اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان از طریق پناهندگیاقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان از طریق پناهندگی و شرایط مهاجرت به آلمان در مقالات مختلف بر روی سایت های ملک پور ارائه شده است. با توجه به اینکه پناهندگی در آلمان با شرایط و خطرهای همراه است پیشنهاد موسسه ملک پور این است که از راه های مهاجرت قانونی به آلمان استفاده کنید.  با این حال پیش از شرح هرگونه مطلبی ذکر این نکته لازم است که مشاورین ما به هیچ عنوان روش مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی را پیشنهاد نداده و هیچ یک از روش های غیرقانونی و نامعقول را در این زمینه تائید نمی کنند؛ از این رو هدف موسسه ی MIE از نگارش مقاله ی حاضر آگاه نمودن شما عزیزان از قوانین پناهندگی در آلمان و مشکلات و ناهمواری های روش اخذ اقامت از طریق پناهندگی در آلمان است.

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

پیشنهاد ما به شما هموطنان گرامی این است که ضمن تماس با موسسه ی  MIEاز راه های معقول و قانونی مهاجرت به آلمان آگاه شده و نیز از مشاوره ی تخصصی وکلای حقوقی و کارشناسان مجرب این موسسه بهره مند گردند.

فایل تصویری آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب خطرات پناهندگی در آلمان

فایل های صوتی توضیحات آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب پناهندگی آلمان

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب پناهندگی هوایی آلمان

انواع اقامت آلمان از طریق پناهندگی برای پناهجویان بین المللی

در ادامه مروری خواهیم داشت بر تعاریف و اقامت آلمان از طریق پناهندگی و مجوزهای اقامت که از سوی دولت فدرال به پناهجویان اعطا می شود.

البته ناگفته نماند تمام پناهجویانی که وارد آلمان می شوند موفق به اقامت آلمان از طریق پناهندگی در این کشور نخواهند شد و باید از شرایط ویژه ای برخوردار باشند؛ بنابراین افراد باید آگاه باشند که اخذ اقامت از طریق پناهندگی در آلمان امر چندان ساده ای نیست و در برخی موارد این روش حتی غیرممکن و بسیار نامعقول است.  با این حال قوانین پناهندگی آلمان برای برخی از پناهجویان با توجه به کشور مبدأ و خطری که ضمن بازگشت آنها را تهدید می کند بستری را فراهم می کند که بتوانند در نهایت پناهندگی این کشور را اخذ نمایند.

اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال آلمان (BAMF) عناوین «پناهجو asylum seeker»، «متقاضی پناهندگی asylum applicant»، «افراد محق پناهندگی entitled to protection» و «افراد محق اخذ اقامت در آلمان entitled to remain» را از یکدیگر متمایز می سازد.

پناهجویان یا asylum seeker افرادی هستند که قصد دارند درخواست پناهندگی دهند ولی هنوز در اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال آلمان اقدام ننموده و ثبتنام نکرده اند. از سوی دیگر متقاضیان پناهندگی یا asylum applicant به افرادی گفته می شود که پرونده های آن ها هنوز در اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال آلمان در جریان است و تصمیم گیری قطعی در مورد آن ها نشده است.

دو مورد آخر یعنی افراد محق پناهندگی و اقامت در آلمان شامل افرادی است که به عنوان پناهنده در کشور آلمان شناخته می شوند.

انواع اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اقامت آلمان از طریق پناهندگی تحت عنوانRefugee protection

اغلب اصطلاح «refugee» در محاوره ی همیشگی به منظور توصیف افرادی بکار برده می شود که از خانه و میهن خود فرار کرده و به دنبال محلی امن تر جهت زندگی و اقامت خود و یا خانواده ی خود هستند.

با این حال تعریف refugee براساس کنوانسیون پناهندگی ژنو به این صورت است: «پناهجو فردی است که به دلایل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی بخصوص یا عقاید سیاسی خود تحت تعقیب بوده و قادر به بازگشت به وطن خود نیست.»

پناهجویان تازه وارد در برلین در کلاس های آشنایی مخصوص متقاضیان پناهندگی شرکت می کنند. به این ترتیب پناهجو باید پیش از هر چیزی امکان بازگشت به کشور خود را نداشته باشد و علت آن باید ترس از تحت تعقیب قرار گرفتن به دلایل نژاد، ملیت، عقاید سیاسی و مذهبی و از این دست مسائل باشد.

از لحاظ قانونی پناهنده فردی است که پس از تکمیل فرآیند بررسی درخواست، اقامت آلمان از طریق پناهندگی را اخذ نموده است. حقوق قانونی پناهنده در آلمان به این صورت است که یک مجوز اقامت سه ساله دریافت می کند و پس از این مدت می تواند اقامت خود را به مدت سه تا پنج سال دیگر تمدید کند، البته به شرطی که در این مدت زبان آلمانی را یاد گرفته باشد و بتواند جهت امرار معاش خود کسب درآمد نماید.

