام از دانشگاه های سوئد deadline یا اولتیماتوم (ضرب العجل) خاص خودش را دارد،‌ اما به طور معمول ترم های تحصیلی دانشگاه های این کشور مانند دانشگاه های بسیاری از کشورهای جهان در دو ماه ژانویه یا سپتامبر آغاز می شود. متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد بهتر است از ۸ تا ۱۰ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی شان جهت پذیرش از دانشگاه مورد نظرشان درخواست خود را ارسال کنند،‌ تا بدون دغدغه بتوانند در ماه های ذکر شده خود را به کلاس ها برسانند. رعایت این مدت زمان طولانی به این دلیل است که پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر، پروسه اخذ ویزای تحصیلی و وقت سفارت زمان بر بوده و متقاضی مربوطه می بایست از قبل برای آن برنامه ریزی کند. شایان ذکر است که متقاضیان اعزام دانشجو به سوئد می بایست این را مد نظر خود قرار دهند که حداقل یک ماه قبل از شروع ترم تحصیلی و تشکیل کلاس ها در خاک سوئد حضور داشته باشند و شرایط را برای اسکان و خوابگاه و سایر مقتضیات اقامتی شان مهیا کنند. ترم تحصیلی مدارس در کشور سوئد نیز از ماه سپتامبر آغاز شده و متقاضیان تحصیل در مدارس این کشور نیز می بایست با توجه به شرایط ذکر شده در فوق در زمان مقرر خود را به خاک سوئد برسانند.

اعزام دانشجو به سوئد و وضعیت اقامت پس از تحصیل

شاید سوال بسیاری از شما عزیزان این باشد که آیا می توان پس از تحصیل در سوئد به اقامت دائم یا تابعیت این کشور دست یافت؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با مفهوم habitual residency آشنا شوید. طبق این مفهوم اگر شخصی خارجی به مدت ۵ سال متوالی مجوز اقامت موقت در کشور سوئد را کسب کرده باشد و علت اقامت موقت او نیز شامل habitual residency باشد،به وی اقامت دائم اعطا می شود. ‌پس از اخذ مجوز اقامت دائم اگر آن شخص تحت شرایطی که با زبان سوئدی و فرهنگ و رسوم مردم این کشور تا حد بالایی آمیخته شده باشد، می تواند برای اخذ تابعیت و شهروندی سوئد درخواست دهد.

حال سوال اینجاست که آیا تحصیل در خاک سوئد و اقامت موقت تحصیلی در این کشور منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت می شود یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که اقامت موقت کاری در سوئد می تواند شامل habitual residency باشد. زیرا متقاضی که موفق به اخذ ویزای کاری سوئد شده باشد، پس از ۵ سال گذاران زندگی و کار کردن این کشور و پرداخت مالیات به دولت، تحت شرایط خاصی، به وی اقامت دائم اعطا می گردد. اما اگر شما موفق به اخذ ویزای دانشجویی سوئد شده باشید، از آنجا که هدف ذاتی ویزای تحصیلی سوئد، صرفا فراهم نمودن امکان تحصیل در این کشور بوده و بنا بر این است که دانشجویان پس از تحصیل به کشور خود باز گردند، لذا اقامت تحصیلی در سوئد جزء مدت زمان ۵  سال habitual residency محسوب نمی شود.

اما خبر خوب این است که دولت سوئد به شما اجازه می دهد که پس از پایان دوره تحصیلی تان، در خاک سوئد دنبال کار بگردید. اگر در مدت زمان مربوطه موفق به دریافت یک دعوتنامه کاری از یک کارفرمای سوئد شدید، ویزای کار سوئد برای شما صادر می شود که شامل اقامت ذاتی دائمی می شود. خبر خوش تر آنکه تحصیل در دوره دکتری شغل محسوب شده و به شما حقوق پرداخت می شود و شما از این طریق می توانید هزینه تحصیل و زندگی خود را تامین کنید و با تحصیل دوره دکتری اقامت و در نهایت تابعیت کشور سوئد را کسب نمایید.

مقایسه تحصیل انگلستان و سوئد
چگونگی تحصیل اتباع افغانی در سوئد

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی، شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی نمایند.

اعزام دانشجو به سوئد و سخن پایانی

اعزام دانشجو به سوئد ، شرایط اعزام دانشجو به سوئد و تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. سوئد به عنوان یکی از کشورهایی که دارای تعداد دانشگاه های معتبر علمی قابل ملاحظه ای در رنکینگ بین المللی دانشگاه ها می باشد مقصد بسیاری از علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور است. به همین دلیل ما این مقاله را نگارش کردیم تا پاسخگوی سوالات شما علاقمندان به شرکت در پروسه اعزام دانشجو به سوئد و تحصیل در سوئد باشیم. امیدواریم این مقاله توانسته باشد به سوالات ذهنی شما عزیزان پاسخ داده باشد. حال با توجه به مقاله فوق برای به دست آوردن اطلاعات تکمیلی در زمینه اعزام دانشجو به سوئد و اخذ ویزای تحصیلی سوئد می توانید با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری دفتر مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و با مشورت با مشاوران موسسه اطلاعات رایگان به دست آورید . علاوه بر این می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ
 1. فرناز فروغی گفته:

  سلام من دانشجوی سال اخر دندانپزشکی در کشور بلاروس هستم برای ادامه تحصیل خواستم به کشور سوئد بروم چیکار باید کنم ممکن ما را راهنمایی فرمائید متشکرم فروغی

  پاسخ