تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان و بررسی شرایط آن

 • تحصیل در مجارستان و شرایط عمومی
 • تحصیل در مجارستان در مقطع دبستان
 • تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان
 • تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس
 • تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس
 • تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا
 • تحصیل در مجارستان ، نکات مهم و شرایط آن
 • تحصیل در مجارستان و مزایای آن
 • تحصیل در مجارستان - معرفی رشته ها، دانشگاه ها و هزینه های تحصیل
 • تحصیل در مجارستان و هزینه های زندگی در این کشور
 • تحصیل در مجارستان و بورسیه تحصیلی مجارستان
 • تحصیل در مجارستان و بررسی ویزای تحصیلی مجارستان

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل در مجارستان و مقدمه ای بر آن

تحصیل در مجارستان ، اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و مهاجرت تحصیلی به مجارستان در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. تحصیل در مجارستان از راه ها و شرایط مختلف قابلیت بررسی دارد.  مجارستان کشوری واقع در اروپای مرکزی به پایتختی بوداپست است. این کشور بعنوان پل مهاجرتی به آلمان شناخته می شود.‌ زبان رسمی این کشور مجاری بوده و واحد پول آن فارینت مجارستان است. حکومت مجارستان جمهوری و دین رسمی این کشور مسیحی است. مجارستان دارای جمعیتی در حدود ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر می باشد. بزرگترین شهرهای مجارستان شامل بوداپست، دبرسن، سگد، میشکولتس، پچ و گیور می باشد. در این مقاله ما به مهمترین و اساسی ترین نکات تحصیل در مجارستان بصورت خلاصه و ساده می پردازیم.

 • تحصیل در مجارستان در مقطع دبستان
 • تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان
 • تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس
 • تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس
 • تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل در مجارستان

مقاله مرتبط
تحصیل در مجارستان
مقاله مرتبط
دوره های زبان در مجارستان

تحصیل در مجارستان و شرایط عمومی آن

سیستم آموزش عالی مجارستان شامل دو بخش تحصیلات دانشگاهی و کالج شده و در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می شوند و بیش از ۶۵ موسسه آموزش عالی آماده آموزش دانشجویان هستند. همچنین بیش از ۵۵۰ دوره آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و دیگر زبانها در مجارستانم وجود دارد. دوره های لیسانس و فوق لیسانس بصورت پیوسته و ناپیوسته هستند که در روش پیوسته دوره ۵-۶ ساله بوده و دوره دکتری ۴ ساله می باشد.

روش نمره دهی و سیستم امتیاز بندی نمرات در مجارستان منطبق با سیستم انتقال امتیاز اروپا (ECTS) می باشد. در این سیستم نمرات از ۵ تا ۱ امتیاز بندی می شوند که به ترتیب معادل عالی، خوب، رضایت بخش، کافی و مردودی می شوند. دانشجو می بایست برای گذراندن دوره لیسانس و فوق لیسانس امتیازی بین ۳۰۰ تا ۳۶۰ را کسب نمایند.

اخذ بورسیه جهت تحصیل در مجارستان از طریق برنامه بورس تحصیلی مجارستان امکان پذیر است. این برنامه از سال ۲۰۱۳ به منظور جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مجارستان اجرایی شد که شامل رشته هایی از جمله کشاورزی، هنر، مدیریت، پزشکی، اقتصاد، آی تی، حقوق و گردشگری می باشد. تحصیل در این دوره ها در مقطع لیسانس ۳ تا ۳.۵ ساله، فوق لیسانس ۱ تا ۲ ساله، دکتری ۵ ساله و در دوره کارشناسی ارشد پیوسته ۵ ساله است.

این دوره ها رایگان و دارای کمک هزینه تحصیلی به میزان ۱۳۰ یورو برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس، و ۳۲۵ یورو برای مقطع دکتری می شود. همچنین مبلغ ۱۰۰ یورو بابت کمک هزینه اجاره مسکن به همراه دفترچه بیمه درمانی به دانشجویان بورسیه شده اعطا می گردد.

لازم به ذکر است اخذ بورسیه تحصیلی در مجارستان برای دانشجویان ایرانی به سختی امکان پذیر است.

