بورس تحصیلی ترکیه

بورس تحصیلی ترکیه

بورس تحصیلی ترکیه در سالهای اخیر پیشرفتهای قابل ملاحظه ای داشته و در حال حاضر درخواست های بورس تحصیلی دولتی ترکیه از دانشجویان بین المللی سراسر جهان پذیرفته می شود. بورس تحصیلی ترکیه فرصتی شگفت انگیز برای علاقمندان تحصیل در ترکیه است .

ترکیه علاوه بر ارائه فرصت های آموزشی در مقیاس جهانی و همچنین دانش و تجربیات فراوان، برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان نیز برای تحصیل در دانشگاه های معتبر ترکیه بورس تحصیلی ارائه می دهد. در حال حاضر فقط دانشجویان بین المللی علاقه مند به درخواست برای لیسانس، کارشناسی ارشد و Ph.D. امکان دریافت بورس تحصیلی ترکیه را دارند.

امکان تقاضاها برای متقاضیان کشورهای آنگولا، آرژانتین، استرالیا، بوتسوانا، برزیل، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، کنیا، کلمبیا، کاستاریکا، مالزی، موریس، موزامبیک، نامیبیا، پاراگوئه، پرو، رواندا، سنگاپور، شیلی، تایلند، اوگاندا، اروگوئه، نیوزیلند، زامبیا، زیمبابوه که مایل به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند، از اول تا ۳۰ نوامبر باز است. تاریخ درخواست برای کشورهای دیگر در تاریخ بعد اعلام خواهد شد. ایرانی های برای تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری) امکان دریافت بورس از دانشگاههای معتبر ترکیه را دارند.

باید تقاضاها بصورت آنلاین از طریق www.turkiyeburslari.gov.tr ثبت گردد. متقاضیان باید مدارک لازم را از طریق این سایت آپلود و ارسال کنند. تقاضاهایی که توسط پست، پیک و یا به صورت دستی ارسال گردد پذیرفته نمی شوند.

داوطلبان برای مدرک کارشناسی باید کمتر از ۲۱ سال ، برای مدرک کارشناسی ارشد  کمتر از۳۰ سال و برای مدرک دکترا کمتر از ۳۵ سال داشته باشند. لازم است بدانید که متقاضیانی که برای بورس تحصیلی ترکیه اقدام می کنند فرصت دارند حداکثر تا پایان همان سال تحصیلی فارغ التحصیل شوند. بنابراین ارائه مدرک فارغ التحصیلی از مقطع قبلی الزامی است. متقاضیان بورس تحصیلی ترکیه باید مدارک مورد نیاز دانشگاهی که انتخاب می کنند را ارائه دهند. در صورت درخواست دانشگاه، باید داوطلبان مدارک لازم مانند نمرات SAT، TOEFL، DELF، YDS و غیره را نیز ارسال کنند. درخواست متقاضیانی که مدارک مورد نیاز را ارائه ندهند، ارزیابی نخواهند شد.

در فرایند ارزیابی تقاضاهای بورس تحصیلی ترکیه، داوطلبان بر مبنای واجد شرایط بودنشان بر اساس دستاوردهای علمی و اجتماعیشن مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. در سیستم تقاضای بورس تحصیلی ترکیه، دانشگاه هایی که داوطلبان می توانند انتخاب کنند، براساس پیشینه آموزشیشان در دسترس خواهند بود.

مزایایی که در بورس تحصیلی ترکیه برای دانشجویان مهیا می شوند عبارتند از:

 1. کمک هزینه: کمک هزینه ماهانه بر اساس سطح تحصیلات به شرح زیر است:
 • دانشجویان لیسانس؛ ۷۰۰ لیره ترکیه
 • دانشجویان کارشناسی ارشد ۹۵۰ لیره ترکیه
 • دانشجویان دکتری ۱۴۰۰ لیره ترکیه
 • بورس تحصیلی پژوهشی؛ ۳۰۰۰ لیره ترکیه

 

 1. هزینه محل اقامت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه می توانند در خوابگاه های عمومی دولتی بدون پرداخت هزینه اقامت داشته باشند. دانشجویانی که مایل به اقامت در این خوابگاه ها نیستند می توانند گزینه های اسکان دیگری را با هزینه های خود انتخاب کنند.

