اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند

اقامت و تابعیت استرالیا از طریق فرزند را میتوان یکی از مواردی اشاره کرد که برای همگان سوال است . مطمئنا یکی از راه های مهاجرت اقامت از طریق تولد فرزند است ولی هر کشور دارای قوانین مخصوص به خود است که باید از این قوانین مطلع گردید .

راه های مهاجرت به استرالیا بسیار زیاد است که میتوان از جمله آنها به تحصیل در استرالیا , کار در استرالیا , سرمایه گذاری در استرالیا و … اشاره کرد که البته باید از قوانین کامل از راه ها مطلع گردید و سپس اقدام به مهاجرت نمایید .

پیشنهاد میگردد در ابتدای امر ویدیو موجود در این بخش را که توسط آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین)  و وکیل پایه یک دادگستری ایران در خصوص قوانین کلی تولد است را مشاهده نمایید تا اطلاعات بیشتری را در این باب کسب نمایید.

فایل تصویری آقای ملک پور (دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب قواعد کلی تولد

انواع مختلفی راه و طریق  برای مهاجرت  به کشورهای مختلف دنیا وجود دارد که می توان مثال زد  اعم از راه مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج با یک فردی که تبعه خارجی می باشد ، راه مهاجرت به استرالیا از طریق تولد فرزند که این راه خود  به دو سیستم خاک و خون  نقسیم می شود،  بسته به اینکه سیستم چه کشوری خون  یا خاک باشد ،  کشورها متفاوت است و یا راه مها جرت به استرالیا از طریق تحصیل به کشورها و یا راه مهاجرت به استرالیا از طریق کار که ابن نوع راه می تواند به طرق و شیوه هایی  همچون ثبت شرکت کارآفرینی ، سرمایه گذاری تقسیم شود.

یکی از انواع راه های مهاجرتی  که در بالا ذکر گردید،  مهاجرت از طربق تولد فرزند و در آخر اخذ اقامت و  تابعیت از طریق تولد فرزند  در خاک کشوری است  که فرزند در آن کشور متولد می شود.

پرسش های زیادی  در باب اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند  ایجاد شده و حتی گاهی  دیده شده است  که  اشخاص  بسیاری این طریق مهاجرت  را به عنوان  میانبری برای رسیدن به هدف اخذ اقامت و تابعیت کشوری انتخاب می نمایند اما اکنون قوانین به گونه ای تنظیم شده است   که رسیدن به اخذ اقامت و تابعیت از این طریق اصلا آسان نیست.

چه کشورهایی تابعیت را از طریق  سیستم خاک به افراد  اعطا میکنند؟

ایا تابعیت فرزند تاثیری در تابعیت و یا اقامت پدر و مادر موثر میباشد؟

ایا فرد و یا خانواده ی فرد خدمات درمانی تعلق میگیرد؟

آیا کشور استرالیا ، کشوری ارزشمند برای تابعیت و مهاجرت میباشد؟

بهترین کشور از نظر  گرفتن این نوع تابعیت کجا میباشد؟

اخذ تابعیت به روش تولد یکی از اساسی ترین انواع تابعیت بشمار می رود. این تابعیت تابعیتی است که با تولد فرد شروع شده و در زمان زندگی ادامه می یابد واز دو روش خاک یا خون حاصل می شود . اساساً این تابعیت غیر ارادی و تحمیلی است. به این معنا که اگر برای مثال فردی در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ما خواه ناخواه ایرانی محسوب می شود.

البته به این شرط که شروط دیگری مثل پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد. پس هر کس که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد شد نمی تواند تابعیت را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می شود. ترک این نوع تابعیت همچنین لازمه ی رعایت شرایط حقوقی ویژه ای می باشد.

برای مثال:ماده ۹۸۸ قانون مدنی مقرر نموده اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط مذکور در ماده فوق.

اخذ تابعیت در استرالیا از طریق خاک بوده مگر که تصویب قوانین نوین این وضع را تغییر دهد. هرچند دربسیاری از کشورها  تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن از موارد تاثیرگذار محسوب می شود

کشورهای بسیار کمی  مانند کشور های امریکا و برزیل و فنلاند و… هستند که از طریق تولد در خاک آن کشور رو پذیرفته اند در اصطلاح این کشور ها دارای سیستم خاک میباشند  و صرف تولد در این کشورها  به فرد اعطای تابعیت میشود جدا از اینکه پدر و مادر فرد از کجایی هستند یا در اصطلاح تابعیت چه کشوری دارند.

معمولا کشورهایی که دارای  رفاه بسیار بالایی از لحاظ اجتماعی  هستند و همچنین دارای  خدمات بیمه ای  درمانی و پزشکی بسیار عالی  و عملا این خدمات را به صورت  رایگان به افراد خارجی ارائه می کنند،ريال مثل  کشورهای بسیار خوب و  معتبر جهان  مثل کشور های  اروپایی همچون کشور  اتریش/ آلمان/ سوئد/ دانمارک و نروژ  و….

