تحصیل در جمهوری چک و بررسی آن

تحصیل در جمهوری چک
 • تحصیل در جمهوری چک و شرایط عمومی
 • تحصیل در جمهوری چک در مدارس
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری
 • تحصیل در جمهوری چک به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل در جمهوری چک و هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک
 • تحصیل در جمهوری چک و کار دانشجویی
 • تحصیل در جمهوری چک و معرفی دانشگاههای برتر
 • تحصیل در جمهوری چک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • تحصیل در جمهوری چک و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در جمهوری چک و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در جمهوری چک و مقدمه ای بر آن

تحصیل در جمهوری چک ، اخذ اقامت در جمهوری چک از طریق تحصیل و شرایط تحصیل در جمهوری چک در این نوشتار مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. شرایط اخذ اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل چیست ؟ هزینه های تحصیل در چک چگونه است ؟ برای تحصیل در چک به چه مدارکی نیاز است؟  امروزه افراد بسیاری به تحصیل در اروپا تمایل دارند اما به دلیل هزینه های بالای زندگی در کشورهای اروپایی قادر به عملی ساختن رویای تحصیل در اروپا نیستند. تحصیل در جمهوری چک به دلیل هزینه های پایین زندگی و تحصیل نسبت به دیگر کشورهای اروپای می تواند. مهاجرت امری است بسیار مهم که نیاز به تحقیق و تفحص بسیار دارد چرا که با صرف هزینه و زمان قابل توجهی همراه خواهد بود.

در صورتی که به تحصیل در کشورهای پیشرفته  و سطح بالای اروپایی تمایل دارید می توانید با بهره مندی از کارشناسان مجرب در امور مهاجرت  موسسه حقوقی ملک پور می توانید مقصدی مناسب جهت مهاجرت تحصیلی انتخاب نمایید و اطلاعات کافی و مناسب در این امر کسب نمایید.همچنین می توانید با مطالعه مقالات مرتبط در این زمینه که در کلیه سایت های ملک پور گرد آوری شده اند به اطلاعات مفیدی دست یابید.همین طور می توانید سوالات و ابهامات خود را در این رابطه در ذیل همین مقاله در قسمت دیدگاه ها مطرح نمایید تا در اسرع وقت به سوالات شما سروران پاسخ داده شود.

شاید یکی از بهترین کشورها در اتحادیه اروپا جهت تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های مختلف تحصیل در جمهوری چک باشد، شما می توانید در این مقاله از شرایط تحصیل در جمهوری چک و میزان هزینه ها و امکان ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های این کشور که به نسبت طرفداران بیشتری در بین متقاضیان ایرانی برای تحصیل در جمهوری چک را دارد مطلع گردید .

در ادامه به مباحث ذیل پرداخته خواهد شد:

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد تحصیل پزشکی در جمهوری چک

مقاله مرتبط

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک و شرایط عمومی

تحصیل در جمهوری چک و شرایط عمومی-min

تحصیل در جمهوری چک  متقاضی مهاجرت تحصیلی را در مرکز اروپا قرار می دهد و یک فرصت عالی برای بازدید از همه کشورهای اروپا خواهد داشت. همچنین مهم تر از آن کشور چک از لحاظ امنیت در رتبه ششم در بین تمام کشورهای دنیا قرار دارد . بیش از هفتاد موسسه آموزش عالی در بیست شهر چک قرار گرفته که دانشجویان می توانند به منظور تحصیل در مقطع کوتاه مدت مانند گذراندن دوره های زبان انگلیسی در چک و یا برای تکمیل مدرک آکادمیک در طیف گسترده ای از رشته های سنتی و همچنین رشته های نو ظهور یافت کرد .

اگر خواهان تحصیل در اروپا هستید پیشنهاد می کنیم کشور جمهوری چک را نیز در لیست خود قرار دهید ، چرا که آموزش و پرورش با کیفیت بالا به ویژه در علوم ، مهندسی و پزشکی با پیشینه طولانی در جمهوری چک است ، دانشگاه چارلز در پراگ که در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد ثابت کننده این موضوع است که این دانشگاه ، قدیمی ترین دانشگاه در اروپا مرکزی است.

این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی جمهوری چک که در تقاطع بسیاری از فرهنگ ها واقع شده است ، فرهنگ این کشور به لحاظ تاریخی به طور عمده توسط اسلاو ، آلمانی (اتریش) و تأثیر و نفوذ یهودیان ، منجر به یک میراث فرهنگی از اروپای مرکزی غنی و سبک زندگی خاص باشد . . شاید یکی از بهترین کشورها در اتحادیه اروپا جهت تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های مختلف تحصیل در جمهوری چک باشد، شما می توانید در این مقاله از شرایط تحصیل در جمهوری چک و میزان هزینه ها و امکان ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های این کشور که به نسبت طرفداران بیشتری در بین متقاضیان ایرانی برای تحصیل در جمهوری چک را دارد مطلع گردید .

 • چرا تحصیل در جمهوری چک؟

  سنت طولانی مدت درآموزش با کیفیت
  یکی از موارد ، آموزش و پرورش با کیفیت بالا به ویژه در علوم ، مهندسی و پزشکی با پیشینه طولانی در جمهوری چک است ، دانشگاه چارلز در پراگ که در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد ثابت کننده این موضوع است که این دانشگاه ، قدیمی ترین دانشگاه در اروپا مرکزی است .

