تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان بنظر میرسد که از نظر افراد متقاضی مهاجرت یکی از بهترین موقعیت های موجود برای دانشجویان است که در اتحادیه اروپا مشغول به تحصیل گردند . این مورد را در نظر داشته باشید که تحصیل در مجارستان یکی از راه های مهاجرت به مجارستان است . راه های مهاجرت به مجارستان بسیار زیاد است ولی ما به شدت توصیه میکنیم که از راه های قانونی اقدام نمایید مثل تحصیل در مجارستان استفاده نمایید تا مهاجرت شما به بهترین نحو صورت گیرد .

قبل از مطالعه این مقاله به شدت توصیه میگردد که ویدیو و ویس های موجود در این صفحه را که توسط آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) مطالب ارزنده ای را در خصوص تحصیل در مجارستان است را به صورت رایگان مشاهده نمایید تا اطلاعات تکمیل تری در این باب کسب نمایید .

مقاطع مختلف برای تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف امکان پذیر است. تنها باید شرایط شما بررسی شود تا امکان تحصیل در مقاطع زیر برای شما فراهم شود:

 • پیش دبستان
 • ابتدایی
 • متوسطه
 • آموزش عالی

کلیاتی راجع به تحصیل در مجارستان

آموزش و پرورش در مجارستان عمدتا  به صورت عمومی، توسط وزارت آموزش و پرورش کشور مجارستان ارائه میشود . نظام پیش دبستانی مهد کودک در کشور مجارستان  برای همه کودکان بین سه تا شش سال، اجباری می باشد و پس از آن حضور در مدرسه  تا سن شانزده اجباری می باشد. آموزش ابتدایی معمولا به مدت هشت سال طول می کشد. آموزش متوسطه شامل سه نوع سیستم کلاسیک که روی آموزش آکادمیک تمرکز دارد و شامل : ژیمیناستیک به روش enrolls که اکثر دانش آموزانی که میخواهند در دانشگاه رشته تربیت بدنی بخوانند به این مدرسه میروند .

مدارس حرفه ای متوسطه برای دانش آموزان متوسط چهار سال طول می کشد و در دانشکده فنی دانش آموزان برای  آموزش حرفه ای و و کار حرفه ای آماده  می شوند .  این سیستم متوسطه تا حدی انعطاف پذیر است ، فارغ التحصیلان از یک مدرسه حرفه ای می توانید یک برنامه دو ساله با دسترسی به آموزش های حرفه ای بالاتر برای مثال در رشته های  :  ریاضیات و مطالعات علوم بین الملل(TIMSS) شرکت نمایند و طی تجربیات نسشن داده دانش آموزان مجاری رتبه های درخشانی از ریاضی را با این نوع آموزش در جهان کسب کرده اند .

شرایط تحصیل در مجارستان

بسیاری از دانشگاهای کشور مجارستان به صورت دولتی هستند  و دانش آموزان به طور سنتی بدون پرداخت هزینه به تحصیل در مجارستان می پردازند . دانش آموزان با تحصیل در مجارستان با سیستم  آموزش عالی  شامل دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزش عالی، با آموزش میتوانند مدارک با درجه بالا حتی در سطح دکترا را دریافت کنند .

بیمه بهداشت و درمان برای دانش آموزان  تا پایان تحصیلات آنها رایگان می باشد. زبان انگلیسی و آلمانی در آموزش عالی مجارستان مهم است، و هرساله هزاران نفر برای آموزش زبان به کشور مجارستان می آیند. سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی در مجارستان است از ۱۴۸ کشور رتبه  ۴۴ در گزارش رقابت پذیری جهانی ۲۰۱۴را کسب کرد.

