تابعیت و اقامت در اروپا، آمریکا و دیگر کشورها

تابعیت و اقامت در اروپا، آمریکا و دیگر کشورها

رابطه تابعیت، پیوندی است سیاسی، قانونی و معنوی میان یک فرد و یک دولت معین در حالی که اقامت و اقامتگاه، مفاهیمی جداگانه هستند و تعریف دیگری دارند.

تعامل افراد با محل سکونت و یا کاری که به آن می پردازد، تحت مفهوم اقامتگاه مورد بررسی قرار می گیرد. در دانش حقوق، توانایی شخص را برای سکونت در جایی معین، اقامت می نامند. مفهوم اقامت، در حقوق داخلی و حقوق بین الملل، شباهت ها و تفاوت هایی دارد و در حقوق ایران، همچون بسیاری کشورهای دیگر، برای مفهوم اقامت تعریفی قانونی ارائه شده است. با توجه به آن چه گفته شد، منظور از مقیم، کسی است که مصداق تعریف قانونی اقامت در هر کشور باشد. چنین شخصی، الزاماً از امتیاز تابعیت برخوردار نیست.

مواد ۱۰۰۲ و ۱۰۱۰ قانون مدنی ایران، از مفهوم اقامت تعریفی ارائه داده اند که از این قرار است: اقامتگاه شخص عبارت است از محلی که شخص در آن سکونت داشته و مرکز امور مهم او نیز آنجا باشد. اگر محل سکونت غیر از مرکز امور مهم او باشد، مرکز امور اقامتگاه به شمار می آید.

با این همه، قانون مدنی ایران برای اقامتگاه بین المللی افراد، تعریفی جداگانه ارائه نداده است. دانشمندان حقوقی ایران، از جمله استاد ارفع نیا در کتاب خود در زمینه حقوق بین المللی خصوصی، اقامت را این گونه تعریف کرده اند: رابطه ای مادی یا حقوقی که فرد را به دولت معین پیوند می دهد.

بسیاری از هموطنان، از مشاوران امور مهاجرت این پرسش را دارند که آیا می توان اقامت اروپا را به دست آورد. یا پرسیده می شود که چگونه باید اقامت آمریکا را به دست آورد. برخی نیز درباره اقامت یا تابعیت ایران پرسش هایی دارند.

یادآوری می شود که تفاوت بسیاری میان دو مفهموم اقامت و تابعیت وجود دارد که پیش از این، در این باره توضیح داده شد. از سوی دیگر، از آغاز ورود به یک کشور، امتیازی با نام اقامت دائم به افراد اعطا نمی شود.

برخی گمان می کنند با ثبت شرکت در اروپا، می توانند از امتیاز اقامت در این قاره برخوردار شوند. این افراد می خواهند بدانند چگونه می توان با ثبت شرکت، در اروپا یا آمریکا اقامت به دست آورد. چنین امتیازی، تنها از راه اقامت کوتاه مدت به دست می آید و دولت ها بررسی می کنند که در دوره یاد شده، آیا فرد توانسته است مالیات بپردازد. برای نمونه، در ویزای کارآفرینی انگلستان، بررسی می شود که آیا متقاضی توانسته است دست کم دو نفر را به اشتغال برساند.

وظیفه وکیل و مشاور مهاجرت این است که مطالب فوق را به موکل خود گوشزد کند. با این همه، برخی سودجویان یا افراد ناآگاه، درباره اقامت در آمریکا یا اروپا، وعده هایی توخالی می دهند. مؤسسه حقوقی ملک پور با سابقه درخشان در ارائه خدمات حقوقی، به شما توصیه می کند هنگام مشاوره با هر فرد، از او بپرسید که آیا از دانش حقوق برخوردار است یا نه.

در اینجا، ما درباره راه های گوناگون به دست آوردن اقامت در اروپا و آمریکا، توضیح هایی کوتاه ارائه می کنیم که از قرار زیر هستند:

۱-      سرمایه گذاری در کشورهای خارجی

۲-      کارآفرینی در کشورهای اروپایی

۳-      تحصیل و سپس یافتن کار

۴-      یافتن کار و  چند سال اشتغال در اروپا (سه تا هفت سال بسته به شرایط هر کشور)

افزون بر راه های فوق، روش های دیگری نیز برای دریافت اقامت وجود دارد که در این پایگاه اینترنتی، درباره آنها توضیح داده شده است.

یادآوری می شود مؤسسه حقوقی ملک پور، با توجه به تجربه بنیانگذار آن در زمینه تجارت بین الملل و حقوق بین الملل خصوصی از یک سو و همچنین آگاهی تحصیلی و تجربی دیگر همکاران در زمینه مهاجرت، از بهترین مشاوران و کارشناسان مهاجرت در ایران برخوردار است.

شما می توانید برای بهره مند شدن از مشاوره کارشناسان مجرب این مؤسسه، با شماره تلفن های ما تماس بگیرید. دوستانه یادآوری می کنیم که مشاوره با افراد غیر متخصص و ناآشنا با حقوق، کمکی به شما نمی کند و بهتر است با بهترین ها در ارتباط باشید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 پاسخ
  • عاطفه سلطانی گفته:

   با سلام و عرض ادب
   شما می توانید برای دانشگاه های آلمانی زبان و یا اگلیسی زبان اقدام نمائید
   برای این امر بین ۵ الی ۸ ماه زمان نیاز خواهید داشت
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
   شماره های تماس موسسه اریکه برگزیدگان پارسیان:
   ۸۸۵۶۷۳۴۰-۰۲۱
   ۸۸۵۶۷۳۲۶-۰۲۱
   ۸۸۰۸۸۶۱۴-۰۲۱

   پاسخ