 • طیف متنوعی از برنامه ها و رشته های تحصیلی

  بیش از هفتاد موسسه آموزش عالی در بیست شهر چک قرار گرفته که دانشجویان می توانند به منظور تحصیل در مقطع کوتاه مدت مانند گذراندن دوره های زبان انگلیسی در چک و یا برای تکمیل مدرک آکادمیک در طیف گسترده ای از رشته های سنتی و همچنین رشته های نو ظهور یافت کرد .

 • پیشنهادی برای دانشجویان بین المللی

  بیش از ۴۲۰۰۰ دانشجوی خارجی در حال تحصیل در موسسات آموزش عالی چک ( به زبان انگلیسی ) هستند و این رقم همچنان در حال افزایش است . دانشگاه های چک طیف گسترده ای از فعالیت ها و همکاری های بین المللی در اتحادیه اروپا و دیگر کشورها را داراست .

 • کشوری امن در قلب اروپا

  تحصیل در جمهوری چک شما را در مرکز اروپا قرار می دهد و شما یک فرصت عالی برای بازدید از همه کشورهای اروپا خواهید داشت و همچنین مهم تر از آن کشور چک از لحاظ امنیت در رتبه ششم در بین تمام کشورهای دنیا قرار دارد .

 • تجربه فرهنگی و تاریخ شگفت انگیز

  با توجه به موقعیت جغرافیایی جمهوری چک که در تقاطع بسیاری از فرهنگ ها واقع شده است ، فرهنگ این کشور به لحاظ تاریخی به طور عمده توسط اسلاو ، آلمانی (اتریش) و تأثیر و نفوذ یهودیان ، منجر به یک میراث فرهنگی از اروپای مرکزی غنی و سبک زندگی خاص باشد .

 • هزینه های پایین زندگی

  هزینه های زندگی در جمهوری چک به اندازه کشورهای غرب اروپا بالا نیست و زندگی مقرون به صرفه تر و کم هزینه تر است .
  آموزش عالی با بالاترین سطح از نظام آموزش و پرورش چک با قدمت شش صد سال می باشد که در سال ۱۳۴۸ امپراتور چارلز چهارم یک دانشگاه در پراگ که از قدیمی ترین نهادهای علمی در مرکز اروپا تاسیس شد که در حال حاضر به نام دانشگاه چارلز کاملا شناخته شده است .
  از سال ۲۰۰۱ سه ساختار در سیستم آموزش عالی اجرا می گردد ( کارشناسی، کارشناسی ارشد و برنامه های آموزشی دکتری )
  زبان های درسی اصلی چک است ، با این حال طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی ( عمدتا به زبان انگلیسی ) در حال گسترش است.

تحصیل در جمهوری چک در مدارس

تحصیل در جمهوری چک در مدارس برای کودکان با پیش دبستانی شروع می شود و در ادامه با تحصیلات ابتدایی و متوسطه همراه خواهد بود. سیستم نمره دهی در مدارس جمهوری چک شامل مقیاس از ۱ (بهترین) تا ۵ (بدترین) است که برای ارزیابی کار دانش آموزان استفاده می گردد. تحصیل در جمهوری چک در مقطع ابتدایی ۹ سال (معمولا از سن ۶ تا ۱۵ سالگی ) به طول می انجامد. اغلب کودکان در یک مدرسه ابتدایی ۹ ساله به طور منظم شرکت می کنند که به دو مرحله تقسیم می شوند: یک دوره ابتدایی و نیمه متوسطه، جایی که مرحله ابتدایی شامل نمرات ۱-۵ می شود، در حالی که مرحله پایه متوسطه ۶-۹ نمره می باشد.

آموزش متوسطه به طور کلی چهار سال به طول می انجامد که نمرات ۱۰ الی ۱۳ مورد قبول خواهد بود. انتخاب دیگر برای تحصیلات بالاتر مدارس فنی حرفه ای střední odborná škola هستند. مدت زمان آن ۴ سال می باشد و دانش آموزان معمولا بعد از اتمام موفقیت آمیز تحصیل در نه سالگی به این مدارس می آیند. مدارس فنی حرفه ای معمولا با یک آزمون maturitní zkoušce به اتمام می رسند.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی

تحصیل در جمهوری چک در مفطع کارشناسی نیازمند گذراندن چندین آزمون کوچک بعد از مقطع دبیرستان می باشد.  آزمون زبان چک و چندین آزمون در زمینه های تخصصی. پس از سال ۲۰۰۸، این آزمون ها شامل دو قسمت می شوند: آزمون مشترک (دولتی) و آزمون (برای مدارس خاص). این آزمون ها معیاری برای ورود دانش آموزان به دانشگاهها بر اساس شرایط تحصیلشان می باشد. تحصیلات دانشگاهی برای همه متقاضیانی که مقطع متوسطه را با موفقیت گذرانده باشند و در آزمون ها امتیاز لازم را کسب نموده باشند امکان پذیر است. سیستم آزمونهای ورودی به طور خاص توسط هر کالج  طراحی شده است و برای تست دانش و مهارت های متقاضیان مورد استفاده قرار می گیرد. ورودی دانشگاههای کشور جمهوری چک در دو ترم زمستان و بهار می باشد.