تحصیل در مجارستان در مقطع دبستان

اتباع مجارستان باید ده سال را به صورت اجباری به تحصیل بپردازند. بعد از کودکستان و پیش دبستانی آن ها می تواند برای دوره های دبستان اقدام کنند. دوره دبستان از ۶ سالگی شروع شده و بعد از ۸ سال دانش آموزان می توانند برای دبیرستان اقدام کنند. مدارس ابتدای در مجارستان تحت عنوان általános iskola شناخته می شوند. آموزش مقدماتی در مجارستان معمولا ۸ الی ۱۰ سال به طول می انجامد. مدارس ابتدایی به دو سطح پایین از کلاس یک الی چهار و سطح بالا از کلاس ۴ تا ۸ تقسیم بندی می شوند. بعد از اتما کلاس هشتم دانش آموزان تصمیم می گیرند که یا برای دوره های دبیرستان یا برای دوره های فنی اقدام کنند. تا سن ۱۶ سال مجارها باید آموزش مقدماتی را بگذرانند.

ثبت نام مدارس در مجارستان

آموزش مقدماتی اجباری رایگان توسط دولت انجام می شود اما ممکن است بعضی از مدارس خصوصی اقدام به اخذ شهریه کنند. برای ورود به دوره های بالاتر در دبیرستان دانش آموزان باید در امتحانات استاندارد حد نصاب لازم را بدست بیاورند.

تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان

تا سال ۱۹۸۹ دبیرستان ها تنها ۴ سال به طول می انجامیدند ( رده ۹ تا ۱۲). بعد از آن دبیرستان ها دانش آموزان را بعد از ۴ سال آموزش می دادند. هدف از دوره دبیرستان یا gimnázium آماده کردن دانش آموزان برای دانشگاه است. برای دانش آموزان نیز امکان این وجود دارد که ۲۰ ساعت در هفته را به آموزش یک زبان خارجی بپردازند.

امتحان نهایی دبیرستان نیز érettségi vizsga در سه موضوع اجباری ریاضی ، مجارستان و تاریخ و ۲ موضوع انتخابی ( زبان خارجی ، شیمی ، فیزیک ، جغرافیا و …) برگزار می شود. تقریبا ۷۰ درصد فارغ التحصیلات دبیرستان های مجارستان موفق به قبولی در موسسات آموزش عالی این کشور می شوند.

برخی از مدارس بین الملل کشور مجارستان که امکان تحصیل در مجارستان برای خارجیان را فراهم می آورند در لیست زیر بیان شده اند.

 • International School of Budapest

 • SEK Budapest International School

 • Britannica International School

 • Gustave Eiffel French School of Budapest

 • The Austrian-Hungarian European School

تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس

تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس ۳ الی ۴ سال به طول انحامیده و دانشجو می بایست مدرک دیپلم معتبر به دانشگاه ارائه نماید. دانشجو در حین تحصیل اجازه کار بمدت ۲۰ ساعت در هفته را دارد. تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس می تواند در رشته های فراوانی مانند علوم ، هنرهای آزاد ، هنرهای زیبا ، مهندسی و علوم اجتماعی باشد. این دوره های معمولا حداقل سه سال به طول می انجامند و می توانند به صورت پاره وقت و انلاین نیز انجام شوند. برای ورود به دوره های لیسانس در مجارستان مدرک دیپلم ، مدرک زبان و قبولی در امتحان ورودی مدنظر است. دیپلم و ریزنمرات باید به زبان مجاری یا انگلیسی ترجمه شوند و در اختیار دانشگاه قرار بگیرند.

قبولی در امتحان ورودی نیز یکی از مهمترین مراحل تحصیل در مجارستان برای برخی از رشته های خاص است. برای دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا که در امتحان ورودی قبول نمی شوند دوره های آمادگی و پیش نیاز در نظر گرفته می شود.

مدرک زبان نیز برای تحصیل در مجارستان و برخی رشته های خاص که به زبان انگلیسی ارائه می شوند نیاز است. حداقل نمره مدرک زبان برای دوره های لیسانس به صورت زیر است:

 • آیلتس ۵ الی ۶
 • تافل ۶۰ تا ۸۰

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس ۲ الی ۳ ساله بوده و دانشجو می بایست مدرک لیسانس معتبر به دانشگاه ارائه نماید. دانشجو در حین تحصیل اجازه کار بمدت ۲۰ ساعت در هفته را دارد. اجازه بردن همراه در این مقطع تحصیلی برای دانشجو امکان پذیر است.