 

 1. هزینه تحصیل و شهریه: دانش آموزان بورس تحصیلی ترکیه هزینه های تحصیلی و دانشگاهی را پرداخت نمی کنند.
 2. هزینه های بهداشتی: هزینه های بهداشتی دانشجویان بورس تحصیلی ترکیه تحت پوشش بیمه های بهداشت عمومی قرار می گیرد.
 3. دوره زبان ترکی: دانشجویان بورس تحصیلی ترکیه که مدرکی دال بر تسلطشان بر زبان ترکی ندارند می توانند برای یک سال در یک دوره زبان ترکی شرکت کنند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه که تحصیلسان به سایر زبانها خواهد بود نیز باید دوره ی زبان ترکی را بگذرانند.
 4. هزینه های سفر: دانشجویان بورس تحصیلی ترکیه برای اولین پروازشان به ترکیه و سپس برای خروجشان از ترکیه پس از فارغ التحصیلی هزینه بلیط سفرشان پرداخت می گردد. اگر دانشجویی بلیط را خریده باشد، این مبلغ بعدا بازپرداخت خواهد شد.

 

ارزیابی و انتخاب داوطلبان بورس تحصیلی ترکیه با توجه به دستاوردهای تحصیلی و مصاحبه شان انجام می شود. بورس تحصیلی ترکیه برنامه ای بر اساس موفقیت تحصیلی داوطلبان است. معیارهای علمی متقاضیان بر اساس این مدارک اندازه گیری می شود:

 • نمره دیپلم
 • نمره آزمون ورودی دانشگاه (در صورت وجود)
 • نمره آزمون فارغ التحصیلی (در صورت وجود)
 • نمره آزمون بین المللی (اگر وجود داشته باشد)
 • سایر نمرات ارزیابی آکادمیک

 

داوطلبان باید حداقل نمرات زیر را داشته باشد

 • برای مقطع کارشناسی ۷۰٪ نمرات
 • برای مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و D. 75٪ نمرات
 • برای تحصیلات رشته های پزشکی ۹۰٪ نمرات

 

کاندیداهایی که مدارکشان کامل تکمیل شده به مصاحبه دعوت خواهند شد. اطلاعات مصاحبه از طریق ایمیل و سیستم برنامه آنلاین ارائه می شود. مصاحبه ها به صورت رودررو یا از طریق ابزارهای ارتباطی در کشورهایی که کنسولگری یا سفارت ترکیه وجود ندارد، برگزار می شود.

بورس تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی که قبلا در دانشگاه های ترکیه تحصیل کرده اند و شرایط تحصیلی مورد نیاز برای بورس تحصیلی را دارند، برنامه “بورس تحصیلی موفق(Success Scholarships)” را ارائه می دهد. این تقاضاهای از اکتبر تا نوامبر به صورت آنلاین پذیرفته می شوند. متقاضیان بورس تحصیلی موفق باید فرم درخواست را در لینک زیر به صورت الکترونیکی پر کنند و مدارک اسکن شده خود را آپلود و ارسال نمایند.

tbbs.turkiyeburslari.gov.tr

فرم درخواست باید کاملا پر شود و اسناد مورد نیاز باید اسکن شده و در فرمت فایل مناسب (pdf، jpeg و غیره) به سیستم ارسال شود. در غیر این صورت تقاضا ناموفق خواهد بود. در صورت تشخیص هر گونه اشتباه یا خطا در اطلاعات و اسناد ارائه شده در زمان درخواست، درخواست نامعتبر خواهد بود. اگر درخواست بورس تحصیلی داوطلبی تائید شود ، مبلغ کمک هزینه تحصیلی به مدرک تحصیلی در محدوده مقررات بورس تحصیلی ترکیه اعطا می گردد.

برنامه بورس تحصیلی موفق، فقط برای مدت دوره تحصیل هزینه تحصیلی ماهانه را پرداخت می کند.

داوطلبان بورس تحصیلی موفق ترکیه کمک هزینه های خود را به صورت زیر دریافت می کنند؛

 • برای دانشجویان کارشناسی (لیسانس): ۴۴۰ لیر ترکیه در ماه
 • برای دانشجویان کارشناسی ارشد: ۵۹۰ لیر ترکیه در ماه
 • برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی (دکترا): ۸۸۰ لیر ترکیه در ماه

 

مدارک مورد نیاز برای تقاضای بورس تحصیلی ترکیه:

 • متقاضیان باید دارای یک کشور خارجی باشند (شهروندان ترکیه که دارای تابعیت دوگانه هستند واجد شرایط نیستند).
 • متقاضیانی مقطع کارشناسی (لیسانس) باید حداقل یک سال تحصیلی (دو ترم) را در یکی از دانشگاههای ترکیه گذرانده باشند و حداقل نمره ۳ از ۴ را در مقطع تحصیلی خود داشته باشند.
 • متقاضیان مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد یا دکتری) نیز باید حداقل یک سال تحصیلی (دو ترم) را در یکی از دانشگاههای ترکیه گذرانده باشند و حداقل نمره ۳٫۵ از ۴ را در مقطع تحصیلی قبلی خود داشته باشند.
 • متقاضیان نباید در حال حاضر بورس تحصیلی ترکیه باشند (از جمله بورس تحصیلی دانکت، هیکومت و هیمه).
 • بورس تحصیلی موسسات دیگر نمی تواند برای این بورس تحصیلی درخواست دهد.