دوره آموزش اواسط ماه سپتامبر – اواسط ماه دسامبر – اواسط ماه فوریه – اواسط ماه می

دوره آزمون ژانویه – اواسط فوریه – اواسط ماه می – پایان ماه ژوئن


تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی سه تا چهار سال به طول می انجامد و سطح اول آموزش عالی را تشکیل می دهد ، در پایان دوره تحصیل دانشجو معمولا با ارائه و دفاع از پایان نامه ، فارغ التحصیل می گردد. تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی به زبان چک می باشد که در بعضی دروس و رشته ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد.اما در دانشگاههای خصوصی برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی می باشد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد ممکن است بین ۱ الی ۳ سال و یا در برخی رشته ها بین ۴ الی ۶ سال به طول انجامد ، دانش آموختگان در برنامه های کارشناسی ارشد در پایان تحصیل با ارائه یک پایان نامه و دفاع از پایان نامه فارغ التحصیل می شوند ، مطالعات انجام شده در رشته های پزشکی ، دامپزشکی و بهداشت خواستار ارائه و دفاع از پایان نامه دقیق کامل شده است.

جمهوری چک سابقه طولانی در آموزش و پژوهش باکیفیت، به خصوص در زمینه های علوم، مهندسی و پزشکی دارد. دانشجویان بین المللی با محیط گرمی مواجه می شوند؛ در حال حاضر بیش از ۳۷۰۰۰ دانشجوی خارجی در مدارس چک مشغول به تحصیل هستند. دوره های تحصیل کارشناسی ارشد در چک بسیار نظری هستند و دانشجویان ملزم به پشت سر گذاشتن یک آزمون دولتی نهایی و دفاع از تز در یک سالن عمومی هستند.

دوره های تحصیل در جمهوری چک در حال حاضر به زبان انگلیسی و  زبان های دیگری غیر از زبان چک ارائه می گردد. بعلاوه، رشته مدیریت کسب و کار (MBA) هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند؛ بیشتر دوره های MBA  در دانشگاههای معتبر چک تحصیل می شود.

موسسات خصوصی شهریه و هزینه های خود را تعیین می کنند و این مخارج معمولا بین ۲,۰۰۰ تا ۱۵,۰۰۰ در سال هستند.

این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکترا به طور معمول ۳ سال به طول می انجامد که برای فارغ التحصیلان از برنامه های کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده و تمرکز بر خلاقیت مستقل در تحقیق ، توسعه و یا هنر می باشد ، مطالعات دکتری با کار کردن با یک استاد راهنما بر روی یک موضوع و ارائه عمومی و دفاع از پایان نامه دکتری (پایان نامه) بر اساس کار انجام شده که باید منتشر شده و یا پذیرفته شده برای چاپ و نشر به پایان رسد. برای تحصیل در مقطع دکترا به زبان انگلیسی متقاضی تحصیل در جمهوری چک باید مدرک آیلتس ۷ داشته باشد. بعد از فارغ التحصیلی نیز به دلیل نرخ پایین بیکاری شانس کاریابی برای متقاضیان بسیار بالا خواهد بود.

تحصیل در جمهوری چک و در دوره های زبان این کشور

برخی از موسسات آموزش عالی چک دوره های زبان برای دانشجویان خارجی ارائه می نمایند که برای تحصیل در این دوره ها معمولا شهریه پرداخت می شود ، اما ممکن است (دوره زبان به عنوان بخشی از یک بورس تحصیلی ) باشد ، همچنین بسیاری از مدارس و کالج های خصوصی دوره های زبان چک را برای خارجی ها دارند که معمولا مدت یکسال به طول می انجامد و همچنین می توان زبان انگلیسی و یا آلمانی را در کالج های زبان این کشور با هزینه های بسیار کم حدود ۱۵۰۰ یورو در دوره های سه ماهه تابستان آموزش دید .
کارت ISIC (کارت بین المللی هویت دانشجو ) این کارت برای دریافت تخفیفات دانشجویی برای حمل و نقل، رستوران ها ، سینماها ، موزه ها ، نمایشگاه ها و کنسرت ها استفاده نمایند ، دانشجویان بین المللی جمهوری چک می توانند کارت ISIC در کشور خود و یا در چک به دست آورند .
هزینه های زندگی در جمهوری چک که برای یک دانشجو در نظر گرفته می شود مقرون به صرفه بوده و می توان به طور متوسط هزینه های زندگی را در حدود ۳۵۰ تا ۷۵۰ دلار ماهیانه در نظر گرفت که شامل: غذا ، مسکن ، حمل و نقل عمومی و فرهنگ است. البته قیمت ها ممکن است با توجه به محل سکونت ، انتخاب محل اقامت ، شیوه زندگی و عادات خرج متفاوت باشد .
بسیاری از دانشجویان به کار و تحصیل هم زمان مشغولند ، داشتن یک شغل پاره وقت و یا کار تابستانه در جمهوری چک بسیار رایج است . گزینه های کار برای دانشجویان بین المللی که رضایت کامل از آنها دارند فقط میسر می شود که البته پیشنهاد کار ممکن است محدود باشد با توجه به این واقعیت که بسیاری از مشاغل نیاز به تسلط به زبان چکی دارد با این حال بسیاری از شرکت های بین المللی فعال در شهرستانهای بزرگ که در آن توانایی برای صحبت کردن و یا درک زبان های مختلف و معمولا انگلیسی می تواند وجود داشته باشد .
همچنین باید توجه داشت که دانشجویانی که همزمان با تحصیل کار هم می کنند ، باید بدانند ویزایی که به آنها تعلق دارد ویزای تحصیلی بوده و به اصطلاح شغل آنها دانشجو بوده و کاری که انجام می دهند می بایست لطمه ای به تحصیل نکند و یا منجر به لغو ویزای تحصیلی آنها نگردد .
دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده از دانشگاه های چک مجاز به انجام کار فول تایم بعد از تحصیل و اخذ اقامت هستند ، به شرطی که قرارداد کاری از سوی کارفرمای رسمی برای آنها وجود داشته باشد ، همچنین می توانند با دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا بدون اخذ مجوز و محدودیت در سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز مشغول به کار شوند .
ک