قدمت برخی از بهترین دانشگاهای کشور مجارستان

امروز ۶۷ موسسه آموزش عالی در مجارستان وجود دارد. مجارستان دارای یک سنت طولانی آموزش عالی می باشد . دانشگاه های مجارستان جز قدیمی ترین دانشگاه ها در جهان می باشند. دانشگاه پچ در سال ۱۳۶۷ ،دانشگاه Veszprém ، دانشگاه Óbuda ، دانشگاه Nagyszombat ، دانشگاه اوتووس لونارد، از دانشگاه های معروف این کشور می باشد. دانشگاه اقتصاد و فناروری بوداپست جز قدیمی ترین دانشگاه های جهان می باشد.

تحصیل در مجارستان در مقطع پیش دبستان

این سطح آموزشی به عنوان یک بخش یکپارچه بسیار مهم از سیستم مدرسه در نظر گرفته شده است . آن را برای کودکان از ۳ تا ۷ سال استفاده می کنند. در  سال ۲۰۱۵، طی برنامه توسعه یافته مشارکت در آموزش و پرورش پیش دبستانی در این سطح ( مهد کودک )  از سن ۳ سالگی (قبل از سال ۲۰۱۵ فقط سال آخر – بالاتر  از سن ۵ – اجباری بود) اجباری شد. Ovoda به مجاری یعنی برای مهربانی که اسم مهدکودک ها را در کشور مجارستان از این کلمه برداشته شده است و حضور کودکان از سن ۳ سالگی اجباری است تا سن ۶/۷ سالگی که انها به مدرسه بروند.

تحصیل در مجارستان در مقطع ابتدایی

کودکان در سن ۶ سالگی در مجارستان شروع به نحصیل در مدرسه ابتدایی  میکنند (از سن۷ اگر آنها پس از ۳۱ مه به دنیا آمده باشند). آموزش ابتدایی می توانید برای ۴، ۶ یا ۸ سال ارائه شود .که دوره  ۸ سال گسترده ترین است. دروسی که در مقطع ابتدایی به دانش آموزان درس داده می شود موضوعات شامل ادبیات ، دستور زبان ، ریاضیات ، موسیقی ، هنر ، تربیت بدنی ، مطالعات زیست محیطی (از ۱ به درجه ۵)، زیست شناسی (از درجه ۶)، جغرافیا (از درجه ۶)، تاریخ (از درجه ۵)، تاریخ هنر ، فیزیک (از درجه ۶)، شیمی (از درجه ۷)، یک یا دو زبان خارجی (معمولا انگلیسی ، آلمانی یا فرانسه ) است.

تحصیل در مجارستان در مقطع متوسطه

آموزش متوسطه معمولا به مدت ۴ سال طول می کشد. سه نوع از مدارس متوسطه وجود دارد:

 • Gimnázium (غیر حرفه ای، دانش آموزان برای آموزش عالی آماده به مدت ۲ سال آماده میشوند و زبان های خارجی به آنها اموزش داده میشود؛
 • Szakközépiskola (هنرستان حرفه ای
 • Szakmunkásképző Szakiskola (آموزشگاه حرفه ای که برنامه پل را ارائه میدهد برای دانش آموزانی که از تحصیل در مقطع ایندایی جا مانده اند )

پس از اتمام دوره متوسطه، از  دانش آموزان امتحان فارغ التحصیلی ( Matura یا امتحان نهایی، érettségi به مجارستانی) میگیرند. که شامل : آزمون کتبی در ریاضیات، امتحانات شفاهی و کتبی در ادبیات و دستور زبان، یک زبان خارجی، تاریخ و نوشته شده و / یا آزمون شفاهی در یک موضوع به انتخاب دانش آموز. این امتحانات نیز به عنوان یک آزمون ورود به دانشگاه ها و کالج هم میباشد.