 

مدارک مورد نیاز برای برنامه های کاربردی:

 • گواهینامه دانشجویی بعد از اکتبر ۲۰۱۷ صادر شده باشد (لازم)
 • رونوشت کارت ملی یا پاسپورت معتبر (مورد نیاز)
 • عکس گذرنامه (مورد نیاز)
 • نتایج آزمون ملی یا بین المللی (در صورت وجود)
 • گواهی مهارت زبان خارجی (در صورت وجود)

 

یکی از بورس های تحصیلی معروف ترکیه بورس تحصیلی پزشکی ابن سینا است. در این برنامه بورس تحصیلی زبان تحصیل ترکی بوده و متقاضیان از همه کشورهای می توانند برای این بورس تقاضا دهند. در بورس تحصیلی پزشکی ابن سینا یک سال تحصیل زبان ترکی و سپس تحصیل دروس تخصصی صورت می پذیرد. الزامات واجد شرایط بودن دریافت بورس تحصیلی پزشکی ابن سینا ترکیه به شرح زیر است:

 • تکمیل دوره دوم دبیرستان
 • اخد ۹۰ درصد نمرات
 • متولدین ژانویه ۱۹۹۷ به بعد
 • عدم ثبت نام در سایر دانشگاههای ترکیه
 • عدم دریافت بورس تحصیلی از جای دیگر

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بورس تحصیلی پزشکی ترکیه:

 • کپی دیپلم
 • کپی مدرک اتمام دوره دبیرستان
 • کپی پاسپورت
 • کپی عکس

موسسه حقوقی ملک پور در این مقاله تلاش کرد که الزامات اخذ بورس تحصیلی ترکیه را بررسی نماید. در این مقاله زملن، مقاطع و مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورس تحصیلی ترکیه بررسی شد. ملاحظه فرمودید که تحصیل در رشته ها و مقاطع مختلف دانشگاهی در ترکیه امکانپذیر است. دریافت بورس تحصیلی پزشکی ترکیه به معدل بالای ۹۰ درصد نیاز دارد. برای کسب اطلاعات با موسسه حقوقی ملک پور در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص مشاوره دریافت نمایید .

Rating: 4
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 پاسخ
 1. Atiye گفته:

  سلام
  این درسته که دانشگاه های ترکیه مدرک کارشناسی پیام نور رو قبول ندارن؟؟ یعنی من که با کنکور هم پیام نور قبول شدم، هیچ شانسی ندارم که برای ارشد، اونجا بورس بشم؟؟

  Rating: ۴
  پاسخ
 2. هادی گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من دو کتاب چاپ شده در زمینه رشته خودم دارم و تازه فارغ التحصیل کارشناسی میکروبیولوژی شدم.ولی معدل کاشناسیم ۱۴٫۸۶ شده ینی۱۴ صدم کمتر از مورد نیاز
  بنظرتون من میتونم بخاطر چاپ کتابم و الانم در حال نوشتن یه کتاب دیگه به زبان استانبولی هستم میتونم بورسیه بشم؟ممنون میشم جواب بدید ضروریه

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، معیارهای دانشگاه ها متفاوته بعضی ها معدل محور و بعضی ها پژوهش محور هستند. بهترین کار الان این هست که شانستون رو امتحان کنید. رزومه رو بفرستید برای دانشگاه ها اگه شرایطتون نسبت به سایر متقاضی ها بهتر باشن بورسیه میشین

   پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه با توجه به اینکه شما قصد اقدام برای دوره کارشناسی ارشد را دارید .داشتن رزومه پژوهشی بسیار تاثیرگذار است. شما می توانید از الان به دانشگاه های موردنظر مکاتبات را آغاز کرده و شرایط اعطای بورسیه توسط آن ها را بررسی کنید.

   پاسخ
 3. N گفته:

  با سلام
  من ۱۸ سال سن دارم
  با معدل دیپلم ۱۹.۸۰
  و پیش دانشگاهی ۱۹
  مدرک زبان ندارم ولی میتوانم بگیرم چون زبانم قوی است
  با این شرایط میتوانم بورسیه پزشکی بگیرم

  پاسخ