تحصیل در جمهوری چک در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی

تحصیل در جمهوری چک در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی-min

دانشگاه چارلز در پراگ ، تحصیل در رشته های پزشکی عمومی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد ، مطالعات پزشکی در پراگ نه تنها این فرصت را می سازد تا جهت تحصیل در یکی از کلان شهرهای تاریخی ترین و زیبا ترین در اروپا بتوانید اقدام نمایید بلکه مدرک پزشکی از یکی از دانشکده های پزشکی پیشرو در جهان را کسب خواهید نمود.
تحصیل پزشکی در دانشگاههای پراگ ۶ سال به طول می انجامد که ۳ سال اول در دانشگاه تدریس می شود و با شروع سال ۴ دانشجویان بین المللی فرصت تحصیل برای یک ترم ( دوازده هفته بالینی ) در سال را در کشورهای خود دارند ، این فرصت برای انجام چرخش بالینی در کشور دانشجو به عنوان یک مزیت بزرگ مجسوب می گردد .

دانشگاه ماساریک در دومین شهرستان در کشور واقع شده و نیز برنامه های پزشکی عمومی و دندانپزشکی نیز به زبان انگلیسی ارائه می نماید. دانشگاه های دیگر که به مطالعه پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی وجود دارد دانشگاه Palacky، دانشگاه پیلسن ، و هاردک کارلوف می باشد.
دانشکده های پزشکی چک یک فرصت عالی برای دانش آموزان از سراسر جهان برای تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور و تبدیل شدن به پزشک ارائه می دهد. امکانات پزشکی در جمهوری چک شناخته شده از بهترین برنامه های پزشکی به زبان انگلیسی در اروپا است.
بسیاری از دانشکده های که در آن شما در رشته پزشکی تحصیل خواهید کرد برنامه پزشکی عمومی ۶ سال ، برنامه دندانپزشکی ۵ سال و برنامه داروسازی ۵ سال است. این برنامه ها همه به زبان انگلیسی و علاوه بر این یک برنامه مدرک کارشناسی پرستاری و یک برنامه کارشناسی ارشد در اپتومتری که آن هم به زبان انگلیسی هست در چک تدریس می شود .
عمده دانشجویان پزشکی از کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا ، کانادا ، انگلستان ، نروژ ، سوئد ، آلمان ، اسرائیل ، مالزی و نیجریه به تحصیل پزشکی در جمهوری چک و تحقق رویای خود برای تبدیل شدن به یک دکتر هستند .
هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی سالیانه معادل با ۱۴۵۰۰ دلار می باشد .

تحصیل در جمهوری چک به همراه بورس تحصیلی

دولت جمهوری چک هر ساله برنامه های تحصیلی خود را در برنامه کمک خارجی توسعه خود ارائه می دهد. این بورس های به اصطلاح دولتی از دانشجویان کشورهای در حال توسعه پشتیبانی می کنند که مایل به تحصیل در دانشگاه های عمومی جمهوری چک هستند.

جمهوری چک کمک هزینه تحصیلی برای تحصیلات هر دو در زبان چک (در برنامه های کارشناسی ارشد) و در زبان انگلیسی (در پیگیری برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری) فراهم می کند. مدرک تحصیلی برای تحصیل در زبان چک، با توجه به لیستی از زمینه های توصیه شده مطالعه، به روز شده با توجه به نیازهای کشورهای خاص و همچنین با توجه به پروژه های همکاری در حال توسعه  است. متقاضیان همچنین می توانند این بورسیه را برای دوره های یک ساله زبان و دوره آمادگی برای مدرسه دریافت کنند. بورس تحصیلی برای برنامه های تحصیلی در زبان انگلیسی تنها در برنامه های تحصیلی انتخاب شده اعطا می شود.