 

تحصیل در مجارستان در سطح آموزش عالی 

آموزش عالی در مجارستان قدمت آن به خیلی سال قبل می رسد  که لوئیس بزرگ اولین دانشگاه مجارستان در شهر پچ تاسیس کرد . آموزش عالی به طور کلی برای ۴ سال طول می کشد، در حالی که تحصیلات دانشگاهی برای ۴ تا ۶ سال بسته به دوره به طول می انجامد . برنامه درسی فنی و حرفه ای معمولا ۲ ساله است : در مجارستان  به فارغ التحصیلان هنرستان حرفه ای این شانس را میدهند که ،  (پس از ۵ سال کار در زمینه مورد نظر گواهی برای ورود به مقطع بالاتر را بگیرند). طول دوره دکترا در کشور مجارستان ۵ سال طول میکشد.قبل از  اینکه دانش آموزان مدرک خود را دریافت کنید، آنها باید یک امتحان زبان  به سطح متوسط ​​به زبان خارجی به انتخاب خود بدهند.. زبان انگلیسی و آلمانی از بیشترین انتخاب دانش اموزان میباشد .و  تعداد انتخاب زبان  اسپانیایی هم  در چند سال گذشته رشد داشته است.

مدارس حرفه ای در کشور مجارستان(به مجارستانی: szakiskola) معمولا آموزش عمومی و پیش حرفه ای در کلاس ۹ و ۱۰ را ارائه میدهند ،. در پایان تحصیلات خود ، دانش آموزان یک مدرک (ISCED 2C) به دست آوردن.

تحصيل در دانشگاههای مجارستان

 • Under graduat studies

تحصيل در دانشگاهها شامل دوره  ۴-۶ سال تحصيل میباشد که  همراه با رائه پايان نامه وشركت در امتحانات نهايي همراه میباشد . پس از تمان شدن این  دوره وطي گذراندن مرحله فوق  ،مدرك Oklevel /egyetemi oklevel( مدرك دانشگاهي ) كه Master نيز ناميده مي شود به فرد تعلق میگیرد. كه دارنده مدرک کارشناسی ارشد  مي تواند وارد مقطع بالاتر تحصيلي Szakiranyu tovabbkepzesi oklevel  ( مقطع تخصصي دانشگاهي) و پس از ۱-۳ سال تحصيل نیز شود. پیشنهاد می شود که برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان حتما از سن زیر ۲۵ سال اقدام کنید.

 • Graduate studres

اين دوره شامل ۲ سطح و یا ۲ مقطع میباشد

 • Szakiranyu tovabbkepzesi oklevel( دوره عالي تخصصي

مدرك اين دوره پس از تمام شدن دروه  Egyetemi oklevel دوره اول تحصيل دانشگاهي وطي ۱-۳ سال به فرد داده میشود.

 • Doctoral studies-PHD

اين دوره شامل ۳ سال تحصيل پس از تمام شدن  دورهOklevel / egyemteni oklevel و همراه با  انجام كارهاي پژوهشي و تحقیقاتی میباشد. مدرك دكترا يا Mester توسط كميته دانشگاهي پس از گذراندن مراحل ذکر شده  و موفقيت در امتحانات وارائه پايان نامه علمي ويك كار پژوهشي وگذراندن امتحان شفاهي و کتبی به فرد داده میشود .

شرایط ورود به مراکز آموزش عالی و دانشگاهای مجارستان

شرایط ورود به مراکز آموزش عالی و دانشگاها ديپلم دبيرستان يا Erettsegi Bizonyitivany  و قبولی در امتحانات و کنکور میباشد. بعضی دانشگاه های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در مجارستان وجود دارد که می توان تحصیل در مجارستان را با آن ها تجربه کرد. دوره های پیش پزشکی در این کشور معمولا ۴ تا ۷ هزار یورو هزینه دارد. مورد تایید بودن برخی از دانشگاه های مجارستان در ایران باید مورد بررسی قرار گیرد، اما بسیاری از آن ها در اورپا مورد تایید هستند. در میان کشورهایی که برای تحصیل به کشور مجارستان می آیند  اغلب دانشجویان کشورهای  آلمان، ایران، نروژ، اسرائیل و سوئد، هستند.