فرض را بر این میگذاریم که  کشور استرالیا از طریق تولد اعطای تابعیت  می کند .   آیا  نظام فرهنگی  و اقتصادی کشور استرالیا چه برتری نسبت به کشورهای درجه سه  دنیا دارد ؟ پس  حقیقتا اگر فردی  خواهان مهاجرت و اخذ  اقامت  و تابعیت از طریق سیستم تولد فرزند  را خواهان باشد پس خیلی بهتر است که از طریق  کشورهای   معتبر تری  اقدام نماید .

بهترین  کشورها برای اخذ تابعیت از طریق تولد کشور آمریکا و کانادا  می باشد زیرا که این کشور ها دارای سیستم خاک برای تولد فرزندان میباشد.

شما عزیزان اگر خواهان دریافت اطلاعات در خصوص قوانین اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند و مهاجرت به استرالیا از طریق تولد فرزند و سیستم خاک هستید و اگر می خواهید در خصوص راه ها و شرایط اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند اطلاعاتی داشته باشید همواره می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای ام آی ای اتریش و شعبه مرکزی آن در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و یا با تمامی دفاتر همکار این موسسه در سراسر ایران در خصوص راه های مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند مشاوره رایگان اخذ نمایید .

قوانین و نظام حقوقی اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد فرزند همانطور که در بالا گفته شد  به دو صورت می باشد  و عملا یکی از راه های اقامت و تابعیت از طریق سیستم  خاک  و دیگری از طریق سیستم خون می باشد.

البته بیشتر  کشورهای جهان دارای سیستم خون برای  اخذ اقامت و تابعیت هستند،  و این مسئله چیزی حدود ۹۰ درصد از کشورهای جهان را در بر میگیرد مانند  کشور عزیزمان  ایران که نیز دارای سیستم خون برای اخذ اقمت و تابعیت است.

برخی  از کشورهای جهان اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد فرزند در خاک کشورشان را پذیرفته اند و بدین صئرت  که اگر فردی در آن کشور از هر مادر و پدری که دارای تابعیت  کشور های دیگر هستند متولد شود تبعه ی آن خاک و آن کشور  شناخته  می شود،  و این فرد  می تواند شناسنامه و پاسپورت آن کشور را نیز  اخذ  کند .حتی اگر آن فرد در سفارت آن کشور در کشور دیگر متولد شده باشد زیرا که سفارت و حتی کشتی هر کشوری در کشور دیگر خاک آن کشور محسوب خواهد شد.

در کشور استرالیا در حال حاضر سیستم خون اعمال می شود، کودکانی که در خارج از خاک استرالیا به دنیا می آیند و پدر و مادر آن ها اجازه اقامت دائم استرالیا دارند، این افراد برای اینکه بتوانند به کشور استرالیا ورودد پیدا کنند و مهاجرت به استرالیا داشته باشند همچنین به صورت دائم در کشور استرالیا بمانند نیازمند ویزای اقامت به صورت دائم در استرالیا هستند بنابراین برای کودک نیز باید درخواست ویزای اقامت دائم نمود.

اکثر کودکانی که در خارج از کشور استرالیا تولد می یابند و مادر و پدر آن ها اقامت دائم کشور استرالیا دارند برای فرزندان خود باید ویزای کودک  (subclass101) صادر شود، با این نوع ویزا کودک اجازه ورود به کشور و اقامت را اخذ می کند تا با پدر و مادر خود در استرالیا زندگی کنند و اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند داشته باشند .

نکته قابل توجه برای برای ویزای subclass101 این است که هنگامی که برای این ویزا درخواست می شود کودک حتما باید در خارج از خاک استرالیا باشد.

در این ویزا به منظور اینکه والدین از جانب فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست ویزا نمایند باید شرایط زیر حتما وجود داشته باشد:

والدین تابعیت استرالیا را داشته باشند

والدین اقامت دائم استرالیا را داشته باشند

شهروند واجد شرایط نیوزلند باشند

فرزندانی که در کشور استرالیا متولد می شوند بر اساس تاریخ تولد آن ها مشخص خواهد شد که آیا اقامت و تابعیت استرالیا خواهن داشت یا خیر:

کودکانی که پس از تاریخ ۲۰ آگوست ۱۹۸۶ در خاک کشور استرالیا تولد یافته اند شرایط زیر شامل حال آن ها می باشد:

 • به طور طبیعی نمی توانند تابعیت استرالیا را دریافت کنند.
 • به منظور اخذ اقامت و تابعیت فرزند در کشور استرالیا ، در زمان تولد طفل باید حداقل یکی از والدین طفل تابعیت و یا اقامت دائم استرالیا را داشته باشند.
 • در صورتی که والدین کودک در زمان تولدش هیچکدام اقامت و تابعیت استرالیا را نداشته باشند، به کودک اقامت موقت استرالیا داده می شود، در این مورد زیر کلاس ویزای اقامتی کودک همان زیر کلاس وادین برای اقامت موقت در استرالیا است.