این بورسیه های تحصیلی متاسفانه شامل حال دانشجویان بین المللی  از اتباع ایران نمیگردد و شامل اتباع کشورهایی نظیر:

 • کامبوج
 • مولداوی
 • صربستان
 • بوسنی و هرزگوین
 • مغولستان
 • اتیوپی
 • جورجیا
 • اوکراین
 • کوزوو
 • زامبیا

تحصیل در جمهوری چک و هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک

هزینه های زندگی در جمهوری چک که برای یک دانشجو در نظر گرفته می شود مقرون به صرفه بوده و می توان به طور متوسط هزینه های زندگی را در حدود ۳۵۰ تا ۷۵۰ دلار ماهیانه در نظر گرفت که شامل: غذا ، مسکن ، حمل و نقل عمومی و فرهنگ است. البته قیمت ها ممکن است با توجه به محل سکونت ، انتخاب محل اقامت ، شیوه زندگی و عادات خرج متفاوت باشد

تحصیل در جمهوری چک و هزینه های تحصیل و زندگی در جمهوری چک-min

بسیاری از دانشجویان به کار و تحصیل هم زمان مشغولند ، داشتن یک شغل پاره وقت و یا کار تابستانه در جمهوری چک بسیار رایج است. همچنین هزینه تحصیل در جمهوری چک به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار پایینتر محسوب می گردد که این امکان را برای متقاضیان تحصیل در اروپا با توان مالی متوسط فراهم می سازد.

ساختار هزینه تحصیل در جمهوری چک به هزینه تحصیل به زبان چکی و هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی تقسیم می شود به زبان چک برای همه دانش آموزان رایگان است مهم نیست که ملیت آنها چه باشد.

اگر شما مایل به تحصیل به زبان انگلیسی یا یک زبان دیگر به غیر از چک هستید، دانشگاه ها حق دارند که هزینه های تحصیل را دریافت نمایند. هزینه ها براساس دانشگاه و مقطع تحصیل متفاوت است ، اما دانشجویان می توانند از هر ۵٫۰۰۰ الی  ۱۵٫۰۰۰ در هر سال شهریه پرداخت نمایند.

در ادامه به هزینه تحصیل در جمهوری چک در  رشته های مختلف خواهیم پرداخت. موسسه حقوقی ملک پور آماده است جهت آگاهی یافتن کامل از هزینه های تحصیل در جمهوری چک شما بزرگواران را یاری رساند. چنانچه در رابطه با تحصیل در جمهوری چک و یا دیگر کشورها نیازمند کسب اطلاعات کامل و موثق هستید می توانید با تماس با کلیه دفاتر موسسه حقوقی ملک پور از اطلاعات مناسب و مطابق با اطلاعات صحیح روز دنیا بهره مند گردید.

ردیف رشته ها شهریه (یورو)
۱ کشاورزی ، جنگلداری ،دامپزشکی ۴۰۰۰ الی ۱۵٫۰۰۰
۲ کسب و کار ، اداری ، قانون ۳٫۵۰۰ الی ۱۵٫۰۰۰
۳ مهندسی و  ساخت و ساز ۴٫۵۰۰ الی ۱۲٫۰۰۰
۴ فناوری اطلاعات و ارتباطات ۵٫۰۰۰ الی ۱۵٫۰۰۰۰
۵ علوم اجتماعی ، روزنامه نگاری و اطلاعات ۲٫۵۰۰ الی ۶٫۰۰۰
۶ علوم طبیعی ، ریاضیات ، آمار ۳٫۶۰۰ الی ۱۰٫۰۰۰
۷ بهداشت و رفاه ۲٫۰۰۰ الی ۶٫۵۰۰
۸ مشاوره ، گفتار درمانی ، آموزشی ۲٫۰۰۰ الی ۴٫۰۰۰
۹ هنر و علوم انسانی ۴٫۰۰۰ الی ۱۵٫۰۰۰
۱۰ دوره های MBA ۸٫۰۰۰  الی ۱۵٫۰۰۰
۱۱ دوره های زبان ۴٫۲۰۰

تحصیل در جمهوری چک و کار دانشجویی

تحصیل در جمهوری چک می تواند با کار نیمه وقت همراه باشد تا هم کمک هزینه ای جهت گذراندن زندگی در این کشور باشد و هم یادگیری حرفه ای مناسب باشد. در صورتی که کار ضمن تحصیل همگام با رشته تحصیلی باشد که متقاضی تحصیل در جمهوری چک از شرایط ایده آل تری در زمان تحصیل و بعد از تحصیل بهره مند خواهد بود.  گزینه های کار برای دانشجویان بین المللی که رضایت کامل از آنها دارند فقط میسر می شود که البته پیشنهاد کار ممکن است محدود باشد با توجه به این واقعیت که بسیاری از مشاغل نیاز به تسلط به زبان چکی دارد با این حال بسیاری از شرکت های بین المللی فعال در شهرستانهای بزرگ که در آن توانایی برای صحبت کردن و یا درک زبان های مختلف و معمولا انگلیسی می تواند وجود داشته باشد  .

همچنین باید توجه داشت که دانشجویانی که همزمان با تحصیل کار هم می کنند ، باید بدانند ویزایی که به آنها تعلق دارد ویزای تحصیلی بوده و به اصطلاح شغل آنها دانشجو بوده و کاری که انجام می دهند می بایست لطمه ای به تحصیل نکند و یا منجر به لغو ویزای تحصیلی آنها نگردد .اجازه کار نیمه وقت برای دانشجویان متقاضی تحصیل در جمهوری چک در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت درهفته ، برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ۲۰ ساعت در هفته و برای دانشجویان مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته خواهد بود.