مزایای تحصیل در مجارستان

هرینه زندگی دربوداپست بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد و گاها تا ۱۰۰۰ یورو در ماه برای زندگی دانشجویی افزایش می یابد. از مزیت های تحصیل در مجارستان این است که دوره های پیش پزشکی در این کشور ارزان بوده و قبولی در ان ها به نسبت سایر کشور ها اسان تر است. زندگی در مجارستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی و حوزه شینگن مقرون به صرفه  تر است. دانشگاه های این کشور همواره محلی برای پیشرفت تحصیلی و شکوفایی استعدادها می باشد. کمک هزینه های برای تحصیل در مجارستان وجود دارد که برای کمک به هزینه های دانشجویان خارجی بسیار خوب می باشد.

بسیاری از رشته های که در دانشگاه های مجارستان تدریس می شود هم به زبان آلمانی و هم به زبان انلگیسی است و تنوع انتخاب برای شما افزایش می یابد. از دیگر مزیت های تحصیل در مجارستان این است که پروسه اخذ ویزا نسبت به سایر کشورها آسان تر است و با تحصیل در مجارستان شما می توانید فرصت اقامت بعد از تحصیل در مجارستان را برای خود فراهم آورید و به راحتی به کشورهای حوزه شینگن بدون ویزا سفر کنید. تحصیل در مجارستان یکی از مهمترین موارد مهاجرت به مجارستان است که توسط افراد انتخاب میگردد . پیشنهاد میگردد که روش های مهاجرت به مجارستان را مطالعه نمایید و حتما ویدیو موجود در این بخش را مشاهده نمایید تا اطلاعات کافی را در این زمینه کسب نمایید .

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در مجارستان و مهاجرت به مجارستان و دیگر کشورهای دنیا میتوانید با ما در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل بفرمایید و از امکان مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند گردید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (20 نظرات, میانگین: 4٫80 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 پاسخ
 1. Morteza nasirifar گفته:

  سلام
  من یک پدر ۴۲ ساله با تحصیلات دیپلم هستم
  یه پسر ده ساله دارم که از مادرش شش سال جدا شدم .
  قصد دارم پسرم تو کشور آلمان تحصیل کنه
  لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم ویزا بگیرم

  ممنون از سایتتون

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام برای ورود به مدارس آلمان فرزند شما باید قیم داشته باشد تا امکان اقدام را داشته باشید اما می توانید برای تحصیل فرزند خود در کشورهای کانادا و انگلیس اقدام نمایید برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 2. mie editor3 گفته:

  با سلام جناب دکتر و بابت تمام زحماتی که تا الان برای آگاهی دادن هموطنان انجام کمال تشکر را دارم من تقریبا چندین سال هست که سایت شما رو در اینستا و تلگرام دنبال میکنم و قبل سوالمو مطرح کردم که متاسفانه جواب نگرفتم کوتاه میکنم من خانمی هستم ۳۲ ساله مدرک مهندسی صنایع غذای دارم از دانشگاه ازاد با معدل ۱۸ و هم اکنون در ترکیه به مدت دو ماهیست که ساکن هستم و شدیدا قصد مهاجرت به اروپا رو دارم و یکی از رویاهای من از زمان بچگی تا به الان بوده و با توجه به اینکه از ایران ویزا گرفتن بسیار سخت بود تصمیم بر این شد که مدتی در ترکیه بمونم و اقدامات بعدی رو از اینجا انجام دهم و ضمنا از قبل از عید که شما نوید سایت جدید رو دادید بسیار خوشحال شدم و بی صبرانه منتظر بودم تا این سایت اعلام بشه من آیلتس ندارم ولی زیان خوبه و هر روز دارم تمرین میکنم البته در حال حاضر هم که باید زبان ترکی بیاموزم چون می خوام اینجا تا زمانی که بتونم مهاجرت کنم کار کنم و امرار معاش بشه و من هم مدرک خیاطی از فنی و حرفه ای دارم و الان هم که مشغول کار و یادگیری کاشت ناخن میباشم میخواستم از جنابعالی تقاضا کنم که راه حلی واسه من ارائه بدید که از چه طریق میتونم اقامت بگیرم با توجه به اینکه سرمایه آنچنانی و پشتیبانی ندارم و ناگفته نماند که خواهرم با من زندگی میکنن و ایشان هم در مشهد در رشته مدیریت صنعتی مشغول درس خواندن که بودند که ترک کرده و به ترکیه مهاجرت کردیم خواهش میکنم که بفرمایید چه راهی میتونم پیدا کنم با تشکر و سپاس فروان