 

کودکی که در زمان تولد تابعیت استرالیا را دریافت نکرده ، در چه صورتی در آینده دارای تابعیت می شود؟

بر اساس قانون تابعیت در کشور استرالیا به این صورت می باشد که در سال ۱۰ ام تولدشان در صورتی که کودک  از زمان تولد به صورت بسیار معمولی در خاک استرالیا در طول این ۱۰ سال زندگی کرده باشد، می تواند واجد شرایط اخذ تابعیت استرالیا خواهد بود .

بعد  از ۲۶ ژانویه ۱۹۴۹، طفلی  که در خارج از خاک کشور استرالیا به دنیا بیاید و در زمان تولدش حداقل یکی از والدین طفل دارای تابعیت کشور استرالیا باشند، فرزند آن ها قادر خواهد بود، اقامت و تابعیت استرالیا را دریافت کند. شرایطی که برای پدر و مادر طفل  در این خصوص می بایست توجه شود  این است که والدینی که از طریق او اقامت و تابعیت را دریافت می کنند، باید اقامت و تابعیت استرالیا را نیز  داشته باشد( از طریق خون یا فرزند خواندگی) و حداقل ا ۲ سال در خاک کشور استرالیا زندگی کرده باشد.

اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق تولد فرزند خواندگی :

از دیگر روش هایی که باعث می شود فرد تابعیت کشور استرالیا را کسبل نماید علاوه بر تولد، فرزند خواندگی می باشد، در این حالت هم نیز فرد شهروند کشور استرالیا محسوب خواهد شد. فرد باید طبق قبوانین لازم الاجرا به عنوان فرزند خواندگی گرفته شود و در این صورت یکی از مرد یا زنب که شخص را به عنوان فرزند خوانده می پذیرند، تابعیت استرالیا را داشته باشند و به صورت مقیم دائم در آن جا سکنی گزیده باشند.

همچنین کشور استرالیا برای جلوگیری از وضعیت بی تابعیتی که خلاف حقوق بشر می باشد اگر کودکی در خاک استرالیا به عنوان کسی که پدر و مادرش اورا رها کرده اند یافت شود، اقامت و تابعیت استرالیا به او داده می شود.

چنان چه پدر و مادر تابعیت استرالیایی خود را از دست بدهند  این مورد نیز بر تابعیت فرزند موثر می باشد چنان چه والدین کود تابعیت استرالیایی خودشان از دست بدهند  این امر نیز می تواند موجب سلب تابعیت کودک نیز بشود.

بر اساس حقوق کشور استرالیا به این صورت بود که تا قبل از ۲۲ نوامبر ۱۹۴۸ به این صورت بود که تنها با صلب شدن تابعیت یکی از والدین مخصوصا پدر کودک روی تابعیت کودک نیز تاثیر میگذاشت، اما از ۲۲ نوامبر ۱۹۸۴ با زایل شدن تابعیت استرالیایی هر یک از والدین ،تابعیت کودک نیز زایل میگشت مگر اینکه یکی از والدین اعم از پدر یا مادر شهروند استرالیا باقی بماند .

اخذ اقامت و تابعیت استرالیا از طریق فرزند را به این صورت باید در نظر گرفت که یکی از راه های مهاجرت به استرالیا است ولی قوانین خاصی دارد . بهترین تصمیم این است که از تمامی راه های مهاجرت به استرالیا را بررسی نمایید و از بین آنها بهترین را انتخاب نمایید . باز هم پیشنهاد میکنیم که ویدیو موجود در این بخش را که به صورت رایگان برای شما تهیه شده است را مشاهده نمایید تا اطلاعات بیشتری را کسب نمایید .

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (14 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ
 1. Raha گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  آیا اگر ما با ویزای تورسیتی ۳ یا ۴ ماه قبل از زایمان وارد استرالیا شویم ،در زمان تولد فرزندمان در استرالیا شامل تابعیت از طریق تولد میشیم؟ اگر میشه در مورد شرایط مورد نیاز که به طفل تابعیت داده میشود توضیح بدین.
  با سپاس

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام
   تولد فرزند در خاک استرالیا منجر به اخذ اقامت و تابعیت فرزند می گردد اما بهتر است برای اطلاعات بیشتر با دفاتر MIE تماس حاصل نمایید.

   پاسخ