تحصیل در جمهوری چک و معرفی دانشگاههای برتر

تحصیل در جمهوری چک و معرفی دانشگاههای برتر-min

در جمهوری چک، ۲۶ مؤسسه دولتی، ۲ ایالت و ۳۹ مؤسسه آموزش عالی خصوصی وجود دارد. در ادامه به معرفی این نهادهای آموزشی خواهیم پرداخت که در نقشه روبرو می توانید موقعیت مکانی هر دانشگاه و نهاد آموزشی در کشور جمهوری چک خواهید دید.

ردیف موسسات دولتی نهادهای خصوصی نهادهای دولتی
۱ آکادمی هنر، معماری و طراحی در پراگ کالج AKCENT آکادمی پلیس جمهوری چک
۲ آکادمی هنرهای زیبا در پراگ دانشگاه انگلو-آمریكا دانشگاه دفاع
۳ آکادمی هنرهای نمایشی در پراگ کالج روانشناسی کاربردی
۴ دانشگاه صنعتی برنو کالج AKCENT
۵ کالج پلی تکنیک جیهلاوا کالج روانشناسی کاربردی
۶ دانشگاه فنی چک در پراگ موسسه معماری در پراگ
۷ دانشگاه چارلز در پراگ موسسه هنر و طراحی
۸ دانشگاه علوم پزشكي جمهوري چک موسسه CEVRO
۹ موسسه فناوری و کسب و کار در چشمه بیدجوویس کالج تجاری و مدیریت هتل
۱۰ Jan Evangelista دانشگاه Purkyne در Usti nad Labem کالج کارآفرینی و حقوق
۱۱ آکادمی موسیقی و صنایع دستی Janáček برنو کالج مطالعات اروپایی و منطقه ای
۱۲ دانشگاه ماساریک کالج لجستیک
۱۳ دانشگاه مندل در برنو کالج توسعه منطقه ای و موسسه بانکیAMBIS
۱۴ دانشگاه پالاکی اولوموچ کالج Westmoravian
۱۵ دانشگاه سیلزی Opava دانشگاه نیویورک در پراگ
۱۶ دانشگاه فنی لیکرز دانشگاه امور مالی و اداره
۱۷ دانشگاه توماس بتا در زلین دانشگاه اقتصاد و مدیریت
۱۸ دانشگاه هادسک کرولو دانشگاه خلاقیت
۱۹ دانشگاه شیمی و فناوری، پراگ دانشگاه کالج روابط بین الملل و روابط عمومی پراگ
۲۰ دانشگاه اوستراوا دانشگاه ŠKODA AUTO
۲۱ دانشگاه Pardubice کالج املاک و مستغلات – موسسه Frank Dyson
۲۲ دانشگاه بوهم جنوب در České Budějovice کالج خصوصی مطالعات اقتصادی Znojmo
۲۳  دانشگاه دامپزشکی و داروسازی برنو Jan Amos Komenský University پراگ
۲۴ دانشگاه غرب بوهمیا کالج پزشکی پرستاری
۲۵ دانشگاه فنی اوستراوا VSB کالج انگلستان

تحصیل در جمهوری چک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

متقاضیان تحصیل در جمهوری چک از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید به سفارت یا کنسولگری کشور جمهوری جک مراجعه کنند و جهت اخذ ویزای دانشجویی درخواست نمایند. لطفا توجه داشته باشید که کل روش نیاز به حضور وکیل مهاجرت مجرب و آگاه به جهت گردآوری برخی از اسناد و مدارک مورد نیاز را دارد و می تواند تا ۶۰ روز به طول انجامد، بنابراین توصیه می شود که برای ویزا به طور پیشفرض درخواست شود . قوانین و مقررات اخذ ویزا در گذر زمان مرتب در حال تغییر است پس توصیه اکید ما را جهت همراهی با یک فرد آگاه در زمینه اخذ پذیرش جهت تحصیل در جمهوری چک جدی بگیرید ، چرا که یک مدرک یا سند اشتباه منجر به رد درخواست متقاضی خواهد شد.

شما همیشه باید سفارت یا کنسولگری محلی خود را چک کنید و یا وب سایت وزارت کشور جمهوری چک را برای آخرین اطلاعات مربوط به شرایط ویزا چک نمایید و یا از فردی آگاه در این زمینه کمک بگیرید. موسسه حقوقی ملک پور با بهرمندی از وکلای مجرب در امور بین الملل و کارشناسان آگاه به اطلاعات ، قوانین و شرایط روز دنیا در زمینه تحصیل ، کار ، سرمایه گذاری آماده است تا شما سروران را در کلیه روش های مهاجرتی قانونی یاری رسانند. ویزای کوتاه مدت (حداکثر برای مدت ۹۰ روز) و ویزای بلند مدت برای اقامت بیش از ۹۰ روز (دانش آموزانی که برای دوره ای بیش از یک ساله اقدام می نمایند) باید محلی برای اقامت در نظر گیرند. قبل از اینکه ویزا به شما داده شود، هزینه های تحصیل را پرداخت نکنید.