لازم به ذکر است امکان اخذ مدرک فوق لیسانس پیوسته ۵ الی ۶ ساله نیز  از طریق دوره پیوسته (one-tier) وجود دارد.

برای دوره های فوق لیسانس نیز داشتن مدرک لیسانس یکی از مدارک مهم می باشد. حداقل نمره زبان نیز به صورت زیر می باشد.

 • آیلتس ۵٫۵ تا ۶٫۵
 • تافل ۷۰ تا ۹۰

در نظر داشته باشید که دوره های کارشناسی ارشد مجارستان در اکثر کشورهای دنیا مورد قبول هستند. بر خلاق شرایط اسان ورود به دوره های فوق لیسانس مجارستان ، شهریه لازم برای این دوره ها اندکی بالا است و می تواند از ۷ تا ۱۱ هزار یورو متفاوت باشد. اما هزینه های پایین زندگی در این کشور مزیتی شده است که بسیاری از دانش آموزان بین المللی را به سمت خود می کشد.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری ۴ ساله بوده که به دو دوره ۲ ساله تقسیم می شود. دانشجو امکان کار حین تحصیل بمدت ۲۰ ساعت  و بیشتر را با هماهنگی دانشگاه محل  تحصیل خواهد داشت. دانشجو می بایست مدرک  کارشناسی ارشد معتبر خود را به دانشگاه محل تحصیل ارائه نماید. اجازه بردن همراه برای دانشجو در این دوره مقطع تحصیلی وجود دارد. مجارستان که در چهارراه اروپا مرکزی قرار گرفته است همواره محلی برای تبادل فرهنگی و فکری بوده است.

دوره های دکترا در مجارستان امکان تحصیل تئوری در کنار تحقیق هدفمند را به زبان انگلیسی فراهم کرده اند. در نظر داشته باشید که تحصیل دکترا در مجارستان و سایر کشور ها نیازمند سوپروایزر و یا استاد راهنما می باشد. متقاضی باید در ابتدا با با دانشگاه ها و اساتید مختلف ارتباط برقرار کند و شرایط و توانمندی های خود را نشان دهد، بعد از آن است که با پذیرش استاد و دانشگاه می توان برای دوره های دکترا در مجارستان اقدام کرد.

در جدول زیر اطلاعات کلیدی تحصیل در مجارستان در مقطع دکتر ذکر شده است.

تعداد دانشگاه ها ۶۹
جوایز نوبل ۱۳
قدیمی ترین دانشگاه (University of Pécs (1367
تعداد دانش آموزان بین المللی ۲۱۷۰۷
طول دوره ۳ الی ۵ سال
متوسط شهریه ۵ تا ۱۵ هزار یورو
ترم های تحصیلی سپتامبر و جولای

تحصیل در مجارستان و بورسیه تحصیلی مجارستان

تمام دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه های تحصیلی کشور مجاستان تحت برنامه  Stipendium Hungaricum Scholarship Programme که در سال ۲۰۱۳ توسط دولت این کشور تهیه شد استفاده کنند. استفاده از بورسیه های تحصیلی می تواند تا حد زیادی هزینه های شما را پوشش دهد. این دوره ها به منظور جذب دانشجویان بین المللی و جذاب نشان دادن تحصیل در مجارستان در تمامی مقاطع ارائه می شوند.

بورسیه تحصیلی مجارستان در مقاطع زیر قابل دسترسی هستند.

 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکترا
 • دوره های بدون مدرک پیشنیاز زبان مجاری
 • دوره های تخصص

بورسیه تحصیلی مجارستان شامل چه مواردی می شود.

 • تحصیل بدون شهریه
 • مخارج ماهیانه  ( برای دوره های لیسانس و فوق ۱۳۰ یورو در ماه و برای دوره های دکترا ۴۵۰ یورو در ماه )
 • پوشش مخارج سکونت ( خوابگاه رایگان یا کمک هزینه برای کرایه خانه )
 • پوشش بیمه سلامت

تحصیل در مجارستان و شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

به منظور اخذ ویزای تحصیلی مجارستان شرایط و ضوابطی وجود دارد که به آن خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر می باشد:

✓ آخرین مدرک تحصیلی

✓ رزومه تحصیلی

✓ انگیزه نامه

✓ کپی پاسپورت

✓ گواهینامه زبان انگلیسی

✓ ترجمه مدارک تحصیلی و هویتی مورد نیاز به زبان انگلیسی

✓ معرفی نامه از دو استاد دانشگاه مورد تحصیل در کشور مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی مجارستان ۳۰ روز بوده و هزینه ای معادل ۶۰ یورو در بر دارد.