  پاسخ
 3. mie editor3 گفته:

  سلام و خسته نباشید،من خانمی هستم ۳۴ ساله و دیپلمه،در حال آموزش زبان انگلیسی هستم،همسرم ۳۹ ساله دارای ۱۵ سال سابقه کار در زمینه تعمیرات لوازم خانگی و تاسیسات،دیپلمه هستند و مدرک فنی و حرفه ای دارند ولی آشنایی با زبان ندارند،یک فرزند ۱۳ ساله داریم،من حدود ۶ ساله آرایشگر هستم و مدرک بین المللی گریم دارم،سوال بنده اینه که آیا با این شرایط و سرمایه ۱۰۰ میلیون به صورت ملک میتوانیم برای کدام کشور اقدام کنیم،و اینکه با روش گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی یا آلمانی در اروپا میتوانیم اقدام کنیم؟ ممنون

  پاسخ
 4. mie editor3 گفته:

  با سلام و تشکر ،میشه راجب ویزای یک ساله و ویزای کاری در اروپا بیشتر توضیح بدید. در کدوم کشور میشه با کلاس زبان رفتن ویزای یک ساله گرفت وآیا میتوان در آن زمان دنبال کار گشت و ویزای یک ساله به ویزای کاری تبدیل کرد ؟؟و توضیح بیشتر .تشکر

  پاسخ
 5. Sayeh گفته:

  سلام،خسته نباشید من واقعا نمیدونم پاسخ میدید یا خیر اما اگر پیامم رو میخونید لطفا هر چه سریعتر راهنماییم کنید چون واقعا ب کمکتون احتیاج دارم،من دختر ۱۹ساله ام پیش تجربی میخونم و می خوام برای دانشگاه پچ مجارستان اقدام کنم از نظر درسی وضعیت خوبی دارم اما خوب ب شدت دچار ترسی شدم ک قدرت تصمیم گیری رو ازم میگیره همش میترسم که زحمات خانوادم هدر بره و من نتونم توی آزمون ورودی قبول بشم در صورتی ک تمام تلاشمو خواهم کرد اصلا آیا خوبه مجارستان ?

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام
   دوست عزیز مجارستان یکی از بهترین کشورها برای این رشته می باشد اما باید شرایط شما کاملا بررسی گردد تا بتوان اطلاعات درستی به شما ارائه داد که برای اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر MIE تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 6. mie editor3 گفته:

  سلام جناب آقای دکتر ملک پور. من ۳۳سالم هست و دارای مدرک دیپلم می باشم و در زمینه ITفعالیت میکنم و حدود ۱۴ سال تجربه کاری دارم و دارای مدارک بین المللی سیسکو می باشم و ۲ کتاب در زمینه سیسکو ترجمه و چاپ کرده ام،میخواستم بدونم برای ویزای کاری به اتریش میتونم اقدام کنم؟یا اگر از طریق ویزای کاری نمیشود میتوانم از چه طریقی اقدام به مهاجرت کنم؟

  پاسخ
 7. mie editor3 گفته:

  سلام خسته نباشيدمن ليسانس مهندسي صنايع دارم وسنم ٢٨سال دارم مدرك زبان ندارم يك سال بيمه دارم كه داراي معلوليت هستم مي خواستم بدونم كه شانسي براي مهاجرت دارم و اينكه معلوليت براي مهاجرت نكته مثبتي به حساب مي ياد يا نكته منفي ويا فرقي نمي كنه و اين كه كدوم كشور براي مهاجرت با اين شرايط بهتره ؟من حدودا پنجاه ميليون سرمايه دارم ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد باتشكر

  پاسخ