اسناد زیر برای دریافت ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت در جمهوری چک عمدتا مورد نیاز است:

 • فرم درخواست
 • نامه پذیرش برای مطالعات
 • گذرنامه معتبر
 • عکس های پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی برای اقامت (به عنوان مثال در فرم صورت حساب بانکی و یا تأیید دریافت کمک مالی)
 • تأیید محل اقامت تضمین شده
 • بیمه سلامت بین المللی معتبر
 • کلیه مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات به همراه ترجمه
 • کلیه مدارک هویتی به همراه ترجمه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی

 

*** لطفا توجه داشته باشید که برخی از اسناد (به عنوان مثال خلاصه ای از ثبت اسناد کیفری) باید به زبان چک به زبان مترجم با یک مهر و موم لاستیک رسمی ترجمه شود. پلیس خارجی درخواست های ویزا را بررسی می کند و سفارت یا کنسولگری چک را برای صدور روادید اعلام می کند.***

تحصیل در جمهوری چک و موقعیت کار پس از تحصیل

دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل شده از دانشگاه های چک مجاز به انجام کار فول تایم بعد از تحصیل و اخذ اقامت هستند ، به شرطی که قرارداد کاری از سوی کارفرمای رسمی برای آنها وجود داشته باشد ، همچنین می توانند با دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا بدون اخذ مجوز و محدودیت در سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز مشغول به کار شوند .کارت آبی اتحادیه اروپا اجازه کار از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا صادر شده توسط ۲۵ متخصص شهروندان غیر اتحادیه اروپا است که قصد آن برای تحریک توسعه اقتصادی با ساخت اروپا به عنوان یک مقصد مطلوب برای کارگران واجد شرایط برای تمرین دانش حرفه ای و مهارت است و همچنین اجازه حرکت آزادانه در داخل اتحادیه اروپا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا را میسر می سازد .
شما می توانید جهت تحصیل در جمهوری چک در رشته ها و مقاطع مختلف و همچنین تحصیل در سایر کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE اتریش به کلیه دفاتر همکار تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی چک بهرمند شوید .

تحصیل در جمهوری چک و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

کشور جمهوری چک جهت متقاضیان تحصیل در جمهوری چک این امکان را فراهم ساخته تا بعد از فارغ التحصیلی در هر یک از مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری به دنبال کار بگردند و کار مناسب را بیابند. افرادی که بتوانند بعد از پایان مقطع تحصیلی خود در کشور چک کار پیدا کنند می توانند بعد از ۳ تا ۵ سال کار کردن و پرداخت مالیات به دولت چک  (بسته به حقوق و شرایط) می توانند درخواست اقامت دایم نمایند.

از جمله مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت کشور جمهوری چک عبارتند از:

 • فرم درخواست
 • دو عدد عکس
 • تایید از طرف دعوت کننده (برای مثال قرارداد با یک کارفرما)؛
 • اثبات محل اقامت برای کل دوره اعتبار ویزا البته قیمت ها متفاوت است
 • بیمه درمانی که هزینه های بالغ بر ۶۰٫۰۰۰ یورو را پوشش می دهد از طریق دفاتر ویزای می توانید بیمه بهداشتی تهیه کنید)؛
 • مدارک هویتی

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل در جمهوری چک و سخن پایانی

تحصیل در جمهوری چک ، اقامت از طریق تحصیل در جمهوری چک در این نوشتار بصورت کاملا مفصل و علمی بررسی شد. تحصیل در کشور جمهوری چک به دلیل حضور چک در اتحادیه اروپا این امکان رافراهم می سازد که در صورت اخذ اقامت دائم کشور جمهوری چک شهروند کل اتحادیه اروپا گردند. با توجه به هزینه های زندگی در اروپا جمهوری چک می تواند از لحاظ میزان هزینه های تحصیل و زندگی نیز برای کسانی که تمایل به صرف هزینه تحصیل و زندگی کمتری هستند نیز از شرایط تحصیل در اروپا برخوردار گردند. در صورتی که تمایل به تحصیل در اروپا و کشور جمهوری چک دارید می توانید جهت اخذ اطلاعات کامل و همچنین بررسی شرایط خود به کلیه دفاتر موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان مجرب در امر مهاجرت بهره مند گردید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33 پاسخ
 1. سمانه گفته:

  سلام ميخواستم بدونم تمكن مالي حدودا چقدر هست براي تحصيل در چك و ايا حساب بلوكه ميشه يا در جريانه و قيمتش چقدره حدودا ؟

  Rating: ۴
  پاسخ
 2. پرهام گفته:

  سلام خسته نباشید من امسال سال اخرم هستش و میخوام اقتصاد بخونم به نظرتون چه کشوری مناسب هستش و الان اقدام کنم بهتره یا برای مقطع کارشناسی بعد خود کشو چک برا اقتصاد چطور هستش ؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

  Rating: ۴
  پاسخ
 3. بهاره گفته:

  سلام خسته نباشيد ببخشيد من ٢٠ سالم هست و قصد تحصيل پزشكي در چك و دارم اگر مدرك قبولي توي دانشگاه سراسري و داشته باشم براي تغيير رشته و خواندن پزشكي توي چك حتما بايد ليسانسمو بگيرم يا ميشه از اوايل يا اواسط تحصيلم اقدام كنم؟

  Rating: ۴
  پاسخ
 4. اشکان گفته:

  سلام
  روز بخیر
  من امسال قصد دارم برای تحصیل به چک مهارجرت کنم الان سال دهمم (دارم دهممو تموم میکنم )آیا امکان تحصیل هست؟ اگه هست لطف کنید بندرو در مورد هزینه تحصیل و زندگی راهنمایی کنید
  ممنون

  Rating: ۵
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، برای مقاطع دبیرستان باید مدارک سه سال اخر تحصیلی رو داشته باشید. هزینه های زندگی و تحصیل در مقالات مختلف بررسی شده که می تونید مراجعه بفرمایید. اگر قصد تحصیل در دبیرستان رو دارید کشورهای انگلستان و کانادا هم گزینه های مناسبی هستند.