به علاوه فردی که اقامت آلمان از طریق پناهندگی را اخذ می کند امکان کار در آلمان را دارد و خانواده ی او نیز می توانند در آلمان به وی ملحق شوند؛ به این معنی که فرد پناهنده در آلمان جهت اسپانسر شدن برای خانواده ی خود از جمله همسر و فرزندان مجرد زیر ۱۸ سال نیازی به ارائه ی تمکن مالی ندارد. اما پیدا کردن کار برای پناهنده سختی های خود را دارد.

اقامت آلمان از طریق پناهندگی تحت عنوان Asylum

اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان (BAMF) تمایز روشنی میان افراد دارای عنوان «refugee» و عنوان «asylum» قائل است، به عبارت بهتر این دو عنوان از نظر BAMF کاملاً متفاوت هستند و فقط افرادی می توانند پناهندگی تحت عنوان aylum دریافت کنند که در کشور مبدأ خود به دلایل سیاسی تحت پیگرد قانونی هستند و در معرض خطراتی جدی بر خلاف قوانین حقوق بشر قرار دارند و چاره ی دیگری به جز گریختن از کشور خود نداشته اند.

طبق قوانین BAMF بحران هایی نظیر جنگ های داخلی، فقر، بلایای طبیعی و غیره به هیچ وجه دلیل مناسبی برای اخذ عنوان asylum بشمار نمی روند و فقط و فقط افرادی که تحت پیگرد قانونی دولت کشور خود هستند از توجیه مناسبی جهت اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی از طریق asylum برخوردارند؛ با این حال در برخی موارد استثنا نیز وجود دارد.حقوق قانونی افرادی که تحت عنوان asylum پناهندگی اخذ می کنند عبارت است از امکان اخذ مجوز اقامت با اعتبار سه ساله و پس از آن اخذ مجوز اقامت سه یا ۵ ساله البته در صورتی که بتواند ثابت کند در این مدت زبان آلمانی را به خوبی آموخته و نیز قادر به تأمین هزینه های امرار معاش خود است. این گروه می توانند در آلمان درخواست اشتغال دهند و خانواده را نیز همراه خود به آلمان ببرند.

اقامت آلمان از طریق پناهندگی تحت عنوان Subsidiary protection

پناهندگی تکمیلی یا subsidiary protection به افرادی اعطا می شود که امکان اخذ پناهندگی از طریق refugee و asylum را ندارند و نیز به دلیل خطرات جدی از سوی دولت یا ارگان های غیردولتی نمی توانند به کشور خود بازگردند. خطراتی که فرد را تهدید می کند معمولاً باید یکی از موارد مشخص باشد نظیر خطر مرگ و شکنجه به دلیل جنگ های داخلی یا بین المللی.

حقوق قانونی افرادی که تحت عنوان تکمیلی پناهندگی دریافت می کنند عبارت است از یک ویزای یک ساله که هر دو سال امکان تمدید آن وجود دارد. چنانچه فرد قادر به تأمین مالی خود باشد و نیز زبان آلمانی را بیاموزد یک مجوز اقامت پنج ساله دریافت می کند. به علاوه می تواند در آلمان درخواست اشتغال دهد، ولی این امکان وجود ندارد که خانواده ی خود را جهت اقامت به آلمان دعوت کند.

ممنوعیت اخراج

چنانچه فردی نتواند تحت هیچ یک از عناوین مذکور و هیچ یک از روش های پناهندگی توصیه شده از سوی دولت آلمان اقامت آلمان از طریق پناهندگی  را اخذ نماید، با این حال تحت شرایط بخصوصی می تواند در آلمان اقامت داشته باشد. این شرایط ممکن است شامل خطر مرگ، نقص عضو یا از دست دادن آزادی های اجتماعی فرد در وطنش باشد.

طبق اظهارات BAMF اگر کنوانسیون حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی اروپا (ECHR) نقض شود، افرادی که دارای چنین شرایطی هستند می توانند به کشور خود بازنگردند و در آلمان اقامت داشته باشند. به علاوه در صورت وجود بیماری های جدی و ایجاد خطر از سوی او برای کشور آلمان ممکن است اخراج او از این کشور فقط به تأخیر بیفتد و نتواند مجوز اقامت دریافت نماید. از سوی دیگر چنانچه فرد بتواند در کشور دیگری پناهندگی دریافت کند یا اینکه با مراجع قانونی همکاری لازم را نداشته باشد ممکن است ممنوعیت اخراج مورد ملاحظه قرار نگرفته و او را از کشور بیرون کنند.