زمان درخواست ویزای تحصیلی مجارستان از نوامبر الی فوریه هر سال می باشد.

تحصیل در مجارستان و مزایای آن

 • امکان سفر بدون ویزا در کشورهای حوزه شنگن
 • اجازه کار حین تحصیل بمدت ۲۰ ساعت در هفته معادل حداکثر ۶۶ روز کاری در هر ترم (معادل ۴۳۰ تا ۵۶۰ یورو‌ در ماه)
 • امکان کار پس از تحصیل در مجارستان (دانشجو می تواند پس از اتمام تحصیل به مدت ۹ ماه در مجارستان به جستجوی کار بپردازد)‌پ
 • امکان بردن همراه از طریق ویزای توریستی همراه تا پایان مدت تحصیل
 • امکان اقامت در سایر کشورهای عضو شنگن از طریق کار
فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در مجارستان
مقاله مرتبط
تحصیل در مقاطع مختلف مجارستان
مقاله مرتبط
اعزام دانشجو به مجارستان
مقاله مرتبط
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل در مجارستان – معرفی رشته ها، دانشگاه ها و هزینه های تحصیل

مهمترین رشته های ارائه شده برای تحصیل در مقاطع آموزش عالی در مجارستان شامل علوم کشاورزی، IT  و علوم کامپیوتر، حقوق، اقتصاد، پزشکی، هنر، علوم اجتماعی، تئاتر، تربیت بدنی و علوم تجربی می باشند.

مهمترین دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در مجارستان شامل موارد زیر می باشند:

 • دانشگاه سملویس
 • دانشگاه پزشکی وتریناری
 • دانشگاه مرکزی اروپا(جورج سوروس)
 • دانشگاه بین المللی تجارت

هزینه تحصیل در مجارستان در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپای غربی پایینتر و مرقون به صرفه تر است. هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و رشته متغیر است و برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی بطور میانگین معادل ۳ تا ۴ هزار یورو در هر ترم، برای رشته های مهندسی معادل ۱۶ تا ۲۵ هزار یورو در هر ترم، برای رشته های علوم اقتصاد معادل ۱۲۰۰ یورو در هر ترم، و برای مجموعه ارتباطات بین الملل در حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد.

در اغلب موارد پرداخت شهریه قبل از آغاز ترم تحصیلی الزامیست. این هزینه ها به همراه ۱۵ یورو هزینه امتحان و ثبت نام می باشند.

تحصیل در مجارستان و هزینه های زندگی در این کشور

هزینه های زندگی در مجارستان به طور میانگین ۱۷.۶۸٪ بیش از ایران است. به همین ترتیب هزینه اجاره منزل در این کشور ۲۰.۴۸٪ گران تر از ایران است.  هر فرد به طور میانگین ماهانه ۱۶۶ هزار و ۶۵ فارینت مجارستان چیزی در حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه هرینه زندگی دارد. این مبلغ برای یک خانواده ۴ نفره به ۵۶۶ هزار فارینت مجارستان معادل ۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان می رسد. بوداپست پایتخت مجارستان ۲۶۹ امین شهر گران جهان است.

تحصیل در مجارستان و سخن پایانی

تحصیل در مجارستان در این مقاله از جنبه های مختلف مورد بحث قرار گرفت و راه ها و شرایط تحصیل در مجارستان بررسی شد. اقامت در مجارستان از راه های مختلفی از جمله تحصیل در مجارستان، اقامت از طریق کار در مجارستان، اقامت از طریق سرمایه گذاری در مجارستان، اقامت از طریق ازدواج در مجارستان، اقامت از طریق تولد در مجارستان و پناهندگی در مجارستان امکان پذیر است که کارشناسان موسسه آموزشی ملکپور آماده ارائه مشاوره تخصصی در هر یک از زمینه های یاد شده و سایر زمینه های مهاجرتی به شما عزیزان گرامی می باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