   پاسخ
 5. انیس گفته:

  سلام ببخشید من ۱۶ سال دارم و می خواستم بدونم بعد از اتمام مقطع دبیرستان در رشته تجربی در چه کشور هایی با هزینه کم میتونم ویزای تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی بگیرم مسلط به زبان انگلیسی هستم و اینکه کدوم دانشگاه برای من مناسب و مورد تایید وزارت علوم هست
  ممنون

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، خیلی خوب هست که از الان برای آینده برنامه دارین. شما می تونید در کشورهای مثل جمهوری چک و انگلستان تحصیل کنید و دانشگاه های که ما بهتون معرفی می کنیم مورد تایید هستند.

   پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام ، شرایط اولیه مانند تمام دانشگاه ها هست. بعضی از رشته ها آزمون ورودی دارند و اینکه بستگی داره که به چه زبان قصد تحصیل داشته باشید. مدارک تحصیلی قبلی و مدرک زبان از مهمترین مدارک هستند.

   پاسخ
 6. امین گفته:

  سلام
  من ۲۲ سالمه و فوق دیپلم الکترونیک دارم…میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته ای غیر مرتبط کدوم کشور ( حالا یا اروپایی یا استرالیا یا کانادا فرقی نمیکنه ) برای من مناسب هستش و دانشگاه های کدوم کشور رایگان هستش یا ارزان ترین دانشگاه ها برای کدوم کشور هستش؟
  باتشکر از توجه شما

  Rating: ۵
  پاسخ
 7. amin گفته:

  عرض سلام و خسته نباشید
  بنده فوق دیپلم رشته الکترونیک دارم مبخواستم بدونم میتونم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ویزا بگیرم؟
  باتشکر

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام ، باید سنتون رو اعلام بفرمایید تا بشه کمک کرد ، اگر گپ تحصیلی زیاد باشه و سابقه کاری مرتبط نداشته باشید یا خدمت نرفته باشین در این مدت خیلی سخت میشه شرایط اخذ ویزا براتون

   پاسخ
 8. تامیلا بشیری گفته:

  با سلام مدر صورت داشتن پذیرش دانشگاه پزشکی برای اخذ ویزا چه مدارکی به زبان چکی باید ترجمه شود و چگونه و برای گواهی سلامت نیاز به چه آزمایش هایی است.متشکرم

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، پشتوانه مالی قوی ، مدرک زبان و نامه کاری در صورت داشتن گپ تحصیلی، آزمایش ها نیز معمولا ازمایش های کلی سلامت هستند.

   پاسخ
 9. mohaddese گفته:

  سلام اقاي دكتر با عرض خسته نباشيد ، براي من از موسسه زبان در چك پذيرش اومده ولي مشكل اينه كه اينا تمام پول رو يكجا و قبل از گرفتن ويزا و در ضمن يكسال قبل از شروع به تحصيل ميخوان اقاي دكتر ما تو اين شرايط چه طور اطمينان كنيم اينهمه پول رو واريز كنيم؟ بلكه ويزا نيومد؟ بلكه اتفاقي افتاد ؟

  پاسخ
 10. محدثه گفته:

  سلام اقاي ملك پور به من از جمهوري چك پذيرش اومده ولي بحث اينه كه اين موسسه زبان كه ما ميخوايم يه سال اونجا بخونيم تمام پول رو يك جا و قبل از گرفتن ويزا ميخواد و در ضمن ١سال قبل از شروع تحصيل ، در اين شرايط ما چطور اطمينان كنيم پولمون رو واريز كنيم لطفا راهنمايي كنيد???

  پاسخ
 11. مجید گفته:

  با سلام استاد بنده در رشته ریاضیات و کاربرد ها در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی درس خواندم معدل دو سال آخرم بالای ۱۶٫۵ و رزومه خوبی در بحث skills در شاخه کامپیوتر و علوم کامپیوتر دارم می خواستم ببینم امکان گرفتن پذیرش تحصیلی علوم کامپیوتر در مقطع ارشد دارم؟؟؟ مجموع هزینه تحصیل و زندگی در مجموع در چه حدود تخمین می زنید؟؟

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام می توانید اقدام نمایید اما در ابتدا باید رزومه کامل خود را بفرمایید تا امکان راهنمایی وجود داشته باشد برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 12. Amir9494 گفته:

  سلام استاد من امسال کنکور دادم میخاستم ببینم وثیقه چقد برا جمهوری چک میخاد و اینکه اقامت و ویزا یک ساله اونجا چقد در میاد؟

  پاسخ
 13. مشاور حقوقی گفته:

  سلام وقت به خیر .من دیپلم تجربی.۲۰ ساله .ویزای تحصیلی در یک کشور مناسب رو میخوام و پذیرش در رشته پزشکی معدل پیشم ۱۸/۳۵معدل کتبی سوم۱۸ومعدل کل دیپلمم ۱۹/۳۸،هزینه های خیلی بالا رو نمی تونم پرداخت کنم در حد ۱۰۰۰دلار در ماه میتونم هزینه کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