فردی که ممنوعیت اخراج برای او اعمال می شود می تواند مجوز اقامت یک ساله دریافت کند و نیز امکان تمدید آن وجود دارد. به علاوه چنانچه فرد پس از پنج سال زبان آلمانی را به خوبی آموخته باشد و بتواند هزینه های امرار معاش خود را تأمین نماید مجوز اقامت او به مدت ۵ سال دیگر تمدید می شود. از این گذشته در صورت صدور اجازه از سوی مقامات اداره مهاجرت ممکن است بتواند در آلمان اشتغال یابد، ولی این امکان برای او فراهم نیست که خانواده را نیز جهت اقامت به آلمان دعوت کند.

مجوز اقامت آلمان از طریق پناهندگی (Aufenthaltserlaubnis)

با توجه به نوع پناهندگی فرد نظیر asylum، refugee، تکمیلی یا ممنوعیت اخراج ممکن است یک ویزا یا مجوز اقامت با اعتبار ۱ تا ۳ سال برای او صادر شود. به علاوه این امکان وجود دارد که پس از انقضای مجوز مربوطه، آن را تحت عنوان ویزای اقامت طولانی مدت تمدید نمود. افرادی که تحت عنوان refugee یا asylum پناهندگی دریافت نموده اند می توانند در آلمان کار کنند.

پناهجویان در آلمان با توجه به تصمیم نهایی مقامات اداره مهاجرت انواع ویزاها و مجوزهای مختلفی را جهت اقامت در این کشور دریافت می کنند. در ادامه چند تعریف دیگر از مجوزهای صادر شده به پناهندگان در آلمان را شرح می دهیم. مکرراً یادآوری می شود اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی روشی مشکل و مملو از ناهمواری است و با وجود راه های معقول مهاجرت، چنین روشی به هیچ عنوان از سوی مشاورین پیشنهاد نمی شود.

مجوز اقامت آلمان از طریق پناهندگی Aufenthaltsgestattung

متقاضیان asylum که درخواست آن ها هنوز در حال بررسی است یک مجوز Aufenthaltsgestattung دریافت می کنند. این مجوز آن ها را قادر می سازد که در آلمان زندگی کرده و نیز تحت شرایط بخصوصی در این کشور کار کنند.

گواهی تعلیق اخراج یا Duldung

این مجوز برای افرادی صادر می شود که درخواست اقامت آلمان از طریق پناهندگی آنها رد شده است و هنوز امکان اخراج آن ها وجود ندارد. با این حال این افراد نیز جهت کار در آلمان باید از مقامات اداره مهاجرت مجوز اخذ نمایند. چنانچه پناهجو در خارج از آلمان مرتکب جرایم محاربه یا جنایی شده باشد یا به عنوان تهدیدی برای امنیت جمهوری فدرال آلمان شناخته شود و خطری جدی برای امنیت عموم باشد درخواست پناهندگی او رد خواهد شد.

در نهایت مجدد یادآوری می شود که مشاورین ما به هیچ عنوان مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی را مورد تائید قرار نمی دهند و نگارش این مقاله در باب قوانین پناهندگی و اقامت آلمان از طریق پناهندگی تنها جهت آگاه نمودن هموطنان عزیز از خطرات پیش رو و مشکلات این روش است. روش های متنوعی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که اقامت آلمان از طریق پناهندگی خطرناک ترین آن ها می باشد. در انتها از تما شما سروران که تا پایان مقاله اقامت آلمان از طریق پناهندگی همراه ما بودید نهایت تشکر را داریم.

Rating: 4
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (12 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...
4 پاسخ
 1. S گفته:

  درود بر شما یک سوال داشتم من اقامت یکساله گرفتم و میخواستم به اسپانیا سفر کنم اما دولت المان بمن میگوید که باید پاس ایرانی داشتم باشم که بتونم سفر کنم من یک آی دی و یک اوسوایس سبز دارم اما هیچ پاس ابی یا خاکستری بمن ندادن …نمیدونم چیکار کنم الان ب ۱ رو هم دارم شش ماه دیگه هم میخوام بعد از ب۲ اوسبیلدونگ برم ایا بعد از یکسال بمن دوسال یا سه سال اقامت رو تمدید میکنن ؟ لطفا راهنمایی کنید

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، لطفا نوع اقامت خود در آلمان را اعلام بفرمایید تا بتوانیم شما را یاری کنیم. معمولا شما باید چند سال در کشور آلمان حضور داشته باشید و معیاری های لازم را کسب کنید تا به شما پاسپورت اعطا گردد.

   پاسخ
 2. mohammad گفته:

  درود بر شما اقای ملک پور اگر امکانش هست در ارتباط مهاجرت به المان و چه راههائی را شما پیشنهاد میکنید توضیح دهید ممنونم از شما

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *